Volt ​egyszer egy varrodám (Valóságos regény 2.) 154 csillagozás

Náray Tamás: Volt egyszer egy varrodám

„Másokról ​sohasem beszéltünk. A véleményünket családi körben vitattuk meg. Arra kértek, ne alkossak mindenről véleményt. Vegyem számításba, hogy az én szemszögem csak egyetlen csepp a nézőpontok tengerében, s mielőtt az őszinteség álruhájába rejtett ítélkező mondataimat kiejteném a számon, vizsgáljam meg, nekem azok hogyan esnének. Ha ezt teszem, rájövök majd, hogy nem mindig visz előre a túlzott igazmondás. Hiszen az én igazságom csak az enyém, és az én egyetlen cseppnyi nézőpontom alapján jutottam arra.”

Az utolsó reggel Párizsban egy lenyűgöző karriertörténet és fordulatos életút bevezetése volt. A megjelenése óta eltelt pár évben olvasók tízezrei követték izgatottan Dárnay Dávid történetét, akik azóta is várják a fejleményeket. A Volt egyszer egy varrodám bizonyos értelemben Náray Tamás eddigi legkimagaslóbb sikerű nagyregényének folytatása, amely ugyanakkor azok számára is hiánytalanul élvezetes olvasmány, akik nem ismerik az előzménytörténetet. A „valóságos regény”… (tovább)

P_Jucus>!

Zseniális könyv!
De biztos, hogy nem Náray Tamás önéletrajza és nem csupán „önéletrajzi ihletésű” írása? :) Néha szinte magam előtt láttam, hallottam az írót.

De maradjunk csak Dárnay Dávidnál! Hatalmas élettapasztalat jellemzi és mély érzések, igazi emberség! Egy darabig jegyzeteltem a nagy igazságait, aztán már nem győztem, annyi szívemnek kedves mondata volt. A legjobban az nyűgözött le, micsoda bensőséges a kapcsolata párjával, Péterrel, akire mindenben számíthat a végsőkig. Még majdnem el is törött a mécses a meglepetés-Párizsnál!

Ajánlott irodalomnak tökéletesen beillene, álljon ott minden otthon könyvespolcán!

Laszdo IP>!
Náray Tamás: Volt egyszer egy varrodám

Többször majdnem agyonütött ez a 900 oldalas féltégla, amikor elálmosodtam és a képembe zuhant. Na nem azért, mert unalmas volt, csak én így alszom el.

Egyáltalán nem untam, pedig semmi pörgős cselekménye nincs a regénynek. Hétköznapi történések, munkahelyi csetepaték, üzleti viszályok bontakoznak ki a lapokon, amelyeket rendre váltanak a szerző elmélkedései köz- és magánéleti témákról. Ez utóbbiak néha azért megakasztják az olvasás ritmusát, és helyenként önismétlésekbe futnak ki, de még ezekkel együtt is élvezetes volt bepillantani a főhős (és az önéletrajzi indíttatások miatt nyilvánvaló módon a szerző) gondolataiba.

Érett, logikus, következetes világképet kapunk, amellyel nagyrészt még azonosultam is, ahol meg nem, ott minimum elgondolkodtam. És jóllehet a főhős érzelmi megnyilvánulásai nem minden esetben egyeztek a saját habitusommal, még ezeket is helyénvalónak éreztem az adott helyzetben.

Így aztán számomra a legfőbb tanulság, amelyet mindenkivel szemben illene gyakorolnunk: ismerj meg, fogadj el! És akkor a világ biztosan jobb hely lenne.

BBetti86>!
Náray Tamás: Volt egyszer egy varrodám

Amikor egy folytatás jobban tetszett, mint az alapregény. Pedig az előző résznek is megvoltak az erősségei, de ez valahogy jobban betalált.

Talán azért, mert imádok a kulisszák mögé belesni, és itt nagyban megkaptam. Hogy működik a magas divat világa? Itt látunk bemutatókat, értékesítést, tervezést, a benne levők szemszögéből. Éppen annyira élvezetesen tud arról szólni a könyv, hogy mennyi munka van egy show kivitelezésében, a sok kis részletről, mint akár a hadakozásról a bérelt ingatlan tulajával. Ha csak azt mondom, menyasszonyi ruha értékesítés, nem tűnik kalandosnak, de ahogy meg van írva, hogy jönnek az arák és a család, amiket akarnak és ahogy kezelni kell a helyzeteket, az bizony kalandos a maga módján.

De a cselekmény fel van dobva a szerkezettel is. A jelenből indulunk, ahova Dávid már az előző kötetben eljutott. Már eladott mindent, Spanyolországban él. Viszont, elmeséli, egy repülőúton, miért szállt ki. Érdemes figyelni a fejezetek elején a dátumokat, mert ugrálunk az évek között. Nem volt zavaró. Annyira összeköti a részeket a munka, a divatház működtetése, hogy nem akadtam fent azon, ha 5-10 évet előre-hátra ugrálunk rendszeresen. Inkább ad neki, ahogy a történet és nem a linearitás tartja össze.

Sok van benne érzelmileg. Nem csak ezt a világot mutatja be, Dávid jellemét és annak alakulását is. Benne van a profizmus, a munkamánia, a stabil alapok és ahogy a világ adja sorra a pofonokat. Hogy ez mit eredményez egy emberben, hogyan változik. Ez az igazi válasz arra, miért is kellett kiszállni.
Továbbra is szerethető karakterek sorával dolgozik. Kézenfekvő lenne azt írni, hogy Dávid miért remek hős. Ahogy nagyon sok mindenben példát mutat, de mellette gyarló ember is, és nincs piedesztálra emelve. Összetett alak, művész, és remekül váltakozik az érzékenyebb, vagy a gyémántkemény fele. Viszont, most Péter volt az, aki közelebb lépett hozzánk. Ahogy feltétel nélkül szeret és vigyáz a párjára. Ahogy szintén nagyszerű a maga területén, és finoman tereli Dávidot az élet tengerén a biztosabb révek felé. Egyszerre támasz és biztos sorvezető is mellette, több értelemben igazi társ.

Az a fajta regény, amit bölcsnek is szoktam nevezni. Benne van a hőse egész élet- és világszemlélete, és nagyon sok mindent ki lehet belőle szemezni. Olyan értékeket emel ki, mint a kemény munka, a tisztesség, a kreativitás.
Hosszú kötet, így az, hogy egyes részei ismétlődnek, vagy valami többször előkerül, nem meglepő. Nem mindig olvastam szívesen egy nagyon hasonló fejtegetést oldal hosszúságban, de nem is akasztott meg.

Ki kell emelni azt is, hogy mennyire élesen hozza a Kelet – Nyugat ellentétet több szempontból is. Frei Tamás köteteiben szoktam még azt érezni, hogy egy kint élő, más szemmel az országra néző magyar szemszöge mennyire fájdalmas tud lenni. Mert a benne élő is érzi, hogy ez az egész mennyire rossz, de ha látod azt is, mennyire másképpen is lehetne, attól pluszban fájdalmas a rideg valóság.
Itt vannak azok a társadalmi/gazdasági/emberi folyamatok, amelyek egyszerűen elkeserítőek. Ahogy mások kritizálása az alap, és tömegek érzik attól magukat jobban, ha mást bántanak. Hogy mennyire ismertségen és nem tehetségen múlnak a dolgok. A szenzációhajhászás, aminek az egyik első áldozata az igazság. Nem egyszer nyeltem nagyokat, mert a leírt helyzeteket ismerem és gyűlölöm.

Végül, az igényesség és a láttatás. Ezt a könyvet lehet élvezettel olvasni, mert a szóhasználata és a kifejezésmódja is igényes. A hőse bevallottan elitista, és nekem bejön, hogy ez a kifejezésében és a szövegben is megvan. Ehhez hozzájön, hogy nagyon ismeri a témáját, nem véletlenül életrajzi alapú. Le tud írni úgy ruhákat, embereket, hogy látom őket magam előtt.

Csak egy megjegyzés a végére: a legvégén megválaszolatlanul maradt kérdés, arra engem is érdekelne, mi volt a válasz.

Kata_dr_VF>!
Náray Tamás: Volt egyszer egy varrodám

Nem gondoltam volna, hogy így lesz, de még jobban tetszett, mint az első regény. Imádtam olvasni, élni Darnay életét, látni, hogy hogyan működhetett anno a Náray Atelier… Nagyon fog hiányozni ez a regény, és hogy benne legyek. A vége felé kibontakozó krimis/thrilleres rész tette fel nálam a pontot az i-re. Nem értem, miért nem olvastam én eddig Nárayt…

FlachnéLuczMárta>!
Náray Tamás: Volt egyszer egy varrodám

Röviden ennyivel tudnám jellemezni: Imádom! Bár ez az összes Náray könyvre igaz nálam.
Izgalmas volt betekinteni (ismét) a divat világába, Náray akarom mondani Dárnay életébe. :P
Ez a könyv számomra terápiás jelleggel bír, sokunknak kellene átvenni az író gondolkodását és az egész élethez való hozzáállását.
Elgondolkodtató a könyv minden sora, rám nagyon nagy hatással van az író.

konyvkritika>!
Náray Tamás: Volt egyszer egy varrodám

Náray Tamás legújabb könyve számomra ugyanolyan érdekes és izgalmas volt, mint a sorozat első kötete. ⁣

Bármennyire is terjedelmes és nagyon részletes ez a vaskos könyv, története nagyon le tudja kötni az olvasó figyelmét. ⁣

A valóságos regénynek titulált életrajzi könyv a híres divattervező személyes és szakmai tapasztalatait, visszaemlékezéseit és a levont tanulságokat tartalmazza.⁣

Van ebben a regényben rengeteg fájdalom, veszteség, tragédia, megbánás és tévedés, ugyanakkor rengeteg érzelem, erkölcsi hitelesség és emberi érték, valamint egy olyan életút, ami mindvégig hiteles és önazonos.⁣

Valahogy minden benne van ebben a könyvben, amitől élvezetes, izgalmas és érdekes: egy nagyon élethű társadalmi és politikai korrajz, önismeret, emberismeret és személyes fejlődés.⁣

Bővebben a blogomon: https://konyvmoly.com/naray-tamas-volt-egyszer-egy-varrodam/

pappb12 >!
Náray Tamás: Volt egyszer egy varrodám

Nem az első Náray kötetem volt ez, ( de lehet, hogy az utolsó) szóval tudtam mire számííthatok túlírás terén, de ez most még annál is bővebb lére volt eresztve…
Maga a történet, a varrodás események, és úgy általában a történések érdekeltek volna, de annyira borzasztó hosszú monológ jellegű író fejtegetésekkel van telerakva minden egyes párbeszéd, döntéshozatal, hogy a könyv emiatt nekem a harmadától szinte élvezhetetlen volt. Kár volt szerintem egy regényformátumot ennyire öncélú és egyoldalú véleménynyilvánítással elrontani. Borzasztóan zavart egy idő után, hogy nem történik semmi, viszont már megint a főszereplő önti magából az okosságokat, már-már kioktató hangnemben, éreztetve, hogy csak az ő igazsága az igazság, és ellentmondásnak helye nincs. Én ennél sokkal diplomatikusabb vagyok véleménynyilvánításban, és sokkal elfogadóbb a máshogy gondolkodókkal szemben. Mégha sokszor egyet is értettem a véleménnyel, engem akkor is bántott a sok lekezelő hangnemű kioktatás, amire a beszélgető partnereknek rendre csak annyi válaszlehetőségük volt, hogy „ Igen, Dárnay úr, igaza van” Például a Jánossal és a varrodavezetővel történő „ beszélgetések” számomra mind ilyen egyoldalúak voltak.
Az viszont, hogy hogyan lett siekres, elismert Magyarországon a varroda, és a márka, az érdekes volt, és a vége is, hogy miért is kellett úgymond kényszerűségből felszámolni egy ilyen sikeres vállalkozást.
Náray művészetét továbbra is kedvelem, de olvasni lehet, hogy nem fogok most tőle egy darabig :-)

Csészike>!
Náray Tamás: Volt egyszer egy varrodám

Vártam már, hogy megtudjam milyen lehetett Náray cipőjében lenni. Feltételezem még így is csak egy kis szeletét ismerhettem meg a valóságnak, de az nagyon tetszett.
A szakmai részek és a varroda mindennapjai érdekesek voltak. A humor és Andris által írt cikkek nagyon tetszettek.
Egy kérdés: Csak én voltam vele úgy, hogy az 575.oldalt olvasva „szerelmes” lettem Péterbe?
Mármint tudom, ez így erős kifejezés, de szerintem ritka az ilyen erős férfi. Nem akarok spoilerezni,olvassátok el!
Annyira jól kiegészítik egymást Péter és Dávid.
Az oroszoknál játszódó rész annyira izgalmas volt, mint a Zarah sorozat egy-egy kém sztoriba illő mozzanata. Alig győztem kapkodni, hogy mi van itt?

Aaron_Rgd P>!
Náray Tamás: Volt egyszer egy varrodám

Kicsit hosszasra sikeredett ennek az egyébként nem vékony könyvnek az elolvasása, de azt kell mondjam, megérte. Náray Tamás ezúttal is hozta a formáját leginkább azzal, hogy a történésekbe szőtt olykor apró, máskor kifejezetten harsány reakciókkal gondolkodásra késztette az olvasót. Akarva-akaratlanul is azon kapta magát az ember, hogy mélyen elgondolkozik azon, ami éppen megelevenedik előtte a lapokon, és saját magában is igyekszik helyretenni a dolgokat.
Előre szólok, hogy azoknak, akik tökéletesen meg vannak elégedve a mostani rendszerrel (legyen szó akármilyen rendszerről is) nem fog tetszeni ez a könyv. A Volt egyszer egy varrodám tükröt mutat azoknak, akik a másik kizsákmányolásából, és ellehetetlenítéséből szeretnének pénzhez és hatalomhoz jutni. Nem kímél semmit és senkit, viszont hűen mutatja be, hogy a tudatlanság mekkora áldás azok számára, akik benne élnek, és nem képesek a józan gondolkodásra.
Borzasztóan aktuális könyv. Minden megjelenik benne, amin a ma élő ember joggal felháborodhat, és amin sürgősen változtatni kellene. Olvasás után hosszú ideig fogunk még emlékezni erre a könyvre.

HPL P>!
Náray Tamás: Volt egyszer egy varrodám

A közel 900 oldala ellenére sem riasztott el attól, hogy a kezembe vegyem, és elolvassam, hiszen már a sorozat első részét is nagyon szerettem.

A második kötet kissé másabbra sikeredett, Náray az egyik interjúban úgy fogalmazott, kissé kesze-kusza lett. Szerintem ez a kötet sokkal összeszedettebb és átgondoltabb volt, mint az első rész. spoiler És nem mellesleg igencsak izgalmas. :)

Szerettem benne, hogy olyan társadalmi és pszichológiai problémákat is boncolgat, amik a 21. században elég jelentősen megjelennek. Sokszor még a hideg is kirázott, amikor ezeket a gondolatokat olvastam – mennyire igazak!

Megérte elolvasni mind a 900 oldal összes betűjét.

G_H_Andrea >!

Mit is mondott anyukád?
– Hogy kiszáradt kútból nem lehet vizet húzni.

G_H_Andrea>!

Nekem nagyon fontos, hogy velem nőként bánjon, akit szeretek.

G_H_Andrea>!

Egyrészt micsoda ostoba szokás az embereknek azzal foglalkoznia, hogy egy vadidegen mit gondolhat róla… Ezt valahogy mi, magyarok, hozzuk a zsigereinkben.

G_H_Andrea>!

Bizonyára nem tudod, hogy a hűtlen barátoknak külön bugyor van fenntartva a pokolban.

G_H_Andrea>!

Mert a dumáláshoz csak száj meg levegő kell. Ész meg gerinc, az nem!

G_H_Andrea>!

Mondhatsz bármit, egy jó könyv az jó könyv. Akármilyen nyelven is írták.

G_H_Andrea>!

[…] a leginkább semmirekellők simán úgy értékelik magukat, mintha bőven az átlag fölöttiek lennének.

G_H_Andrea>!

A legtöbb embernek olyan a nyelve, mint a korbács. És ezt még sikkesnek is gondolják!

G_H_Andrea>!

De sajnos úgy látszik, itt most már hozzá kell ahhoz szokni, hogy az emberek jelentős része abból merít erőt, hogy negatív energiát bocsát ki, és nem a fejlődésre, az önfejlesztésre, netán tettekre, hanem a véleményezésre meg a posztolgatásra koncentrál.

G_H_Andrea>!

Mert néha nem árt kedvesnek lenni olyan valakikhez is, akikről nem tudjuk, hogy kicsodák.