A ​szépség kultusza 14 csillagozás

Naomi Wolf: A szépség kultusza

A könyv korunk egyik legláthatóbb jelenségét, a szépségnek a kommunikációs csatornákon felénk áradó képeit elemzi.

Eredeti mű: Naomi Wolf: The Beauty Myth

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Artemisz Könyvek

Csokonai, 1999

Naomi Wolf: A szépség kultusza

Brutálisan komoly. Őszinte. Nyers. De sajnos igaza van. Hiába tudjuk, hogy mi folyik a való világban, ez a könyv elénk vetíti. Kegyetlenül és kíméletlenül. Elolvasván ezt a művet, az ember önkéntelenül is azon kezd gondolkozni, miért tartunk itt? Mi okozta ezt, hogy itt tartunk? Mi történt? Mit tehetünk, hogy jobb legyen? Tehetünk egyáltalán bármit is…?
Sajnos nem. Úgy vélem, gyökeres változtatásokra lenne szükségünk, ha a jelenlegi helyzeten változtatni szeretnénk. Habár a könyv 1999-ben íródott, a helyzet azóta csak rosszabb lett. És az a csúf igazság, hogy ez már aligha javulhat… Egyszerűen itt kötöttünk ki. Nincs megoldás. Kész.

KönyvekkelSuttogó P
Naomi Wolf: A szépség kultusza

A szépségkultuszt számos médiumon keresztül vizsgálja, ahogy ezek káros pszichológiai hatásait is és nagyon érdekes következtetésekre jut. Nem mondom, hogy nem keményvonalas feminista könyv olykor – de ettől függetlenül szerintem mindenképp érdemes az elolvasásra, akit érdekelnek a társadalmi jelenségek vagy a szépség kultusza.
Mert alapvetően jó meglátásai vannak Wolfnak, és talán, ha kicsit tudatosabban kezeljük magunkban a szépség kultuszát, akkor talán nem okozhatunk akkora kárt magunkban, mintha csak tudattalanul utaznánk ezen a járaton. Mert a jelenség vitathatatlanul valós. Mindenki érzi és látja.
Bővebben » https://konyvekkelsuttogo.blogspot.com/2018/12/a-szepse…

dedomoregis P
Naomi Wolf: A szépség kultusza

Nagyon érdekes könyv volt, tanulságos. Érezni rajta, hogy nem ma íródott, hanem közel húsz éve, de közben sok olyan része volt, ami ma is aktuális. Jó néhány kérdésben érdekes lenne erről olyat olvasni, ami a tudomány vagy a fejlődés mai állásáról szól, vagy ami frissebb jogeseteket hoz fel példának.
Nagyon sokat foglalkozik a kozmetikai sebészettel mint széles körben elterjedt problémával, nekem az elterjedtsége nem tűnt fel. Nem tudom, a 90-es években ennyire riasztó volt ezzel kapcsolatban a helyzet, vagy a szerző túlozza ezt el. De itt is sok érdekes infó volt, például én nem tudtam, hogy a mellimplantátumok nagyon megnehezítik a mellrák észlelését (vagy lehet, hogy azért az utóbbi 20 évben ebben történt javulás).
De foglalkozik más kérdésekkel is, ami ma is fontos és aktuális, például a nők külsejével kapcsolatos elvárások és a szexuális zaklatás összefüggései ("minek vesz fel miniszoknyát", "asking for it"), az igazságszolgáltatás erre adott válasza, vagy az anorexia terjedése.
Szerintem fontos olvasmány, a legtöbb állítása megállja a helyét és örülök, hogy sort kerítettem rá.

verdeleth
Naomi Wolf: A szépség kultusza

Egy vizsgához olvastam egy fejezetét és nagyon érdekes volt, kitűnően megírva. Mindenképp el fogom olvasni az egészet.

Ninácska P

Mint a szűzhártya állapota a múltban, elhízásának állapota is közösségi érdek: az „imádkozzunk együtt nővérünkért” szólam átváltozott: „Mi majd mindannyian bátorítunk, hogy megszabadulj kilóidtól.”

115. oldal - A szépség kultusza (Csokonai Kiadó, 1999)

Ninácska P

A kislányok nem a másik iránti vágyat tanulják meg, hanem azt a vágyat, hogy vágyjanak rájuk.

178. oldal - A szépség kultusza (Csokonai Kiadó, 1999)

Ninácska P

Azzal, hogy szerelme előtt szépségként kell megjelennie, a nő ismeretlen marad.

195. oldal - A szépség kultusza (Csokonai Kiadó, 1999)

Ninácska P

A nő úgy néz ki, mint egymillió dollár, elsőosztályú szépség, az arca a vagyona.

33. oldal - A szépség kultusza (Csokonai Kiadó, 1999)

Ninácska P

Ahhoz, hogy túljussunk a megosztottságon, a nőknek sok tabut kell megszegniük.

315. oldal - A szépség kultusza (Csokonai Kiadó, 1999)

Ninácska P

A mítosz azt akarja, hogy a nők egyszerre vakon, ellenségesen gyűlöljék és vakon irigyeljék a többi nő „szépségét”.

315. oldal - A szépség kultusza (Csokonai Kiadó, 1999)

Ninácska P

Tudományosan bizonyított tény, hogy a bőr táplálása lehetetlen, mivel semmi nem hatolhat be a szarurétegbe. A nők azért táplálják bőrüket, hogy pótolják a sokuktól megtagadott szeretetet.

137. oldal - A szépség kultusza (Csokonai Kiadó, 1999)

Ninácska P

De az elhízástól való félelem ténylegesen megváltoztatja az agy működését.

140. oldal - A szépség kultusza (Csokonai Kiadó, 1999)

Ninácska P

Amikor a nők reagáltak a változásra és átvették a férfiak magasabban fizetett munkáit, a szakértelem és az önbizalom új érzése bátorította őket.

78. oldal - A szépség kultusza (Csokonai Kiadó, 1999)

Ninácska P

Ha krém nélkül öregszik, azt mondják majd neki, hogy maga tehet róla, mert nem hozta meg a megfelelő anyagi áldozatot. Ha viszont megveszi a krémet, és mégis öregszik, ami persze elkerülhetetlen, legalább tudja majd, mennyit fizetett a bűntudat elhessegetéséért.

139. oldal - A szépség kultusza (Csokonai Kiadó, 1999)