Puskapor ​és sárkányvér (Temeraire 3.) 113 csillagozás

Naomi Novik: Puskapor és sárkányvér

Alig ​értek véget Őfelsége Repülő Hadteste kapitányának, Will Laurence-nek és különleges sárkányának, Temeraire-nek kínai kalandjai, egy titokzatos követ tartóztatja fel őket, aki új, sürgős parancsokat hoz egyenesen Nagy-Britanniából. A birodalom három értékes sárkánytojást vásárolt az Ottomán Birodalomtól, ezért Laurence-nek és Temeraire-nek Isztambulba kell menniük, hogy onnan Angliába kísérjék a szállítmányt. Nincs sok idejük, mert a kis sárkányok bármikor kikelhetnek.
A küldetést azonban állandó fenyegetések kísérik. Ezek hátterében a kínai sárkány, Lien mesterkedései állnak, aki Temeraire-t vádolja reptetője haláláért, és megesküdött, hogy a bosszú érdekében Napóleon mellé áll. Végül, amikor Laurence, Temeraire és barátaik váratlan helyről is árulással kénytelenek szembenézni, nem marad más választásuk, mint a merész ellentámadás. Csakhogy mennyi esélyük lehet Bonaparte hatalmas, kérlelhetetlen seregével szemben?

„Naomi Novik ugyanazt tette napóleoni… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2006

Agave Könyvek, Budapest, 2009
328 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639868441 · Fordította: Görgey Etelka

Temeraire · William Laurence · Tharkay

Lappantyú>!
Naomi Novik: Puskapor és sárkányvér

Bajban vagyok az értékeléssel.
Nem érzem, hogy öt csillagos lenne ez a könyv, de közben meg annyira jó olvasni. Ez a sorozat kicsit visszarepít a gyerekkoromba, amikor több mint elég volt nekem, hogy a főhős és beszélő állatkája fel-alá repkednek a világban. Hiába nincsenek itt mesterien kidolgozott karakterek, hiába nem lebilincselően izgalmas és jól kitalált a történet, hiába sántít néhány jelenet – annyira aranyos az egész regény, hogy minden hibát megbocsátok neki.
Kellenek azért néha gáncstalan lovagok, szuperintelligens beszélő állatok, méltatlanul kiközösített nagy jellemek és a köztük formálódó Igaz Barátságok a fantasy műfajába, ha pedig kreatív, alaposan kidolgozott alternatív történelem állít neki díszletet, akkor máris megvett kilóra.

A hiperaktív sárkánybébi pedig imádnivaló, a fél csillag csak neki jár.

schesztiஐ>!
Naomi Novik: Puskapor és sárkányvér

Kevés volt benne Temeraire és sok a háború.
Ez persze nem ront a színvonalon, de bevallom, számomra sokkal élvezetesebb volt a kis sárkány kérdéseit, gondolatait, Laurence-szel folytatott ismerkedését-barátkozását olvasni. :)

Féltettem hőseinket az újabb kalandok alatt és nagyon sajnáltam a veszteségeket. Volt pár megható jelenet, ahol bizony kicsordult a könnyem. :(

Kis vidámságot a vadsárkányok és a tojások hoztak a könyvbe, nagyon örültem az új szereplőknek. :)
A bonyodalmaknak persze nem szakad vége, és izgatottan várom a negyedik részt – aminek a végéről hű, de rosszat hallottam…! Mi lesz velem utána? Olyan jó lenne a többi részt is kiadni itthon is.
Vagy kénytelen leszek angolul befejezni a sorozatot, mert ezt egyszerűen nem lehet csak úgy abbahagyni! :D

makitra P>!
Naomi Novik: Puskapor és sárkányvér

„Ebben persze nyilván segít az is, hogy a sárkányok itt nem pusztán vadállatok, hanem érző, beszédreis képes fejlett élőlények. Ugyan szeretik az aranyat és más csecsebecséket, elég erős a birtoklási vágyuk, de mindegyiküknek saját személyisége van (néha több is, mint az embereknek), képesek morális döntéseket hozni, ismerik a bajtársiasság és szeretet fogalmát is – bár néha felettébb idegesítőek. Így vagyok Temeraire-rel is, mert néha ugyan édesen naiv, de máskor bizony bicskanyitogatóan szűklátókörű. Viszont gondolatai érdekesek, személyén keresztül a szerző számos kérdést vet fel a sárkányokról, de akár áttételesen bármely elnyomott, másként kezelt kisebbségről is. […]

A Puskapor és sárkányvérben megismerhetjük a Selyemút és a Közel-Kelet tájait, végre kapunk egy karakteres mellékszereplőt Tharkay személyében (aki tuti, hogy valahol magyar származású, ezzel a névvel és életúttal), a vad sárkányok pedig jó ellenpontjai Temeraire fennköltségének. A törökországi és poroszországi események végre azoknak is kellő élvezettel szolgálhatnak, akik eddig hiányolták a napóleoni éra csatáit. Látszik, hogy a szerző komoly energiákat fordított a háború leírására, a vereségeket követő kétségbeesés és káosz hiteles, Novik pedig még nem rugaszkodott el annyira a valós eseményektől, mint ahogy a későbbi kötetek esetén hallottam.”

Bővebben: http://tubicacezar.blogspot.hu/2014/08/naomi-novik-teme…

Ashriver>!
Naomi Novik: Puskapor és sárkányvér

Legközelebb több Temerait, ha kérhetem!
De még így is élvezetes volt olvasni a kis sárkány és Laurence beszélgetéseit. És bizony volt néhány jelenet, amit megkönnyeztem, de külön örömet szerzett új személyeket megismerni.
És aki hiányolta a háborús jeleneteket, az ebben nem fogja.
Félek nekiállni a 4.-nek, mert amit eddig hallottam róla, főleg a végéről….nem merem elkezdeni.

sünigombóc>!
Naomi Novik: Puskapor és sárkányvér

Hosszú a hazaút, amire Temeraire és Laurence indul, miközben – mint az kiderül – Lien meg a nyomukban van bosszúvágytól fűtve. Picit mégis kevés volt Temeraire-ből, és egy leheletnyit kezdtem úgy érezni magam, mint amikor a Kisasszonyok harmadIk kötetéig jutottam, és felmerült bennem, hogy jobb lett volna az előző kötet végére kitenni a pontot. Olyan érzésem támadt most is, mintha a témáról még újabb bőrt akarnánk lehúzni, de valahogy már nincs meg az eddigi két kötet varázsa. Nagyobb teret kapott valahogy a háború is, miközben még mindig minden út ugyanoda visz. A vadsárkányok kis frissességet hoztak, de sajnos nem éreztem úgy, hogy elég lett volna mindez az öt csillagra. Pedig milyen jól indult az ismerkedésünk.

Noro P>!
Naomi Novik: Puskapor és sárkányvér

Ez a rész sokkal kalandosabb az előzőnél, ami kimondottan jót tesz neki. A szerző „sárkánylélektani” eszmefuttatásait ugyanis szinte teljesen Anne McCaffrey-tól kölcsönzi, márpedig az eredetiség hiánya nálam halálos bűn. Ezek minimumra csökkentése ergo nem árthat meg semmiképp. A sárkányos háború vonalat ellenben szórakoztatóan műveli, bár jobban örültem volna, ha hajlandó valóban megváltoztatni egy-két fontos történelmi esemény kimenetelét vagy személy sorsát.
(500 forintot mindenképpen megért a könyvheti akcióban :)

Röfipingvin P>!
Naomi Novik: Puskapor és sárkányvér

Itt már zajlik a háború a javából!
Seregek, tervek, támadások, hosszú-hosszú repülések, háború a vízen, földön, levegőben… Kérem szépen van itt minden! És ami a legfontosabb: SÁRKÁNYOK! ^^

Flaura>!
Naomi Novik: Puskapor és sárkányvér

Nagyon jó volt. Annyira élethű az egész sorozat, mintha tényleg léteznének sárkányok!

viidori I>!

Dracarys!
***
Ja, bocs, az másik széria…
Tavaly nyáron nagyon rá voltam hangolódva erre a laza, kalandregényes, sárkányokkal bolondított Napóleoni háborús mókára. Most meg valahogy nem.
A kalandot untam, csak azt vártam, hogy végre hazaérjenek, a szereplők jobb esetben csak untattak, de inkább teljesen hidegen hagytak. Ha hirtelen beront egy sereg Más uhh, megint rossz sorozat és halomra gyilkolásznak mindenkit, én akkor is arcizmaim rándulása nélkül lógáztam volna tovább lábam a hintaágyon.
Hát, van ez így.

ValerinLanz P>!
Naomi Novik: Puskapor és sárkányvér

Ó, ó, Temeraire, mennyire hiányoztál! *-* Eddig is tudtam, hogy ez a sárkány fantasztikus, egyszeri és megismételhetetlen, de jó volt újra akcióban látni őt és a kapitányát.
Nem is tudom, a másodiknál miért hagyott alább a lelkesedésem, de szerintem alkalomadtán újraolvasom, mert ez a kötet is szuperre sikeredett a csatákkal, a meneküléssel, és sajnos a veszteségekkel együtt is.
Kicsit nehezen indult a történet, mert spoiler Sajnos azonban spoiler Kedves.
Áh, nem tudok értelmesen nyilatkozni. Lenyűgöztek az akciók, a csavarok, imádtam, hogy spoiler De az egyik kedvenc jelenetem az volt, amikor spoiler Megzabáltam! Egyébként kíváncsi leszek, elérnek-e majd valamit később a spoiler
Nagyon tetszett a rész, alig várom a folytatást! spoiler
2021: A kötet eleje még rendben is volt, a végét azonban már nagyon untam. Temeraire egyre felnőttesebb, komoly gondolatai vannak, de én azt szeretném, ha továbbra is az a cuki sárkány maradna, mint az elején. Mivel már ez sem tetszett annyira, kicsit félek az utolsó magyar kötet újraolvasásától…

Panni777>!

– Miért, talán gyermek vagyok, hogy féljek tőle? – kérdezte gőgösen a királyné. – Már repültem futárokon, ez sem lehet annyira más! – Csakhogy egy lónál alig kétszer nagyobb futársárkányt össze sem lehetett hasonlítani egy nehézsúlyúval, amely nagyobb volt, mint egy egész istálló. – Az a sárkány az, amelyik a dombon fekszik? – kérdezte később Laurence-től, amikor a búvóhely közelébe értek. Laurence sehol nem látott dombot, de aztán rájött, hogy a királyné a Temeraire hátán fekvő Berghexére mutat.
Mielőtt azonban kijavíthatta volna, Temeraire felemelte a fejét, és feléjük nézett.
– Ó – mondta erre a királyné elhaló hangon.

260-261. oldal, 15. fejezet (Agave Könyvek, 2009)

Kapcsolódó szócikkek: sárkány · Temeraire · William Laurence
NoemiSmile>!

– Mert az igazságosság költséges dolog – felelte Tharkay. – Azért van belőle olyan kevés, és az is csak azok számára, akiknek van elég pénzük és befolyásuk, hogy megengedhessék maguknak.

57. oldal, 3. fejezet (Agave Könyvek, 2009)

Kapcsolódó szócikkek: igazság · Tharkay
Masni>!

Temeraire szaporán pislogva fogadta az új értesülést.
– Ti nem tojásból keltek ki? – kérdezte megigézve – Hát akkor hogyan…?

Kapcsolódó szócikkek: Temeraire
A_albiel>!

– Hát igen – felelte Temeraire egy kissé bűntudatosan, és úgy tett, mintha eddig nem egy derékig érő kővel szemezett volna, amit ha a falnak dobott volna, bizonyára kitör a pánik a védők között, mert azt gondolják, hogy tüzérségi tűz alá vették őket.

gab001>!

[…] a megbocsátás csak egyszer nevezhető szelídségnek, másodjára már bolondság.

137. oldal, 7. fejezet (Agave Könyvek, 2009)

pas_de_deux>!

Még amikor éjszaka nézett ki a kertekbe, Laurence akkor sem tudta elhinni, hogy otthon van.

Kapcsolódó szócikkek: William Laurence
pas_de_deux>!

– Én egyáltalán nem értem, mi olyan jó a törvényes hatalomban – mondta Temeraire pihenés közben, amikor Laurence másnap reggel megpróbálta megosztani vele kételyeit. […] – Úgy látom, csak arra szolgál, hogy olyan dolgokat kényszerítsen rá az emberekre, amiket nem akarnak csinálni, és ha nem tudja rávenni őket, akkor megfenyegeti – folytatta.

Kapcsolódó szócikkek: Temeraire
Bogas>!

– Igazán kedves öntől, hogy nem vágja a szemembe, hogy „én megmondtam” – felelte Dyhern –, de ennek ellenére hallom a szavaiból.

13. fejezet

A_albiel>!

A ház egy helyi holland kereskedő tulajdonában volt, aki szívesen átengedte nekik, maga pedig inkább beköltözött a város központjába, ahol nem kellett sárkányok szomszédságában laknia, Temeraire ugyanis a sárkányfedélzet pusztulása miatt kénytelen volt a tengerparton aludni. Ennek sem a helybeli nyugati kolónia tagjai, sem Temeraire nem örült: utóbbi azért nem, mert a homokos part telt volt kicsi, de roppantul idegesítő rákokkal, amelyek nagy sziklának nézték, és amikor aludt, megpróbáltak felkapaszkodni rá, és elrejtőzni rajta.

Temeraire sorozat · Összehasonlítás