Az ​aranytök 12 csillagozás

Terápiás történetek és mesék traumát átélt gyerekeknek
Nancy Davis – Laura Simms – Korbai Hajnal: Az aranytök

A ​Mosoly Alapítvány módszertani kiadványsorozatának első kötetét a gyógyító terápiás történeteknek és meséknek szenteltük. Olyan történeteket válogattunk a könyvbe, melyeket traumát átélt gyerekeknek mesélhetnek a szülők vagy a különböző területekről érkező szakemberek.
A kötetben egyszerre biztosítottunk helyet két, nagyon eltérő terápiás módszernek, technikának: az egyik a pszichológia felől közelít a mesékhez, terápiás történetek formájában (Nancy Davis meséi), a másik pedig a mesemondás és a népmesék évezredes hagyománya felől (a Laura Simms által gyűjtött mesék).
Nancy Davis amerikai pszichológusnő terápiás meséi átfogó képet vetítenek elénk azokról a problémákról, melyeket traumát átélt gyerekeknél tapasztalt és gyógyított a terapeuta. Valamennyi története előtt szerepel egy ajánlás, hogy milyen életkorban, milyen problémára javasolja a mesét. Ezek a történetek egy-egy gyerekre íródtak, szimbólumaik a népmesékénél kevésbé összetettek.

Laura Simms… (tovább)

L'Harmattan / Mosoly Alapítvány, Budapest, 2010
160 oldal · ISBN: 9632363059 · Fordította: Aradi László, Domszky Zsófia

tgorsy
Nancy Davis – Laura Simms – Korbai Hajnal: Az aranytök

Nancy Davis – Laura Simms – Korbai Hajnal: Az aranytök Terápiás történetek és mesék traumát átélt gyerekeknek

Meggyőződésem és anyai, tanári tapasztalatom, h. a legjobb gyógyír a gyermeklélekre a mese. Tapasztalva, h. egyre több a „problémás” gyerek, pár kollegával összefogtunk és elindítottuk a Szülők Klubját. Mi úgy képzeltük, h. játékosan, mesével, drámával havonta eltöltünk egy délutánt és segítünk.
Elképesztő, h. mi zúdult ránk. Minden „problémás ” gyerek mögött ott áll egy összezavarodott, kétségbeesett, saját magát nem értő, pszichiáterhez járó szülő.
Harmadik mondatuk után minden megszólalásuk egy segélykiáltás. Ezek után akadt a könyvtárban a kezembe ez a könyv.
Rövid elméleti bevezető, ami megerősített: a mese KELL, nem az egyetlen megoldás, de fontos mankó.
A Nancy Davis meséit laikus, mint én, nem nagyon tudja használni. Hipnózissal dolgozó terapeutáknak valók.
Laura Simms meséi viszont kiválóak nekünk is.

cseri P
Nancy Davis – Laura Simms – Korbai Hajnal: Az aranytök

Hát nekem ez most nagyon meggyőző volt. Biztosan azért, mert néhány mese nekem is megszólalt, és ezért teljesen átéltem, hogy tudnak gyógyítani ezekkel valóban.

moni79
Nancy Davis – Laura Simms – Korbai Hajnal: Az aranytök

Nagyon hasznos könyv szakembereknek és „laikusoknak” is. Bizonyos határig önsegítésre is használható: a meséket el- vagy fel lehet olvasni, és segítségükkel szembe lehet nézni a tudattalan történésekkel.

Teljesen korrekt és rövidsége ellenére kellően informatív a gyerekkori traumák hatásairól, a PTSD-ről szóló bevezető; megismerkedhetünk a meseterápia alapjaival és működési mechanizmusaival; a mesék közül pedig sokféle problémához találunk megfelelőt. A mesék néha szájbarágósak, de ez nem feltétlenül probléma.

Gólyanéni
Nancy Davis – Laura Simms – Korbai Hajnal: Az aranytök

Csak csipegettem a történeteket. Sokáig akartam olvasni. Nem végigrohanva, hanem szépen, lassan, hogy minél több jó mélyre rögzülhessen. Csodálatos mesék ezek, csodálatos hatásokkal.
Sajnos könyvtári könyvként volt a kezemben, de nagyon, de nagyon szeretném a könyvespolcomra… és a második kötetét is.

Aemitta
Nancy Davis – Laura Simms – Korbai Hajnal: Az aranytök

A mesék minden korban gyógyítanak. Talán ezért lehet az, hogy mindenki szereti a meséket kortól, nemtől, végzettségtől függetlenül.

gjudit8
Nancy Davis – Laura Simms – Korbai Hajnal: Az aranytök

Nagyon érdekes volt arról olvasni, hogy ami valamikor mindenki „napi eledele” volt, az most terápiás gyógyszerként működik.

jadett

[…] nem csak olyan helyen lehet béke, ahol nincs zaj, nincsenek gondok, sem kemény munka. Béke lehet ott is, ahol mindezek a dolgok jelen vannak, de a szívünkben nyugalom van. Ezt jelenti a valódi béke.

147. oldal (Festmény a békéről)

jadett

– Amitől a legjobban félünk, néha az segít abban, hogy megerősödjünk. Ha a félelem börtönében élsz, erre nem jöhettél még rá – mondta a növénynek. – Hogy azzá váljunk, amivé válhatunk, meg kell találni ezt az erőt magunkban. Használd ezt a tudást arra, hogy erőt meríts, bátorítsd magad, és felfedezd azt a szabadságot, ami által az leszel, ami lenni akarsz.

59. oldal (Virág a járdán)

jadett

Mindegyikünkben megvan az erő és a tudás, ami segít megtalálni az utat. Sok ember még nem fedezte fel magában ezt a bölcsességet, és nem tanulta meg, hogyan kell használni. A szeretet a kulcs ehhez a tudáshoz.

62. oldal (A hercegkisasszony és a kincsei)

jadett

Rájött, hogy a lábfájásból megtanult valamit: néha a fájdalom azt üzeni, hogy saját magadat bántod.

101. oldal (A hercegnő és a fájdalom)

jadett

– Ha lenne egy páncélod – mondta a teknős az egérnek egy napon –, nem kellene tartanod azoktól az állatoktól. Csak elbújnál és biztonságban lennél. Nekem megvan a saját természetes búvóhelyem.
– Elbújni nem egyenlő a biztonsággal – válaszolta az egér. – A tudás a legjobb védelem, amim lehet, mert megtalálhatom a legjobb megoldást arra, hogyan kerüljek ki a veszélyes helyzetekből. Ha állandóan csak elbújsz, nem ismersz már lehetőséget, csak a begubózást!

108. oldal (A teknős és az egér)

jadett

„Az afrikai peul törzs tagaji szerint létezik kisebb béke és nagyobb béke, de kis viták nincsenek. Akár egyetlen gyufaszál is képes felégetni egy egész falut.”

143. oldal (Két barát és egy ló)

jadett

Ha figyel, talán rájöhetett volna arra, hogy elveszített valamit, s a barlangban se biztonságot, se védelmet nem talált. A sötét, magányos zugban olyan börtönre lelt, ami több mindentől fosztotta meg, mint a tornádó pusztítása.

55. oldal (A szélvihar és a kismalacok)

jadett

– Azért van itt ez a kép, hogy emlékeztessen az élet számtalan fájdalmas és pusztító dolgára és arra, hogy a legsúlyosabb mind közül az, amikor megrekedünk a múltban, ahol a baj ért bennünket.

56. oldal (A szélvihar és a kismalacok)

jadett

Amikor Frances Harwood antropológus megkérdezte egy sziú öregembertől, miért mesélnek történeteket az emberek, ezt válaszolta: „Hogy ember legyen belőlük.” "Hát nem vagyunk máris azok?" – kérdezte a nő. Az öreg elmosolyodott: „Nem mindenki válik azzá.”

Aemitta

Fontos, hogy megtanulj bízni. Soha nem fogod megkapni azt ,amire vágysz, vagy amire szükséged van, amíg ezek a tüskék azok ellen fordulnak, akik tudnának segíteni neked. Vissza kell húznod őket, és bíznod kell másokban; csak ekkor fogod megkapni azt ,amire szükséged van.