A ​sátán fattya (A sátán fattya trilógia 1.) 24 csillagozás

Nagy Zoltán Mihály: A sátán fattya Nagy Zoltán Mihály: A sátán fattya Nagy Zoltán Mihály: A sátán fattya

Kárpátalja ​XX. századi történelmének legtragikusabb, legtöbb áldozatot követelő időszaka az úgynevezett felszabadulás utáni periódus volt. A két világháború együttvéve nem követelt annyi emberáldozatot e vidék magyarságától, mint az új rend új intézkedései. A munkaképes magyar férfiak tízezreit hurcolták a sztalini lágerekbe, s az itthon maradottaknak el kellett viselniük mindazt a megaláztatást, nyomort, amelyet a szovjet rendszer kényszerített rájuk szocializmus címén.
Ezekről a testet-lelket nyomorító évekről vall kiseregényében Nagy Zoltán Mihály. A szerző egy apró magyar falu lakóinak életét ábrázolva tárja elénk a megpróbáltatások, közös és egyéni tragédiák szövedékét. Művének központi alakja egy meggyalázott fiatal lány, akinek mindkét fivére az új kor áldozata lett, s aki hasztalan sóvárog a szerelemre, mert választottját is máshová vezérli kérlelhetetlen sorsa. Ám a halál, a kiszolgáltatottság tényénél is megrázóbb, megdöbbentőbb a minden értéket, minden emberit… (tovább)

Magyar Napló, Budapest, 2012
182 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639961296 · Illusztrálta: Csomós Zoltán
Alexandra, Pécs, 2005
Magyar Napló, Budapest, 2000
190 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630042231 · Illusztrálta: Csomós Zoltán

tgorsy>!
Nagy Zoltán Mihály: A sátán fattya

Előbb láttam a filmet, akkor egy kicsit értetlenkedtem. A könyv nagyon megütött.

Niki P>!
Nagy Zoltán Mihály: A sátán fattya

Érdekes mondat szerkezettel és stílusban megirt mű. Nehéz és nyomasztó olvasmány egy kegyetlen történettel a háttérben. Hogyan képesek megbélyegezni, kitaszítani a másikat a tudatlanság miatt. Hogyan képes egy fiatal lány tovább élni ebben a környezetben megszégyenítve.

HA86>!
Nagy Zoltán Mihály: A sátán fattya

Magyar (tanárképes) szakon mondta az egyik oktató, aki középiskolás diákokat is tanít, hogy ha tehetjük, ezt a regényt feltétlenül adjuk fel kötelezőként a gyerekeknek, mert eddig nem volt olyan tanulója, akinek ne tetszett volna… (Ezt azért kétlem…)
A téma nehéz: a II. világháború után járunk, a helyszín Kárpátalja, egy eldugott kis falu. A munkaképes férfiakat elhurcolják a lágerekbe, a szovjet elnyomás okozta fizikai és lelki nyomor a legerősebbeket is felőrli. Tóth Eszter elbeszéléséből megismerjük a lány saját tragédiáját és az egész közösséget sújtó, kollektíven viselt tragédiát is. Mivel a regény egyetlen nagy monológ, és nincsenek mondatok (így nagy kezdőbetűk sem), a sorok pedig idő előtt megtörnek és a következő sorban folytatódnak, olyan, mintha egy hosszúra nyúló, kétségbeesett, elhadart panaszt hallgatnánk.
Az elbeszélésmód feszes, minden szó a helyén van, a történet sodor magával.
A vége megrendítő…

AudreyC>!
Nagy Zoltán Mihály: A sátán fattya

Elképesztően jól megírt, a legjobban megírt könyvek egyike, ahhoz képest kevésbé ismert. Nagyon mély és nyomasztó, realista és megrendítő. A tartalma miatt nem olvasnám újra, de az írás tökéletessége miatt megérte.

mocsaribetti>!
Nagy Zoltán Mihály: A sátán fattya

A könyv cselekménye is érdekes, de leginkább a kivitelezés izgatott. Nagyon tetszett.

kompetens>!
Nagy Zoltán Mihály: A sátán fattya

Lírai korrajz a 2. világháború utáni kárpátaljai magyarokról, a „málenykij robot”-ról és a szovjet megszállásról, de elsősorban egy fiatal lány tragédiája.
Formailag szokatlan írás, magával ragadó történet.
Felráz a kényelmes jelenből és személyessé teszi a történelemkönyvek száraz lapjait.
A könyv folytatásaként született, bemutatja a főszereplő és gyermeke sorsának további alakulását Nagy Zoltán Mihály a Tölgyek alkonya és A teremtés legnehezebb napja című regénye.

mályva>!

elolvastam
asszem, nem is akartam, csak benneregadtam, meghát hamar is ment
még egyszer nyilván nem olvasnám
azért érdekes volt, bár kissé idegesítő a sortördelés…..

graphoman IP>!
Nagy Zoltán Mihály: A sátán fattya

Nagyon meg van írva, de szédítően erős is volt nekem, olyan, amit még sokáig nem fogok újraolvasni… egy-két része anélkül is kísért olykor.

Calypso>!

leírni fehér papírra a sötét valóságot

A sátán fattya trilógia sorozat · Összehasonlítás