Nagy Olga (szerk.)

Zöldmezőszárnya 7 csillagozás

Marosszentkirályi cigány népmesék
Nagy Olga (szerk.): Zöldmezőszárnya

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Népek meséi Európa

Európa, Budapest, 1978
288 oldal · ISBN: 9630716270 · Illusztrálta: Bartha László

Szent Péter

Mesemondó I>!

Nagy Olga (szerk.): Zöldmezőszárnya Marosszentkirályi cigány népmesék

Nagyon élveztem ezeket a meséket. Legtöbbjük valamilyen ismert tündérmese-típus egyedi, kiszínezett, olykor humorral átszőtt változata, amiket nagyon tudtam értékelni. Minden mesemondó, akiktől a kötet meséig gyűjtötték, tehetséges, lenyűgöző előadó lehetett, sajnálom, hogy nem tudom élőben meghallgatni őket… A meséknek sajátos képi világa van, és több olyan apró mozzanat is akad bennük, amik bogáncsként megragadtak bennem. Érdemes elolvasni őket, ha szépen, kereken, hosszan mesélt tündérmesékre vágyik az ember – meg akkor is, ha még közösségben élő szájhagyományból gyűjtött szövegekkel szeretne ismerkedni. Teljesen máshogy hangzanak.
Fél csillagot Nagy Olga lábjegyzetei miatt veszített, azok ugyanis általában pont azokra a kérdésekre nnem adtak választ, amik bennem olvasás közben felmerültek…

Pennmenelien P>!

Nagy Olga (szerk.): Zöldmezőszárnya Marosszentkirályi cigány népmesék

Amikor elkezdtem olvasni a meséket, meglepődtem, hogy milyen hosszúak, ám ez fel sem tűnt, amikor belemerültem egy-egy történetbe. Szórakoztató, elgondolkodtató, szívmelengető és dühítő mesék is vannak a kötetben, leaglábbis belőlem ezeket (is) kiváltották. Sokkal jobban tetszettek, mint a Csenki Sándor által szerkesztett kötetben lévő cigány mesék. Az utószó és jegyzeteket elolvasva pár plusz infot megtudtam a mesékről, de nyilván nem ez volt az izgi része.

DrEmergencyGrooveHouse>!

Nagy Olga (szerk.): Zöldmezőszárnya Marosszentkirályi cigány népmesék

Nagy király ez a könyv. Ádám Ferenc meséi hatottak a legintenzívebben. Azok a kedvenceim.

Annak ellenére hogy sokat megtartanak az eredeti formákból, kifejezetten szórakoztat az összes történet. Kész mágia. Kíváncsi lennék azért a kellő alkalmakra amikor egyet-egyet ebből mesélni illik.

Mesemondó I>!

Már most mit tegyen a király, hogy a lánya ne ismerkedjék meg fiúkkal? Hát a leányt bézáratta egy szobába, s ott nem is találkozott senkivel. Csak a kocsiásval beszélt, az vitte ki a városba kocsikázni, sétálni, ide-oda. Hát a kocsis olyan szépen sétáltatta ide-oda a királylányt, amíg egyszer nagyon maradt a kocsistól. Telik-múlik az idő, a leánynak nagyon nő a hasa.

68. oldal - Fleskuca meséje

Tíci>!

A drága jó Isten hazajött Szent Péterrel a templomból. Azt mondja Péternek:
– No, Péter, nézz le a jobb lábam iránt. Mit látsz?
– Én valami ökreket látok, de olyan soványok, dőlnek le a lábukról, pedig hasig vannak a fűben.
– Látod Szent Péter? Tudod, ez mit jelent? Ezek a gazdák, akik bézárják a kapujokat, amikor a szegény kopogtat hozzájuk. Na, most nézzél le a bal csizmám iránt!
– Hijj, atyám! – Mit lát Szent Péter? Valami kövecses száraz földön olyan kövér marhák legelésznek, hogy hasadnak ki.
– Na, látod, ezek azok a szegények, akik odaadják az utolsó falatjukat, ha kérik.

Piros király legkisebb leánya (Ádám Ferenc meséje)

Kapcsolódó szócikkek: Szent Péter