Nagy Olga (szerk.)

Paraszt ​dekameron 10 csillagozás

Válogatás széki tréfákból és elbeszélésekből
Nagy Olga (szerk.): Paraszt dekameron

A kitűnő romániai magyar folklorista széki tréfák és elbeszélések színes gyűjteményét nyújtja át olvasóinak. Élvezetes, eleven, olykor mosolyogtató, olykor megdöbbentő olvasmány ez a „novellagyűjtemény”. Nagy Olga azt a „szellemi hátteret” is felvillantja, amely a széki ember életét meghatározza, s amely nélkül igazán nem is érthetnénk meg e sajátos „népi szociográfiát”.
"Szék nagyközség parasztjainak sorsa az élet örök ritmusában, a gyermekkortól a halálig tárul fel előttünk. Az elpusztíthatatlan életkedvben rejlik, hogy a szegénység, a lelki nyomor, a kiszolgáltatottság évszázadok alatt sem tudta elfojtani a keserű humor, a felszabadult kacagás hangjait …
Kimondottan erotikus népi tréfák, „viccek” is akadnak itt … Ezek a történetek egyáltalán nem idegenek a nép életétől, annak mindig is részei voltak, csupán az álszemérmes felfogás … az oka annak, hogy folklórkiadványaink szegényesek e téren" – írja Nagy Olga.

Magvető, Budapest, 1977
442 oldal · ISBN: 9632705874 · Illusztrálta: Keresztes Dóra

Roszka>!
Nagy Olga (szerk.): Paraszt dekameron

Nagy Olga (szerk.): Paraszt dekameron Válogatás széki tréfákból és elbeszélésekből

Érdekes történetek,érdekes nyelvezet. Néhol bugyuta, néhol se füle- se farka. Számomra néhol értelmezhetetlen volt a sok idegen szó, életemben nem hallottam, biztos én vagyok a buta, de megfejteni sem tudtam. Egyszer olvasható, ha valakinek sok ideje van, és kevés könyve.

vadalmafa>!
Nagy Olga (szerk.): Paraszt dekameron

Nagyon szerettem, szép gyűjtés, gondos kivitelezés (vízjeles, szép papíron:)). Aki szereti a folklórt, a régies nyelvezetet, annak nagy élmény. Úgy tudunk meg sokat a széki életről, hogy közben szórakoztatóak is a történetek. Mondjuk a sok frappáns, humoros történet mellett én nagyon szerettem a tragikus szerelmes történeteket is, pl. Győri Klára édesapjáét. Még a tragédia is annyira lefojtott volt, hogy az önmagában is valahogy tragikus…
A végén van szószedet a sok nem-ismerős szóhoz.

Nagy Olga (szerk.): Paraszt dekameron

Kellemes, szórakoztató olvasmány, amely bepillantást enged a széki nyelvezetbe, humorba, a széki emberek mindennapjaiba. Más-más fejezet szól a házasságról, a csalfaságról, a halálról, anyósokról, születésről, vagy éppen a vallásról. Mosolyt fakasztó, ízes történetek gyűjteménye. Igazából talán nem is egyolvasatos könyv, hanem az a fajta, ami ott van a kezünk ügyében, és ha éppen könnyed kikapcsolódásra vágyunk, csak felütjük, és máris elszáll a gond :)

Sárhelyi_Erika I>!

Elindúl a legény s a leány a bálba. Az anyjuk utánuk kiált.
– Kati fiam, ügyelj a becsületedre! El ne veszítsd a becsületedet!
Elmennek a bálba, táncolgatnak, jól kimelegednek. Egyszer eszibe jut a lánynak: ejj, kell ügyelni a becsületre, nehogy elvesszen. Mondja a legénynek, hogy valamit kéne intézni.
Azt mondja a legény: – Gyere, menjünk ki, s nézzük meg, hogy megvan?
Kimennek. Megfigyeli a legény, megvan a becsület.
De azt mondja:
– Te, nehogy elhulljon! A biztonság okáért várjál, hogy szegezzem fel egy kicsit.
Jó. A leány szívesen hagyja, mert meg volt hagyva, hogy vigyázzon reá. Nekifog a legény, felkalapálgatja, ahogy tudja.
– Na, jól van.
– Ó, legyen keed olyan jó, koppintson rá még vagy kettőt-hármat, hogy biztosabb legyen.

Sárhelyi_Erika I>!

[…] egy fiatalabb úrfi elvett egy idősebb nagyságát feleségül. Nem nagy kedve volt vele szórakozni, beszélgetni. Örökké a könyveket bújta, örökké olvasott. […]
Egyszer keservesen sóhajt a felesége:
– Hej, bárcsak én is könyv lehetnék, mert akkor hátha velem is törődnél!
Azt mondja a férj:
– Bár biza, de bárcsak kalendárium, hogy minden esztendőben mást vehessek!

Sárhelyi_Erika I>!

[…] valami új párok voltak, alig pár hónaposak. S találkozik egy barátjával az ember:
– Na, szerusz, hogy vagy, kedves barátom?
– Jól.
– Hát, hogy vagytok a páros élettel?
– Jaj, nagyon aranyosan, nagyon kedvesen vagyunk. Vagy én kacagok, vagy ő sír. Csak ez nem egyszerre menyen.
– Hát hogy, mint?
– Hát esetleg – azt mondja –, ha haragszik reám, ha lábos, ha fazék van a keziben, hajítja a fejemnek egyenesen. Ha nem tanálja el, én kacagok, ő sír. Megint, ha eltanálja, ő kacag, én sírok.

Sárhelyi_Erika I>!

[…] ahol mi megjelentünk, mindjárt átszökött az élet a kacagásba.

Sárhelyi_Erika I>!

Nálunk kizárt dolog asszony hajadonfővel látni, csak esetleg éjjel, lefeküve, de az egyáltalán, a keszkenő mindig a fejin kell legyen, jó szorosan lekötve. Amikor azt leveszi, vagy hagyja le, az már nagy jel. Vagy ég a ház, vagy szörnyű felbomlás van a lelkiben.

Ross>!

Megtörtént a régi rendszer szerint, hogy az asszony otthon, eljött az ideje, hogy babázzék le. Ott a bábasszony, az ember, bészerelik a pucikba egy surgyéra, s az asszony kínok közt van.
Nyög az ember is erősen. S kiáltja az asszony:
– Hát mért nyög keed? Beteg keed?
– Nem, csak segítek neked.

Ross>!

A papnak a szolgálója hordta a húst a papnak városi helyt, régen, kontóra. A mészárost Dávidnak hítták. Elmenyen egyszer egy vasárnap nap a cseléd egy nagy kosárral, a kontóskönyvvel, hogy adjon bár egy húst.
Végignézi Dávid: rég nem volt fizetés, nagyon sok a kontó.
A leány hazamenyen. Megmondja a tiszteletes asszonynak, hogy:
– Nem kaptam húst, menyek a templomba.
De már egy kicsit megkésett a leány, már a gazdája, a tiszteletes úr a katedrán volt, prédikált. S pont Dávidról vette a textust, hogy ott tartott a prédikációnál, mikor belépett a leány:
– Na és mit mondott Dávid?
A leány fennhangon kiáltja:
– Azt mondta biza, hogy egy deka húst se ád, amíg az összes kontót ki nem fizetjük.

Sárhelyi_Erika I>!

– Na, most újabbra megint az történt, hogy olyan jó savanyúlevet főztem. Igaz, hogy egy kicsit nem ügyeltem oda, kifutott. A kemence mellett állott a pucik, a pucikban a gyermeknek a surgyéja, biza mind ráfutott a surgyéra, hogy olyan zsíros lett a surgyé. Mikor az asztalra teszem ki a vacsorát, a savanyúlevet, esznek, s kezdenek zúgolódni, hogy nem elég zsíros a savanyúlé. Ne ugass – mondom –, törje ki a nyavalya a torkodat! Menj, nézd meg a pucikban a surgyét, még szortyog a zsírtól.

Ross>!

A földesúr kiment a határra, nézelődött széjjel. Hát amint közeledett a pakulárhoz, a turma juhaihoz, lát egy juhot megdögölve. Odakiált a pakulárnak:
– Te ember, hát ez a juh miben döglött meg?
– Megkövetem alássan, a bőriben.
– A bőriben, a bőriben. De miféle betegségben?
– Bocsásson meg, kérem, mikorrá idejöttem, hogy megkérdeztem volna, már elállott a szava.

Ross>!

Történt az, hogy a legény járt a leányhoz. A leány nagyon szemérmes volt. Mindenesetre a polgári este kedd este, csütörtök este és szombat este. Ezeken az estéken menyen a legény a leányhoz.
Úgyhogy most egy alkalommal éppen kedd este voltak. Beszélgetnek. A legény elmenőben van, a leány nagyon szégyellős. Mondaná, hogy csütörtökön még jöjjön, de mivelhogy tök szó van benne, ő úgy szégyelli mondani. Úgyhogy a legény köszön:
– Na, jójszakát adjon isten, Sári, menyek el.
– Na, jó, jó, de csütörizén még jöjjön el keed!