Szállás ​egy éjszakára 1 csillagozás

Nagy Lajos: Szállás egy éjszakára

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Kriterion, Bukarest, 1985
394 oldal

Nagy Lajos: Szállás egy éjszakára

Nem tudom, milyen alapon döntött úgy a Kriterion, h rózsaszínbe köti ezeket az epénél keserűbb, “Isten világának irtózatáról” szóló novellákat, de nagyon érdekes volt így időrendben olvasni őket egymás után. A húszas évek végén volt először, h már nem tudtam a nézőpontját elfogadni (Razzia), de előtte is, amit nyert az eredetiséggel, az avantgárddal, azt – számomra – veszítette szellemben. Egyszerűsödött, az elviselhetetlen egzisztenciális (a szó mindkét értelmében) szorongás helyett válaszai voltak. Gyanítottam, h köze lehet a Kommunista Párthoz, és mikor rákerestem, kiderült, nem tévedtem.
Pedig előtte hátborzongatóan jó novellák, pl a Tornázó diákok, Tanyai történet. Viszont sosem válik érdektelenné, még a legcinikusabb, legsematikusabb írásokban is marad vmi, amiért jó, h megírta. Hitt abban, h a feladata a valóság kendőzetlen felmutatása. Megalkuvás nélküli szemléletmód. Diszkomfortzóna.

angelacsapo22>!

Az est ezen a napon már valami végtelenül tiszta kis szellőt is hozott, és ez a szellő igen enyhe földszagot emelt a szárnyán, vagy talán csak ilyennek, és más tavaszi leveles-füves illatoknak az ígéretét … Ezen az estén sokan gondoltak a szerelemre, és boldogtalan emberek áldott balgasággal hitték, hogy minden nyugtalanságaik tengerének hullámait tükrözően csillogó szelídséggé csókolhatja még valamely hőn áhított ajak.

angelacsapo22>!

János most már eszéhez kapott, és szótlanul felmentek a kis szobába, ahol némi zavaron, a más lélek balga és ellenséges fordulásaitól való aggodalmaikon felül már mi sem állt útjukban, hogy egymás forró szeretésében hajoljanak össze.

angelacsapo22>!

Te hazudsz, te csalsz, te kapálsz, kaszálsz, szántasz, vetsz, aratsz, terhet cipelsz, csépelsz, bányászol, te zihálsz, izzadsz, sóhajtasz, kérsz, morogsz, elbújva káromkodsz, hajlongsz, kalapot emelsz, dicsőítesz, dicshimnuszokat és tavaszi dalokat énekelsz, te vicceket mondasz, röhögtetsz másokat, és te magad röhögsz, pénzért, maximum kettő ötvenért, te beteg vagy pénzért, egészséges vagy pénzért, meghalsz pénzért, egy kis jó, nyugodt, biztos szolgaságért, pár falatért, pár ütlegért, pár szidalomért, egy kis becstelen és bűnös életért.

234. oldal - Lecke (Kriterion, 1985)

angelacsapo22>!

Robogás, nyüzsgés, tülkölés, csengetés, reszkető fények, sok-sok szürke szín, izzó pontok, masszív tömbök, fenn óriási nyílás a szürke égre, valaki meglök, néhány értelmetlen szó zuhan a fülemnek, bárgyú kacagás: utca.

196. oldal -Disznóképű (Kriterion, 1985)

angelacsapo22>!

Tornászott a végtelenségig. A kabátját levetette, az ingét és a trikóját is; a lavorba hideg vizet öntött, párolgó karját, mellét megmosta, hűtötte, a teste rózsaszínben égett, újra tornászott, gyötrelmesen, arcán a pokol kínjának szenvedéseivel, rettegve; szívszakadásig, az élettől, Isten egész világától halálos félelemmel megriadva.

166. oldal - Tornázó diákok (Kriterion, 1985)

angelacsapo22>!

Künn egyenletes, friss szellő fújt, az égen megjelentek már a csillagok, és csupa varázs, csupa boldogság volt a tiszta nyári est … A düledező kis vályogház szobájában pedig, meg-megnyikorgó vackán ébren vergődött a fáradt lelkű öregasszony. Száradt keblében oly mély és végtelen nagy fájdalommal, mely csaknem szétroppantotta, és amely kitörve, megtölthette volna odakünn az egész csendesen, boldogan pihenő mindenséget. (Özvegy asszonyok)

angelacsapo22>!

Édes. jó szomjúságoltó volt a szőlő, csámcsogva, lassan, minden szemét kiélvezve ette. Így esznek a jó étvágyú és jó kedélyű emberek, akik még a friss, ruganyos kenyeret is tudják élvezni, akik soha nem tömték túl magukat gyönyörűséggel, s akiket a kegyes sors soha nem halmozott túl fájdalmakkal …(A vacsora)