Nagy Gyula (szerk.)

A ​grállovagok 0 csillagozás

Parszivál, Artusz, Gawan és Lanzelot története; Hősköltemény; A XI.-XIII. századbeli brit, ófrancia és német eposzokból és lovagregényekből
Nagy Gyula (szerk.): A grállovagok Nagy Gyula (szerk.): A grállovagok

A ​Grállovagok egy hősköltemény. Talán mindenki számára ismert fogalmak az „Artúr király és a Kerek-asztal lovagjai” vagy „Parszivál és a Grálkeresés” vagy „Anfortasz, a szomorú halászkirály”. Ezek mind egy XI-XIII. századi ókeresztény mondakörből valók. A magyar közönség főleg az operából (R. Wagner: Parsifal) és a mozivászonról (Excalibur, A Halászkirály legendája) ismerheti néhány részletét. E könyv Nagy Gyula sok éves gyűjti, fordító munkájának köszönhetően 1928-ban jelent meg először. Széles körben ajánlott, hiszen története egyrészről kalandos, élethű képet mutat a lovagkor várairól, az ott élik erkölcsi, vallási életéről. Másrészről a történet misztikumát Parszivál és a Grálkeresés adja. „A Grál hívó, tisztító és megváltó ereje újra meg újra ellenállhatatlan vonzerővel hat a kereső emberre. Amikor a Grálról van szó, előjön az ősemlékezés, és elnyomhatatlan, fájdalmas vágyakozás nyugtalanítja az embert: a bukott, Istentől eltávolodott lélek vágyakozása a megváltás után.”
(tovább)

CRC, Debrecen, 2001