A ​kör bezárul 5 csillagozás

Nagy György: A kör bezárul

Nagy György a népszerű tévés – egyebek mellett a „Magyarország története”, a „Hogy volt?,” a „Rocklexikon” és más sorozatok szerkesztő-műsorvezetője – regényében két idővonal fut egymással szemben. Egyrészt a főszereplő családtörténeti kutatást végez, és miközben egyre mélyebbre ás a famíliája történetében – a másik vonal ezzel szemben haladva, a magyar história ezer évét átölelve mesél a főszereplő feltételezett (vagy valós) elődeiről.

Jesper_Olsen >!

Mindannyiunknak naponta szabaságunkban áll megválasztani az utunkat. De csak az irányát. Az út hosszáról nem mi döntünk. Feladataink vannak… … De az útjaink kacskaringói semmit sem változtatnak az utazás végcélján.

Jesper_Olsen >!

Megkérdeztem az óbudai káplánt, akivel már jóban lettünk: ha csak azt tudom valakiről, hogy melyik évben született, és Pesten, akkor hogyan találom meg őt a sok pesti templom között? Mosolygott: hogyan, hogyan: hát lassan!

Jesper_Olsen >!

Egy pohár vizet meg lehet köszönni, az életet nem.

Jesper_Olsen >!

Semmi nincs véletlenül, az Úr megírta előre az ő élete könyvét: felesleges azt firtatni, hogy most éppen melyik lapnál járnak, vagy hogy hosszú-e még a könyv – és visszalapozni sem érdemes az előző oldalakra…

Jesper_Olsen >!

Van, aki katolikusnak születik, más meg zsidónak. Csak az a lényeg, hogy hű legyen a hitéhez.

Jesper_Olsen >!

Annyi igazság van, ahány ember – vagy az igazság csak egyféle lehet?

„Nincsenek véges történetek.
Az emberek elmúlnak, de a cselekedetek nem.
Örökös egy folyás az élet.
Bajos volna hát belátni,
s mi gyönge szemű emberek ezért aprózzuk föl esetekre.
Ígyen csináltunk a nagy folytonosságból kis történeteket.
Ígyen törik az élet nagy harmóniája az emberek ajkán
mesékre, csodákra, szenzációkra, anekdotákra,
vígjátékokra, regényekre és tragédiákra.
Kicsi dolgokra nagy kórusok helyett. Kár, kár.
Legalábbis meg kellene próbálni összeláncolni a történeteket.
Hiszen ezek a történetek egymásból folynak.
És sokára fognak befejeződni.”

(Ady Endre)

Jesper_Olsen >!

Napok telnek el úgy, hogy szeretném magam percenként megcsípni: ébren vagyok?
De egyáltalán, mikor vagyok ébren: biztos, hogy akkor, amikor fáj a csípés? Nem lehet, hogy a létezésemnek éppen az a része a valóság, amiről azt hiszem, hogy csak én találtam ki?

Jesper_Olsen >!

– Figyelj a szívedre! […] Ne akard megérteni az Úr szándékait. Ez nem az ész, nem a szellem területe, itt semmire nem mész a rációval. De nézd meg Mária ujját: Jézus szívére mutat. Nekünk, fogadalmas szerzeteseknek nincs dolgunk a szívvel, nekünk csak lelkünk van, arra kell hallgatnunk. A lelkünkben kapjuk majd meg az utasítást. Nincs dolgunk kérdésekkel és válaszokkal, Isten nem hagy bennünket kétségek között, egyértelmű választ fogunk kapni. Működhetünk-e tovább? Mi a rend jövője? – nem a mi dolgunk. Mi csak figyelünk a lélek rezdüléseire. Lelkem az Úré, ő beleír, én elolvasom, és cselekszem. Ilyen egyszerű ez.

Jesper_Olsen >!

– Meg fogod kapni a választ a kérdésedre. Semmi sem történik hiába. A cél mindenki számára ugyanaz. Mindannyian ugyanoda tartunk, ahol az van, aki most itt hagyott téged. Az ő földi útja rövidebb volt, a tiéd hosszabb. De ne légy olyan önhitt, hogy azt gondold: a te döntésed határozta meg az ő útjának a hosszát. Az meg volt írva már akkor, mielőtt te megszülettél! A célunk egy, de az út ezerféle.