Nagy Endre (szerk.)

A ​nagy háború anekdotakincse 1 csillagozás

Nagy Endre (szerk.): A nagy háború anekdotakincse

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Singer és Wolfner, Budapest, 1915
192 oldal

Nagy Endre (szerk.): A nagy háború anekdotakincse

Nagyon lényeges a könyv megjelenésének éve. A kötet nem a nagy háború – magyar – anekdotagyűjteménye, hanem a háború első évének, hónapjainak, napjainak szuperoptimista közhangulati dokumentuma, ha nagyon engedékeny szemmel nézem. Máskülönben:
– 5 százalék háborús romantika
– 5 százalék optimizmus, amit minden nemzet megélt a konfliktus legelső időszakában
– 90 százaléka propaganda – de olyan arcpirító, hogy Remarque és sorstársai forognak tőle a sírjukban.

Azt aláírom és elismerem, hogy ez a „fut a kozák, lohol utána a magyar huszár”, „sír az önkéntes, mert hiányzik két ujja és nem mehet a háborúba”, „osztályfőnök hívja hadba otthon maradt 18 éves tanítványait” típusú szemelvényhalmaz ad valamiféle hiteles helyzetképet 1914 nyarának hangulatáról. El tudom hinni, hogy a szerbekkel és oroszokkal történő első összecsapások alatt efféle érzések és hangulatok kavarogtak a magyar táborokban, de a hátországban talán még 1915-ben is, viszont a háború összképét tekintve messzemenően hiteltelen, pacifista szemmel gyomorforgató élmény ilyesmit olvasni. Ennek megfelelően a könyv értéke mostanra determinálódott: akik a korabeli propaganda iránt érdeklődnek, forgathatják kutatási célból, de hogy valódi helyzetképet nem tud nekünk nyújtani a csatatéren zajló eseményekről és a hátországi állapotokról, az biztos.

Singer és Wolfner, Budapest, 1915
192 oldal

Ákos_Tóth IP>!

A harctérre indul a zászlóalj. A vonaton kapitány úr Rekettyéssy még magyaráz a kadét-gólyáknak a lovas szellemről:
– A lovas legyen egyenes, nyilt, önérzetes, becsülje bajtársait, szeresse lovát… Ez a lovas szellem. – Kadét báró Missgelungen, mi hát a lovas szellem?
– A lovas szellem?… Kísértet lóháton.

Ákos_Tóth IP>!

A meghódított Belgiumról beszélgetnek.
– Belgiumon meg fog osztozni Anglia és Németország, – mondja egy úr.
– ? – a másik.
– Igen. Anglia kapja a belga királyt és a németek – az országát!

Ákos_Tóth IP>!

Egy vidéki pályaudvaron megkérdezi az utas a portást:
– Mondja, kérem, korábban megy most a pesti vonat?
– Igen, most korábban indul. Korábban később ment, de később majd ismét korábban megy.
Fölösleges mondanunk, hogy az utas e fölvilágosítás után még kevesebbet tudott, mint ezelőtt.

Ákos_Tóth IP>!

Egy pesti anya a Városligetben sétál a kislányával, a nyári eső után frissen megmosdatott zöldben. Egyszer fölmutat a kislány az égre:
– Ni, szivárvány.
Tovább mennek és nézik a szivárványt. A kislány újra megszólal:
– Milyen szép nemzetiszínű.
Csakugyan nemzetiszínű.
A pesti kislány elgondolkozik, azután megkérdezi:
– A németeknek milyen színű a szivárványuk?

Kedves fiuk!

Erről a girbe-gurba utu, hegyes-völgyes országról, Tuzla mellől, a Szerbiába masírozás előtt üdvözöllek benneteket. Remélem, aki 18 éves, erős, egészséges: az beállt önként. Most nem a tinta, a szám, meg a klasszikusok, hanem a haza a fő. Gyerekek! Gyertek utánunk, öregek után!

Szeretettel üdvözöl
Osztályfőnökötök.

Ákos_Tóth IP>!

A hazugság malmát üzembe helyezte a francia kormány. Szaporán őrli a portékát s szórja világgá.
Kerepel a malom.
S híre jön a belga-francia győzelmeknek. Lüttich és Namur még áll. A muszkák vígan masíroznak Berlin felé. A magyar nemzetiségek föllázadtak. A győzelem biztosan a franciáké.
A hazugság malma Párisban kelepel. Úgy látszik nagyon szükséges lesz munkáját megakasztani, nehogy a franciák maguk is elhigyjék ezeket a szomorú hazugságokat. A németek már mennek is odafelé.