András ​II. könyve – Kútásó 5 csillagozás

Nagy Bandó András: András II. könyve – Kútásó Nagy Bandó András: András II. könyve – Kútásó

„..E magasztos személyt, ki még most is mindennap vezérli a világ sorsát, méltán nevezhetjük isteninek, nem abban az értelemben, mintha Jézus magába olvasztott volna minden isteni tulajdonságot, vagy azokkal adekvát lett volna, hanem azon értelemben, hogy Jézus volt az az egyén, ki nemét a legnagyobb lépéssel vitte az isteni felé. Az emberiség a maga összességében alacsony, önző lények keveréke, kik csak abban múlják felül az állatokat, hogy önzésük megfontoltabb. De ez egyforma köznapiság közepette oszlopok emelkednek az ég felé, megannyi bizonyítékai egy nemesebb rendeltetésnek. Jézus a legmagasabb az oszlopok között, amelyek mutatják az embernek, hogy honnan jött és hová kell törekednie.”

Eredeti megjelenés éve: 2003

Alexandra, Pécs, 2003

tgorsy
Nagy Bandó András: András II. könyve – Kútásó

Nem igazán tudom csillagozni ezt a könyvet, maradjunk középen.
Mikor megvettem sem tudtam, h. mit veszek, de 400 forintért nem hagyunk ott könyvet. aztán olvasás közben kiderült, h. ez az első Istent kereső könyvre kapott reflektálásokra adott írói válaszok ill. Nagy Bandó Isten kereséseinek tovább gondolásai.
Először azt gondoltam, h. elolvasom az első kötetet is. De annyiszor mondja el ugyanazt, annyiszor ismétli önmagát, annyiszor magyarázza el, hogyan ismerte fel „nincs Isten”-ben, a nem lévő Istenben, a benne lévő saját istent, miközben nincs Isten, de a saját Istenem velem van, bennem van isten,
hogy úgy döntöttem nem. Nem olvasom el az első kötetet.
Eljéh az, akinek a gondolatai az enyémek, ő nem kitalált személy – gondolom – hanem Nagy Bandó levelező társa.
"… a lélek azonban azzal az állítással hozakodik elő, hogy megtapasztalta Istent. Az Isten közvetlenül átélhető lelki lény. a hit az ember szeme előtt feltárja Isten mérhetetlen és elérhetetlen voltát, de ugyanakkor Isten közelségét is tanítja.
Azért használtam Jung fogalmazásmódját, mert tökéletesen azt írja le, amit én érzek és hiszek. A hit valóban belső megtapasztalás kérdése, ezért minden ember másként éli meg. […] Az egyik ember lelki tapasztalatait nem vitathatja másik, mert nem ismeri, azaz mindenki csak a saját hitének bemutatására alkalmas, és semmilyen alapja nincs mások hitének kritizálására" (CCLXXXIV. o.)
Eljéhvel kb kétszáz oldalon beszélget, Eljéh minden levelében új szempontokat, új gondolatokat vet fel, amelyekre Nagy Bandó ugyanazokat a „nincs Isten, az én gondolatom a helyes, stb, stb” gondolatot mantrázza.
A könyv többi részében tudtam azonosulni Nagy Bandó gondolataival, ítéleteivel. Pl.: Pál megítélésében, vagy az Egyház bűnei c. fejezet.
Ilyen gondolatokkal nincs mit vitázni: „a kereszténységnek nincs nagyobb ellensége, mint a fél-keresztények, akiknek a hite csak ahhoz elég, hogy gyűlölni tudjanak” (CLXVI)
„nem fogadom el sem a meséket, sem a dogmákat, tehát semmit, ami eltorzítja a hit nemesen egyszerű létét. Az én Istenem nem a vallás által felöltöztetett, felcicomázott Isten.” (CCVI. o.)
"Tudni bárki képes, de hinni csak azok, akik kifejlesztik magukban a hit képességét. (CCXVIII.)
„Istenről vitatkozni vétek. Róla lehet beszélgetni…[…] Ő a bizonytalanságában is biztos, a valószerűtlenségében is valószerű, a nem létében is létező, és a "nincs” ellenére is felfedezhető. (CCLV)
Az Egyházról: „Jézus elleni merénylet a "kövessetek” parancs helyett bevezetett"követnetek kell" parancsa." CCCXXXIX
Pálról: "Talán több mint bátor, amit leírok, de Pál egy nagystílű szélhámos, ahogy ez a tőle idézet szöveg is csak szavak csűrése és csavarása (Pál I. Kor. 15:12-17), olyan, amilyet Jézus (akit állítólag Pál követ) soha nem mondott volna. Hihetetlen, hogy ilyen szövegnek bedőltek a korinthusiak. CCCLXXX.
Ja, és bár ismerem a római számokat, ez a fajta oldalszámozás halálosan idegesítő!!