Lázadj! 11 csillagozás

A Pussy Riot útmutatója aktivistáknak
Nadya Tolokonnikova: Lázadj!

Megváltoztathatja-e ​egy ember rendkívüli elszántsága az autokrata rezsimet?
Megőrizhető-e az önbecsülésünk egy börtönben?
Ha eltűrjük a zsarnokságot, akkor mi magunk válunk saját elnyomóinkká?

Függetlenül és szabadon élni csak döntés kérdése. Nadya Tolokonnikovának, a Pussy Riot feminista és diktatúraellenes punk-rock együttes alapító tagjának minden cselekedete ezt igazolja. 2012-ben a Megváltó Krisztus-székesegyházban tartott Putyin-ellenes performanszért két év börtönbüntetést kapott, amelynek nagy részét egy szibériai kényszermunkatáborban kellett letöltenie.
Nadyát ez sem törte meg, sőt még inkább megerősítette benne a szenvedélyes lázadót; a hitet, hogy az elnyomás, az igazságtalanság és a hatalomelvűség ellen radikálisan fel kell lépni. Merész, vagány és hiteles személyisége arra inspirál, hogy fotelforradalmárokból mindenre elszánt aktivistákká váljunk, és kezünkbe vegyük sorsunk irányítását.

„Kérd számon a hatalmasokat, és gyönyörködj a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2018

HVG Könyvek, Budapest, 2019
HVG Könyvek, Budapest, 2019

Immanuel Kant · Sztálin · Woody Allen · Kazimir Malevics · meleg, melegek · Oleg Kulik · Status Quo · Vlagyimir Putyin · Vlagyimir Vlagyimirovics Majakovszkij

New York · Amerikai Egyesült Államok · Németország · Észak-Korea · Moszkva · Oroszország · Auschwitz

Lőrinczi_Gellért_2001>!

Nadya Tolokonnikova: Lázadj! A Pussy Riot útmutatója aktivistáknak

Elsősorban ajánlom ezt a könyvet mindenkinek.
Aztán külön ajánlom annak, aki kételkedik a tiltakozás eredményességében.
Ajánlom annak, aki kételkedik a művészetek értelmében.
Ajánlom annak, aki kételkedik a feminizmusban.
Ajánlom annak, aki jobban akar tájékozódni a világunkban.
Ajánlom annak, aki reményvesztett a kelet-európai újdiktatorikus rezsimek uralma alatt.

Video >!

Nadya Tolokonnikova: Lázadj! A Pussy Riot útmutatója aktivistáknak

Eléggé olvastatta magát. Számomra a legérdekesebb gondolata az volt, hogy nem élményeket kerget, hanem több életet akar leélni egy élet alatt, ami sokkal teljesebb, érdekesebb. A könyv persze egészen másról szól, de a többi nem hatott annyira újdonságként.

Gothic I>!

Putyin elítélte a Pussy Riotot, amiért táncolni mertünk egy templomban, és kiálltunk a nők jogaiért. Azt mondja, megvédi a kereszténységet a hozzánk hasonló sátáni boszorkányoktól. Úgy tűnik, Putyinnak gőze nincs a korai kereszténységről; különben tudná, hogy Krisztus és követői forradalmárok voltak, nem császárok. Putyin képtelen megérteni azokat az erényeket, amelyek minden tiszta vallás alapjai: önfeláldozás, áldozatkészség, az igazság és az igazságosság feltétlen szeretete. Putyin csak a biztonságos, kényelmes, bürokratikus intézményes vallást ismeri, amely megerősíti a status quót.

Gothic I>!

Ha Krisztus ma Oroszországban támadna fel, és azt prédikálná az embereknek, amit anno, akkor valószínűleg
1. nyilvántartásba vennék, mint „külföldi ügynököt”;
2. börtönbe zárnák 30 napra, mert megszegte a gyülekezési törvényt;
3. további 6 hónap szabadságvesztésre ítélnék, amiért megsértette a hívek érzéseit;
4. az ideiglenes szabadlábra helyezés lehetősége nélküli börtönbüntetésre ítélnék az orosz büntető törvénykönyv 282. cikkelye alapján ("Valamely nemi, faji, etnikai, nyelvi, származási, vallási vagy bármely csoport méltóságának megsértése vagy e csoport ellen nyilvánosan vagy a tömegmédián keresztül elkövetett gyűlöletbeszéd vagy uszítás").
5. a zavargásokban történő részvételéért kapna még 4,5 év börtönt;
6. szélsőségességéért pedig 15 év járna;
7. tarkón vágnák egy csővel.

Kapcsolódó szócikkek: börtön · Jézus Krisztus · Oroszország · politika · vallás
Gothic I>!

Ha már mindenképp meg kell neveznem egy ellenséget, azt mondom: a legnagyobb ellenségünk a közöny. Fantasztikus eredményeket érhetnénk el, ha nem kötne minket gúzsba a gondolat, hogy semmin sem lehet változtatni.
Nem bízunk már abban, hogy az intézmények jobban is működhetnek, és hogy ezért mi is tehetünk. Az emberek nem hiszik el, hogy óriási hatalom van a kezükben, csak valamilyen oknál fogva nem élünk vele.

Kapcsolódó szócikkek: hatalom · közöny · változás
Gothic I>!

A dadaizmus az, amikor az abszurd politikai apátia örömteli formában ölt testet. „Engem nem riaszt az abszurd – mondta Tristan Tzara, dadaista filozófus 1922-es Conférence sur dada (Előadás a dadaizmusról) című művében – , mert egy magasztosabb nézőpontból tekintve nekem az életben minden abszurdnak tűnik.”

Kapcsolódó szócikkek: abszurd · dadaizmus · közöny · művészet · politika
Gothic I>!

Nos, engem személy szerint nagyon feldühít, hogy Oroszország elsődleges politikai intézményei a büntetés-végrehajtási intézetek, a hadsereg, a titkosszolgálatok és a börtönök. Hogy az országot egy őrült szuperhősutánzat vezeti, aki félmeztelenül lovagol, és senkitől sem fél (kivéve a melegeket).

Kapcsolódó szócikkek: homoszexuális · meleg, melegek · politika · szuperhős
Gothic I>!

A kormányellenes punkok talán nem a legtehetségesebb művészek. De a zenénkben színtiszta lendület van, még akkor is, ha egyébként technikailag borzalmas. Ezt mindenki átérzi, ezért bíznak az emberek egy-egy punk megmozdulásban, ezért inspirálja és motiválja őket. Aki azt fontolgatja, hogy punk bandát vagy művészi kollektívát alapít, annak azt tudom mondani, hogy sose gátolják ebben az esetleges tudásbeli hiányosságok. A lendület, az energia, az erő – ez mindennél többet ér.

Kapcsolódó szócikkek: lázadás · művész · művészet · punk · punk · zene
Gothic I>!

Ha Oroszország össze akar esküdni a világ ellen, akkor tegye inkább a művészet eszközeivel, ne atomenergiával, tankokkal vagy Trump és Le Pen anyagi támogatása révén. Meggyőződésem, hogy nem Putyint, hanem Kazimir Malevics Fekete négyzet című festményét kellene Oroszország jelképének tartanunk.

90. oldalL

Nadya Tolokonnikova: Lázadj! A Pussy Riot útmutatója aktivistáknak

Kapcsolódó szócikkek: Kazimir Malevics · művészet · Oroszország · Vlagyimir Putyin
Gothic I>!

Ez vezet a kleptokráciához, ahol a nyerészkedő magánvállalkozások kiszipkázzák a pénzt az oktatásból, az egészségügyből, ahol folyamatosan támadják a nők jogait, birodalomépítő kalandoroké a hatalom és állandósult mások démonizálása.

Nadya Tolokonnikova: Lázadj! A Pussy Riot útmutatója aktivistáknak

Kapcsolódó szócikkek: diktatúra · egészségügy · feminizmus · hatalom · kleptokrácia · kormány · oktatás
Gothic I>!

A költészetben és a politikai perekben nincsenek sem győztesek, sem vesztesek. Együtt mind filozófussá válhatunk, akik a tudást keresik, ahelyett, hogy megbélyegeznék embertársaikat.

Kapcsolódó szócikkek: filozófia · költészet · megbélyegzés · politika · tudás
Gothic I>!

Nemcsak újfajta jogokért kell harcolnunk, de a már megszerzett jogainkat is folyamatosan védelmeznünk kell.

Kapcsolódó szócikkek: harc · jog · szabadság