Egymagam 8 csillagozás

Nadine Gordimer: Egymagam

A ​Nobel-díjas írónő új regénye Dél-Afrikában játszódik, azokban az időkben, amikor megbukik az apartheid-rendszer, és az ország lakossága először szavaz faji megkülönböztetés nélkül. A főhős, Vera Stark, fehér bőrű ügyvédnő, a feketék támogatója őseik földjéért vívott harcukban. Vera életében fontos szerepet töltenek be a férfiak, szerelme második férje, Bennet iránt, viszonya gyermekeihez. A társadalmi átalakulások nyomán azonban mégis egyre világosabbá válik számára, hogy életében minden fontos döntést ő maga hoz meg. Önállóságát megőrizve hagyja el, túl az ötvenen, férjét, s szegődik Zeph Rapulanához, az új idők új emberéhez. Vera baráti köre révén nyerünk bepillantást azokba a változásokba, amelyek a korábbi száműzöttek visszatérése révén következnek be. A fekete Maqoma házaspár férfitagja, Didymus, aki annak idején az illegalitásban működő felszabadító mozgalom meghatározó egyénisége volt, most háttérbe szorul, miközben feleségét, Sibongile-t, az alakuló demokrácia élenjáró… (tovább)

Eredeti cím: None to Accompany Me

Eredeti megjelenés éve: 1994

Helikon, Budapest, 1999
344 oldal · ISBN: 9632085663 · Fordította: Szántó Judit

Fájdalmasan szép.

Erről szól, fantasztikusan:
nézd meg az öreg zongorát,
A billentyűk úgy alkotnak harmóniát,
Hogy mind összeérnek, kéz a kézben,
Összeférnek, együtt zenélnek és úgy élnek.
Mond az emberek mitől félnek?
Egymással miért nem beszélnek arról,
Hogy ideje váltani ?!
És a színe miatt senkit se bántani!

aliggaz>!
Nadine Gordimer: Egymagam

Van olyan könyved ami ha már régóta a könyvespolcodon van, akkor megtelik varázzsal. Van egy bizonyos elképzelésed a szereplőkről a történetről. Viszont ha a valódi történet nem találkozik a te általad elképzeltekkel, akkor jön a csalódás."Miért nem hagytam meg a magam világába olvasatlanul?..".Na ez egy ilyen könyv. Nem akarok senkit sem lebeszélni, csak nekem ezt adta.

BBalázs>!
Nadine Gordimer: Egymagam

Amikor az emberekről emberi sorsokról ír az fantasztikus: lebilincselő, rétegződő lefelé- felfelé, átnyúló, kapcsolódó… Bevezet Dél-Afrika életébe az ottani emberek sorsába – az biztos, hogy nem kívánkozom oda. Az Appartheid rezsim bukása után elszabadul minden: földfoglalás, gyilkolás, lakásfoglalás, rablás… – Amikor politikáról ír: hát az igencsak unalmas. Erősen balos, már-már kommunista megközelítés. Vannak elvtársak, akik néha hibáznak, néha leplezik majd leleplezik múltjukat. Közben megváltják a világot. Jó elvtárs – rossz elvtárs… – egy biztos, a világmegváltásban a munka az első, aztán jöhet a magánélet. Mégis a magánélet sokkal jobban meghatározza az életet, az érzéseinket a fekete és fehér emberek érzéseit, és sokkal érdekesebbis ha az emberi kapcsolatokról írnak, mint a mozgalomról és emberek megváltásáról.

Ferenc_Molnár_3>!
Nadine Gordimer: Egymagam

Vera Stark, a frissen rendszert váltott Dél-Afrika emberjogi ügyekkel foglalkozó idősödő ügyvédnője olyan korban fedezi fel önmagát, amikor a környezetében zajló politikai változások nem engedik a valódi elmélyülést. Családjának „szétesése” ráébreszti arra, hogy életének új irányt kell szabnia, ezért látszólag hirtelen döntéseivel gyökeresen átalakítja azt, így különös, belső megnyugváshoz jut. Pontosan ez az, ami zavar ebben a kitűnően megírt, végig feszes, a politikai mozgalmak természetét kiválóan feltáró regényben, hogy a felbukkanó sorsok és a továbbírásra, továbbgondolásra érdemes történések között elveszik a főszereplő valódi motiváltsága, túl erőltetettnek tűnik a váltás. Nadine Gordimer méltán a legnagyobbak közül való, de úgy érzem, ebben a regényben kevésbé markánsan van jelen. Kezdetben lassan és nehezen olvastam, talán az utolsó száz oldalon kezdett megragadni. Lehet, hogy bennem volt a hiba, amiért nem találkoztunk.

hencsibe P>!

mert ha életed bármelyik fejezetét vagy szakaszát megtagadod, magad rombolod szét létezésed folyamatosságát

hencsibe P>!

A lüktetés erősödik, elhal, újraéled… ráismersz-e majd ebben a lüktetésben a te ütemedre? Tudod-e majd, hol keresd önmagad?