Nádasdy ​Mausoleum 1 csillagozás

Nádasdy Mausoleum

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Akadémiai, Budapest, 1991

Szürke_Medve>!
Nádasdy Mausoleum

Mivel nincs fülszöveg, ezért először röviden azzól hogy mi is ez a könyv: "A Nádasdy-Mausoleum Nádasdy III. Ferenc országbíró költségén, 1664-ben, Nürnbergben jelent meg. 59 (a címlapot is beszámítva 60) egész oldalas, vegyes technikával készült (rézmetszet és rézkarc) képet tartalmaz a hun és magyar vezérekről és a magyar királyokról, különböző előképek alapján. A metszeteket az ábrázolt személyről szóló latin elógiumok, majd ezek
aránylag hű (ám esetenként igen modoros) német fordítása követi." (Köszeghy Pétertől idéztem)

Nem is annyira a szöveg az igazán érdekes, hanem a csodás képek sorozata, a magyar vezérek (kapitányok) fejedelmek és királyok egész alakos portréi. 16. – 17. századi huszárfegyverzetben, reneszánsz teljes vértezetben, vagy magyaros díszruhába öltöztetve sorakoznak egymás után az alakok, a magyar hagyományban megszokott ikonográfiai elemekkel. Lehet – kürttel, Szt. László – csatabárddal, Kálmán püspöksüveggel, stb.
Maga könyv is ikonográfiai alappá vált később, és hagyományok kiindulópontjává vált, én legalábbis itt láttam a legkorábbi buzogányos – párducbőr kacaganyos Árpádot.
Engem teljesen elbűvölt az a sajátos naivitás és lelkesedés, amely a képekből árad. Néhány rézmetszetet szerintem köztereken sem lenne rossz közzé tenni pl a buzogányos, prémes süvegű pompás Örs vezért, az Örs vezér téren…

Dobroslawa Świerczyńska – Andrzej Świerczyński: Szólásmondások többnyelvű szótára
Pipics Zoltán: Dictionarium bibliothecarii practicum
Gozmány László: Vocabularium nominum animalium Europae septem linguis redactum
Szerb Antal (szerk.): Száz vers
Salvador Dalí: Pater Noster
Aczél László Zsongor (szerk.): A mise rendje / Ordinarium missae / Ordinaire de la messe / Order of mass / Ordinario della messa / Ordinario de la misa / Messordnung / Gewone van de mis
Alexandru Manoliu – Nikolae Barabaş – Bartók Katalin: Dicţionar micologic în şapte limbi / Lexicon mycologicum in septum linguis
Karsai Ferenc – Vörös Károly – Szieberth István (szerk.): Állatorvosi szótár
Éri István – Végh Béla: Dictionarium Museologicum
Makkai Ádám – Johann Wolfgang Goethe: „Cantio Nocturna Peregrini”