Verejték ​van a szobrokon 42 csillagozás

Válogatott és újabb versek 1976–2009
Nádasdy Ádám: Verejték van a szobrokon

1947-ben születtem Budapesten. A Toldy Gimnáziumban érettségiztem, majd az ELTE-n angol-olasz szakot végeztem. Angoltanár és nyelvész lettem, már sok éve a pesti bölcsészkaron tanítok angol nyelvészetet. Később színdarabokat kezdtem fordítani (főleg angolból és főleg Shakespeare-t), ez eléggé elhatalmasodott rajtam. Angolul jól tudok, de sose jutott eszembe, hogy angolul írjak: a magyar sokkal izgalmasabb. Fiatalon sokáig nem akartam írni, mert meleg vagyok és nem mertem ezzel előállni, pedig a szerelemről van a legtöbb mondanivalóm. A világról, országról, boldogulásról sokmindent gondolok, de ezek nekem ritkán verstémák. Istenről is szoktam írni, úgy érzem, van vele kapcsolatom (remélem, ő is így érzi). Első versem 35 éves koromban, 1982-ben jelent meg. Eddig hat verseskötetem volt, mind elég vékonyak. A jelen kötet ezek válogatott anyagát tartalmazza, megtoldva egy adag olyan verssel, amelyek kötetben itt jelennek meg először.

Eredeti megjelenés éve: 2010

Magvető, Budapest, 2010
Magvető, Budapest, 2010

Thomas Mann

Annamarie P>!

Nádasdy Ádám: Verejték van a szobrokon Válogatott és újabb versek 1976–2009

Nádasdy Ádám versei, azok gondolatai, eszköztára, megközelítése számomra továbbra is testhezállóak. Egy hajszállal jobban tetszett a „Nyírj a hajamba”, de ez azzal is magyarázható, hogy ez a gyűjtemény egy jóval szélesebb időszakból szemezget, 1976–2009-ig.
Megmarad a költő öniróniája, egy kívülről kukucskáló Nádasdy. Különleges, a vággyal és önuralommal keveredő személyiség hangjai, melyek a legtöbb versben teret kapnak.
Még a követelődző hangnemében is udvarias szerző, ismét a mindennapok élményeinek mozzanatait hozza elénk tárgyakban: „Egy festményem”, „Ébenfa bútor”, „Az Óra”, „A bronzkutya”, és emberekben „Letenne, mint egy zsákot”, „Angyal a metró másik kocsijában”. Ez utóbbi kategória sorai sokkal jobban megérintettek, hiszen olyan, gyakran lopott pillanatok kivonatai, melyeket magunkban érzünk, de talán soha meg sem fogalmaztunk.
"Nem értettél, csak tartottál szelíden,
kezedre estem, mint egy falevél.
Mindent tudtál, csak nem tudtad, hogy minden.
Mint kutyakölyköt, fölemeltél."
(és ne rendüljön meg az ember?)

off

Nádasdy Ádám: Verejték van a szobrokon Válogatott és újabb versek 1976–2009

Az első kötetem volt Nádasdytól. Nem tudom, mire számítottam. Elolvastam egyszer, nem tetszett. Úgy éreztem, hogy kívül maradok a versek világából, hogy nem vagyok én is része a szövegeknek. Elolvastam másodjára, akkor már egészen más volt. Aztán harmadjára teljes katarzis. A legjobb verseskötet, ami az utóbbi időben a kezembe került!

Bogas>!

Nádasdy Ádám: Verejték van a szobrokon Válogatott és újabb versek 1976–2009

Roppant cseles. Vannak versek, ahol először azt érzem, hogy na, ez annyira nem, olvasom tovább, hopp, egy idézhető sor, mire elérek a végére, hát ez zseniális. Soványnak kéne lenni és ennek a kötetnek meg kéne lenni a polcomon, további olvasásokra.

Sister>!

Nádasdy Ádám: Verejték van a szobrokon Válogatott és újabb versek 1976–2009

Vegyesek az érzéseim. Voltak benne olyan sorok, amiket magammal viszek, voltak, amik csak úgy átmentek rajtam, de kétségtelenül forgatásra való kötet. Azt hiszem, pár év távlatából már mást fog mondani, most inkább a szerelmes sorokat éreztem közelebb magamhoz. Nádasdy Ádám egy kivételes elme, fantasztikusan tehetséges ember. Egy élmény volt őt két éve hallgatni és látni. A beszélgetés emlékét pedig tovább őrzi ez a dedikált kötet is. :)

Nádasdy Ádám: Verejték van a szobrokon Válogatott és újabb versek 1976–2009

Sajátos stílusa és hangulata van ezeknek a verseknek. Én így képzelem a költészetet a 21. században.

Szeifert_Natália I>!

Nádasdy Ádám: Verejték van a szobrokon Válogatott és újabb versek 1976–2009

Mit mondhatnék…. ebben a kötetben van olyan, hogy tökéletes vers.

agg_álborda>!

Nádasdy Ádám: Verejték van a szobrokon Válogatott és újabb versek 1976–2009

Nádasdy versei mindig önazonosak és hitelesek. A végére teljesen el is felejtettem, hogy ez a verseskötet több évtized köteteinek válogatott versanyagát tartalmazza. Ha az elsőt és az utolsót összehasonlítjuk, akkor mindkettőről egyértelmű, hogy na ez Nádasdy. De egyébként mindegyikről.

Ennél kicsit fontosabb, hogy számomra a versek rengeteg kellemes érzést, meglepődést, székben előredőlést, sok uhht és háht adtak, csodálatos kifejezéseket, sorokat, csodálatos versszakokat.

Aztán a legfontosabb az, hogy ebben a kötetben bizony vannak olyan versek is, amelyek számomra megközelítik azt a valahol bolyongó tökéletességet. Mondanám, hogy ezek „nagy favoritok lettek”, de ez kevés. Inkább „ezek már örökké velem maradnak”.

jeges_varga>!

Nádasdy Ádám: Verejték van a szobrokon Válogatott és újabb versek 1976–2009

A kortárs magyar költők közül nekem ma kétségkívül Nádasdy Ádám a kedvencem. Verseivel még 2004-ben ismerkedtem meg. Az egyik budapesti tartózkodásom alkalmával, a Liszt Ferenc téren található Írók könyvesboltjának könyvszagában töltöttem el pár órát kettesben A Rend, amit csinálok című kötetével. A későbbiekben több verseskötete is a könyvespolcomra került. A költővel élőben a Művészetek Völgye pulai Bárka színpadán, illetve egy szűkebb körű orfűi felolvasóesten is találkoztam, ahol dedikáltattam verseit.

Ami leginkább megfogott verseiben és önvalójában az az egyszerűség és őszinteség, ami a verseiből és személyéből is árad. Költészetében felfedezhető talán egy vonulat is. Az Elkezd a dolgok utána járni kötet címében is egy kereső Én-t feltételez. Ez a kiindulópont mondhatni a mindenki életében is. Saját magunk megtalálásának első mérföldköve, hogy fel kell kutatnia azokat a dolgokat, amik bennünket meghatároz(hat)nak. Azután jön a rendcsinálás. Nyilvánvalóan nem a tavaszi nagytakarításról van itt szó, hanem a dolgok helyre rakásáról. Önmagunk tisztázásáról. Ami rendkívül nehéz, ugyanakkor szükségszerű lépés. Ha sikerül, az az egyéni lét legnagyobb sikere.

Végül jön a lecsupaszítás, az önmagunkba nézés. A Szürke tudás megszerzése önmagunkról. Költészete a hétköznapi és a hagyományos versnyelv között váltakozik. Érdekesség, hogy egységes a szerzői pályafutás. Kiemelkedő változásokat eddig nem igazán látni benne. Talán azért is, mert már egy kiforrott ember alkotta ezeket a verseket. Nem születtek fiatalkori zsengék, illetve azok nem kerültek az olvasók szemei elé.

Az idei évben a Magvető Kiadó három év kihagyás után újabb kötetet jelentetett meg a szerzőtől, amely egyben a korábbi versek legjobbjai közül egy retrospektív válogatást is magába foglal mintegy számvetésül szolgálva a költő eddigi alkotói korszakát, ugyanakkor újabb alkotásokat is az olvasóközönség elé tár.

Nádasdy költészete tárgyakról és emberekről mesél. Egy emlék – egy vers. Sorra jönnek a versek a bicikliről, a gépradírról, a villanyvonatról és a többiről. Megjelenik az életöröm, tárgyak és helyek felsorolásaként: zöldségek, gyümölcsök, deszkafajták, hátsó lépcsők, teherliftek, amiket mind szeret a költő. De találhatunk benne önmarcangolást is. Önvádat a gyávaságért, tehetetlenségért, kisszerűségért. Verseiben jelen van még a rezignáció, a humor, az alázat, a melankólia, a vizualitás, a reflexió, a szépség szelíd dicsérete, a rímes-ütemes gondolatok játéka, a prózaiság. Mindez összetetté teszi az amúgy nagyon egyszerű és pontos lírát. A kötet utolsó 23 verse új mű, amelyben az eddig választott utat viszi tovább. Talán kissé kevesebb hangsúlyos verssel, de nem kenyere a Nádasdy verseknek a túlzott hivalkodás.

Egyfajta tudatos szerkesztés látok Nádasdy verseiben, köteteiben, egész eddigi pályafutásában is, amelynek csúcspontja – véleményem szerint – A rend, amit csinálok című kötet. A válogatás talán az eddigi alkotói korszak egyfajta lezárása, de az is lehet, hogy csak kiadói kívánalom eredménye, semmi több. A folytatásra továbbra is kíváncsi vagyok.

Nádasdy Ádám: Maradni, maradni

Az átzuhanás, az megterhelő.
Ilyenek: az elalvás, a fölébredés,
a megszeretés, a meggyűlölés.
A piacon a tanácstalan álldogálás,
hogy házigazdává átalakuljak;
amikor vendégeket hívtunk,
a vendégség után pedig a bútor,
mert vissza kell tolni a privátba..
Ezek nehezek. Amikor maradok,
az jó: az alvásnak a mestere vagyok,
és ébren lenni nagyon szeretek.
Boldog vagyok ha sok a vendég, és ha van
szerelmem, illetve ha nincs.
De átzuhanni egy beállításból
egy másikba, az mindig szomorú.
Maradni szeretnék, mindig maradni:
ha ébren vagyok, élesen figyelni,
ha alszom, mélyebb gödörbe leásni;
magányos levesporokat fölönteni,
vagy élettársi szennyest kotorászni.
Átzuhanni: az fáj. A változás
szűk száján átcsúszni: az horzsolás.

Nadasdy Ádám verses kötetei:

Komolyabb versek (1984)

A bőr és a napszakok (1995)

Elkezd a dolgok végére járni (1998)

A rend, amit csinálok (2002)

Soványnak kéne lenni (2005)

Az az íz (2007)

Verejték van a szobrokon (2010)

2010 augusztusi blogbejegyzés

Nádasdy Ádám: Verejték van a szobrokon Válogatott és újabb versek 1976–2009

Nádasdy-t még mindig nagyon szeretem. A verseit is. Kár, hogy ilyen kevés az új a kötetben.

Bíró_Júlia>!

Nádasdy Ádám: Verejték van a szobrokon Válogatott és újabb versek 1976–2009

Tökéletes 'tolle, lege' kötet. Akárhol üti fel az ember, talál benne töprengeni valót.
Arról is, hogyan néz ki a szerelem egy homoszexuális férfi szemszögéből. (Mondjuk nagy meglepetéssel nem szolgál: aranyos, szívszorító, megalázó, manipulatív, még aranyos, még szívszorító, szomorú, még egy kicsit manipulatív. Mint bármilyen másféle szerelem.) Arról is, hogyan néz ki a világ egy akármiféle kívülálló szemszögéből – vigyázat, előbb-utóbb rájön az ember, hogy valahol, valamikor ő is „kívüláll”. Ahogy mindenki.
Ráismerős, barátkozós, megszerethetős.

robinson P>!

Hibás darab, mondtad, és visszatettél
a sok egyforma késztermék közé.

66. oldal . Teremtés

A TAVON ÁT

Dobol, mint csendes basszus a tavon át,
nincs dallama és nincs harmóniája
a távollétednek, csak üt, belül,
a szívben, koponyában, ingben, gatyában,
megmarkol váratlanul, ha befordulok
az előszobába, odaszögez a dobolás,
nincs szava, nincs üzenete
a távollétednek, csak súlya van,
dobol, kopog távoli koponyánkon,
ujjbegyeim a semmibe, puhán
cirógatnak, ahogy befordulok
az előszobába, szagolgatom
a pulóveredet, a tavon át
úszol felém, csak most, most meg ne fulladj.

Izolda P>!

De öngyilkos nem tudnék lenni. Táplál
az élet nevű barna biomassza.
És melyik percet válassza az ember,
hogy a következőt már elmulassza?

144. oldal - Melyik percet válassza?

Kapcsolódó szócikkek: öngyilkosság
madárka>!

Angyal a metró másik kocsijában

Ha tudnám, hogy láttál, most odanéznék.
Még igyekszem bámulni másfelé.
Pedig te vagy. Tarkódon ül a kétség.
Hátad sovány, mint a felnőtteké.

A másik kocsiban állsz, félig oldalt.
Hajad most is rövid, nyitva a szád.
A dolgaink közös táskában voltak.
Rettegek tőled. Munkahely, család.

Az ajtókon is kezdesz tükröződni.
Régen vettél körül ilyen közel.
Túlnőttelek, hadd ne kelljen legyőzni.
Barátság, az se kell. Hadd tűnjek el.

Nem értettél, csak tartottál szelíden,
kezedre estem, mint egy falevél.
Mindent tudtál, csak nem tudtad, hogy minden.
Mint kutyakölyköt, fölemelhetnél.

81. oldal (Magvető, 2010)

Frank_Spielmann I>!

Boldog vagyok, most meg lehetne halni:
ha folytatódik, az nem ugyanaz.

142. oldal, Beavatási szertartás

madárka>!

mindenki lát, és mégse ismer senki

11. oldal, Sós szelek fújnak (Magvető, 2010)

FÉLTÉRDEN

Tudom, Uram, hogy rettentő pimaszság
rád gondolnom is, nemhogy szólni hozzád,
s azt képzelnem: pont én kellek neked.
Nem is oly rég úgy jártam még az utcán,
hogy elfogadtam volna, hogy lesújts rám –
most meg a cinkosommá tettelek.

Eszembe sem jutott, hogy megkérdezzem:
találsz-e te gyönyörűséget bennem –
úgy elfoglal, hogy megtaláltalak.
Önző vagyok, mohó, s főleg pojáca,
de te járattál olyan iskolába,
ahol ilyesmiket tanítanak.

Nem jövök közelebb. Inkább ne lássam
arcod sosem, mint hogy magam kivágjam
s gyökértelenül sodródjam feléd;
énnekem fáznom kell és epekednem,
nem úgy, mint aki ül a tenyeredben
s megszokta szépen markod melegét.

Én szolgáltalak volna áhítattal,
melletted álltam volna éjjel-nappal:
nem ment. S ha bőröm féli is fegyelmed,
a kíséreted nagyon kell szavamhoz.
Szemem téged keres, ha elkalandoz;
a vállam szárnyakat; kezem kegyelmet.

robinson P>!

Tudom, Uram, hogy rettentő pimaszság
rád gondolnom is, nemhogy szólni hozzád,
s azt képzelnem: pont én kellek neked.

14. oldal Féltérden

Féligkész világom
álomhoz sok, ébredéshez kevés –

26. oldal, Színházba menet (Magvető, 2010)

Kipakolhatatlan matrjoskababa ember.

106. oldal, Áll az oslói városháza előtt