Jóga ​a középkori Európában? 3 csillagozás

A Jézus-ima története és a hészükhazmus keleti kapcsolatainak kérdései
Nacsinák Gergely András: Jóga a középkori Európában?

Az ortodox kereszténységben ősidők óta elterjedt és Nyugaton is egyre ismertebbé váló Jézus-ima történetéről és gyakorlatáról mostanáig nem jelent meg rendszeres összefoglaló magyar nyelven. Jelen kötet – a szüntelen imádság történetének áttekintése mellett – egy érdekes szempontból vizsgálja a „szív-ima” hagyományát, arra a kérdésre keresve választ, vajon lehetett-e valamilyen kapcsolat a bizánci hészükhazmus és a hozzá első pillantásra igencsak hasonlónak tűnő indiai meditációs módszerek között.

A könyv a Jézus-ima hagyományának ismertetésén, és a lehetséges válaszok bemutatásán keresztül a keleti keresztény aszketika történetének egy izgalmas perspektíváját tárja az olvasó elé.

Eredeti megjelenés éve: 2010

Tartalomjegyzék

>!
Kairosz, Budapest, 2010
214 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789636624095

Várólistára tette 2

Kívánságlistára tette 11


Népszerű idézetek

Lunemorte P>!

A [szerzetesi] környezetben magától értetődően merülhetett fel a szellemi élet alapjának tartott ima egyesítése a biológiai élet alapját képező légzéssel. Azok a második fejezetben idézett mondások, amelyek az imát a lélegzetvétel folyamatosságához hasonlítják, lehetnek ennek a felismerésnek a tanúi is. Viszont a hészükhaszta Sínai Szent Gergelynél a lélegzetvétel ritmusának lelassítása, csaknem megállítása a cél (csakúgy, mint Patandzsalinál), vagyis inkább egy stabil, rezzenetlen belső állapot megvalósításáról van szó, mintsem a ritmikusság kihasználásáról. Ez inkább annak az elemi tapasztalatnak a kibontása, miszerint lelki és mentális állapotaink hatással vannak testünkre, és viszont: a légzés lelassításával a megállíthatatlannak tűnő tudati mozgások is elcsöndesülnek. Ez pedig nem kizárólag hindu vagy keresztény, hanem egyetemes emberi tapasztalat. Kínában embrionális légzésnek hívják ezt a fajta metódust, amely – a kínai szellem praktikus jellegéhez híven – a hosszú élet elérését célozza.

Nacsinák Gergely András: Jóga a középkori Európában? A Jézus-ima története és a hészükhazmus keleti kapcsolatainak kérdései

Lunemorte P>!

A koncentráció és kontempláció technikái minden különösségük ellenére bizonyos szempontból kortalanok, kultúrkörtől és vallási beágyazottságtól függetlenek, hiszen minden esetben olyan emberekről van szó, akik többé-kevésbé ugyanarra törekszenek és ugyanazon kondíciókkal bírnak, ha más metafizikai cél lebeg is lelki szemeik előtt. Első lépésként mindenképpen kavargó gondolatvilágukat, testi szenvedélyeiket és izgága képzeletüket kell megfegyelmezniük ahhoz, hogy azután nekivághassanak a spirituális utazás meredekebb emelkedőinek. A nyelvi és társadalmi körülmények mellett az ember biológiai és pszichikai adottságai is alapvetően befolyásolják a spiritualitást, még akkor is, ha a lelki út célja végül az emberi lépték meghaladása. Ezekben az „alépítményekben” pedig jóval több a közös vonás, mint a kultúrák és vallások „felépítményében”, ahol is szemmel láthatóvá válnak az eltérések és a sajátos variációk. A légzés és az összpontosítás kapcsolatának tudatos kiaknázása például egészen elemi szinten mutatja a biologikum és a spiritualitás egymásra utaltságát.

Nacsinák Gergely András: Jóga a középkori Európában? A Jézus-ima története és a hészükhazmus keleti kapcsolatainak kérdései


Hasonló könyvek címkék alapján

Baktay Ervin: A diadalmas jóga
Antal Péter: A buddhista filozófia
Hari Prasad Shastri (szerk.): A halhatatlanság virágfüzére
Vivianne Crowley: A jungi szellemiség
Richard Waterstone: India
Rudolf Steiner: A Bhagavad Gita és a Pál-levelek
Ísvarakrisna – Patandzsali: A számvetés megokolása / Az igázás szövétneke
A. C. Bhaktivedānta Swāmī Prabhupāda: A tökéletesség útja
Srí H. V. L. Púndzsa: Az igazság oroszlánja
Bakos Attila: Ég a Szívben