Nemzeti ​identitás és külpolitika a Közel-Keleten és Kelet-Ázsiában 2 csillagozás

N. Rózsa Erzsébet (szerk.): Nemzeti identitás és külpolitika a Közel-Keleten és Kelet-Ázsiában

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 2005

Hétvári>!

A könyvet N. Rózsa Erzsébet Közel-Kelet kutató miatt vettem meg, akinek már több érdekes tanulmányát is volt szerencsém olvasni, így számomra a neve biztos garanciát jelentett a tartalmi minőségre.

Nem is csalódtam a könyv rövid, tömör külpolitikai megközelítésen alapuló ország tanulmányokat tartalmazott Közel-kelet Távol kelet részre bontva. Bár a könyv több mint 10 évvel került kiadásra, így bizonyos szempontból naprakésznek nem tekinthetőek a tanulmányok, viszont az eltelt évtized ellenére is sok releváns és mai időszakban is alkalmazható adatot és megállapítást tartalmaznak a kiválasztott Közel-keleti és Távol-keleti országokkal kapcsolatos írások.

Számomra a legérdekesebb a Japán és Dél-Koreai rész volt, mert a két ország történetéről ezidáig jóval kevesebbet olvastam.

Talán egyedül a Kínai résznél éreztem, hogy nagyon meghaladta az ország a róla írt elemzést. A 2005.-ben még csak jövendölt világhatalmi ambíciókat szövögető Kína mára már egyértelműen az Egyesült Államok legfőbb riválisává érett . A Kínáról szóló elemzés olvasásakor az vélemény alakult ki bennem, hogy a szerző ezt a folyamatot egy 10 évnél hosszabb időszaknak gondolta el és kicsit alábecsülte a Kínai növekedés potenciát az egyes ágazatokban.

A fentiek ellenére a könyvet bátran ajánlom a két térség iránt érdeklődő olvasóknak , akik a könyvben szereplő országok politikai rendszerének és történelmi sorfordulóinak alakulása iránt érdeklődnek és nem a mai külpolitikai helyzetük elemzéséről szeretnének olvasni.

Dócza_Edith>!

A könyv két fő részből áll: első felének színtere a Közel-Kelet, másik fel már Ázsiában játszódik. Számomra csak előbbi volt releváns, így nem olvastam el végig a művet, ez alapján értékeltem.

Annak ellenére, hogy a könyv több, mint tíz évvel ezelőtt jelent meg és vannak benne olyan események, történések, melyek már nem aktuálisak, mindenképpen hasznosnak tartom. Tudomásom szerint nincs olyan más magyar nyelven megjelent szakirodalmi kötet, mely ennyire részletesen foglalkozik a nemzeti identitással, Közel-Kelet szempontjából pedig a nemzetállamok kialakulásával. Ennek kapcsán kitérnek a könyvben szereplő tanulmányok bel- és külpolitikára is.