Jóbarátok 1 csillagozás

N. Noszov: Jóbarátok

Hihetetlen, milyen gyorsan repül az idő! Még szinte körül se néztem igazából, máris végetért a vakáció, és megint iskolába kell menni. Egész nyáron nem csináltam egyebet, csak szaladgáltam és futballoztam, a könyveimre még csak nem is gondoltam. Azazhogy olvasni olvastam azért, csakhogy nem tankönyvet, hanem meséket, elbeszéléseket. De hogy nekiüljek az orosz nyelvtannak vagy a számtannak – arról bizony szó sem volt! A nyelvtant úgyis jól tudtam, a számtant pedig nem szerettem. De a legnagyobb bajban akkor voltam, ha példákat kellett megoldani. Olga Nyikolajevna még leckét is akart nekem feladni nyárra számtanból, de azután megsajnált és átengedett a negyedik osztályba, csak úgy, nyári munka nélkül.

Móra, Budapest, 1957
152 oldal · keménytáblás · Fordította: Szőllősy Klára
Ifjúsági, Budapest, 1953
150 oldal · Fordította: Szőllősy Klára

N. Noszov: Jóbarátok

Kedves, időnként megmolyogni való történet a nagy szocialista oroszország diákjainak életéből. Jól szórakoztam:)

Szédültnapraforgó>!

– Idesüss Kosztya! Egy kisfiú meg egy kislány diót szedett az erdőben, összesen százhúsz darabot, a fiúnak kétszerannyi volt, mint a lánynak, hogy kell ezt szerinted megoldani?
– Pofon kell ütni a fiút – mondja Siskin – hogy máskor ne rövidítse meg a lányokat!

Szédültnapraforgó>!

– Nekem nincsen húgom – mondta Siskin. – Meg öcsém sem. Senkim sincsen, egészen egyedül vagyok.
– Szeretné, ha lenne testvére? – kérdezte Lika.
– Nagyon szeretném. Faragnék neki játékot, ajándékoznék neki egeret, gondját viselném. A mama azt állítja, hogy én gondatlan vagyok. De miért vagyok gondatlan? Mert nincs kinek gondját viselnem.

Szédültnapraforgó>!

Az iskolában a agyvelő elfárad, előbb pihentetni kell egy-másfél óra hosszat, s csak azután szabad nekifogni a leckének.

14. oldal (Ifjúsági könyvkiadó 1953.)

Szédültnapraforgó>!

A papa egyáltalában nem ért hozzá, hogyan kell elmagyarázni egy számtanpéldát. Mama azt mondja, hogy nincsen semmi pedagógiai érzéke, vagyis nem való tanárnak. Az első félórában nyugodtan magyaráz, de azután elkezd idegeskedni és amint ő elkezd idegeskedni, énnekem megbénul az agyam és úgy ülök a helyemen, mint egy fatuskó.