Legio ​a phalanx ellen 20 csillagozás

Az antik világ két leghatékonyabb gyalogságának küzdelme
Myke Cole: Legio a phalanx ellen

Már ​a sumerek kora óta a nehézgyalogosokból álló phalanx uralta az antik csatamezőket. A phalanxban a harcosok fő fegyvere a lándzsa, majd később a szarisza, egy ultrahosszú lándzsatípus volt, és a lándzsájukat előreszegező, szorosan egymás mellett álló harcosok összeérő pajzsaikkal áthatolhatatlan falat képeztek az ellenség számára. Legyőzhetetlenek voltak. A dolgok akkor kezdtek megváltozni, amikor a római legio megjelent a színen.

A könyv azt az izgalmas időszakot helyezi a középpontba (Kr. e. 280– 168), amikor a felemelkedő Róma alapvető katonai formációja, a legio szembetalálkozott az addig egyeduralkodó görög-hellenisztikus phalanxszal. A szerző részletesen mutatja be az alkalmazott taktikákat, fegyvereket és harcrendeket. Eredeti források alapján hat olyan nagy csatát elemez részletesen, ahol összemérték erejüket: a hérakleiait (Kr. e. 280), az asculumit (Kr. e. 279), a beneventumit (Kr. e. 275), a künoszkephalait (Kr. e. 197), a magnésziait (Kr. e. 190) és a… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Hadiakadémia

PeKo Publishing, Keszthely, 2020

Seneca · Homérosz · I. Pürrhosz / Pyrrhus · Plutarkhosz · rómaiak

British Museum

Qedrák P>!
Myke Cole: Legio a phalanx ellen

Myke Cole: Legio a phalanx ellen Az antik világ két leghatékonyabb gyalogságának küzdelme

Történelmi újrajátszás. Van ez a fogalom, egészen pontosan mozgalom, ami amúgy nekem nagyon tetszetős, még ha nulla gyakorlatom is van benne. Ez arról szól, hogy állíts elő mindent a kor eszközeivel, színvonalán, majd kezdd el használni. Ezt persze főleg a fegyverbolondokra igaz, de akár a gasztronómiát vagy a mindennapi életet is említhetjük. Elvégre ki ne szeretne teljes páncélzatban üvöltve nekirongyolni az ellenfelének, bizonyítva magának, hogy még neki is vannak tökei, majd utána némi korhű folyadék mellett lelaposítani az adrenalingörbét? Én is ki fogom próbálni egyszer. :)
Az újrajátszások persze megmutatják, hogy a filmes és a könyves világban bevett klisék miért nem működnek a valóságban és szép apránként rájön az ember, hogy mit hogy kellene fogni, vagy viselni, hogy az valóban használható legyen. Meg persze az olyan könyves és filmes kliséket is könnyen lerombolja, mint például azt, hogy a kardot nem a hátunkon kell viselni, nem szúrjuk vele keresztül a mellvértet, nem világítunk ki belső tereket fáklyákkal és nem tesszük a kantárveretet a fejfedőre, ahogy a Honfoglalás című filmben tették.
Szóval itt van nekünk a szerző, aki ugyan nem történész, de lelkes ókori újrajátszó, ráadásul korábban katonaként szolgált, ami azért ad egy teljesen más látásmódot, mint amit a magamfajta civil gondol. Ennek szellemében érdemes nekifutni ennek a kötetnek, mert ez tulajdonképpen jellemzi minden erényét és egy kicsit domborítja a hátrányait.
Erényei közé tartozik az, hogy a phalanxra és a legióra mint alakulatra tekint, ekként járja körül az erősségeiket és a gyengeségeiket és tanakodik arról, hogy vajon miért vált utóbbi a csataterek urává. Ezt úgy kívánja elérni, hogy analizálja az egyes ütközeteket, amelyeket döntőnek tart a két nehézgyalogsági típus összecsapásánál, és megpróbálja a forrásokból kiolvasni és a csatát elemezve megállapítani, hogy a kezdeti vereségek után miért lett a legió a győztes a kettő közül. Ezek a csaták Herakleia, Asculum, Beneventum, Künoszkephalai, Magnészia és Püdna, amelyek közül az első hármat Pürrosz ellen vívták a rómaiak, a negyedik és a hatodik vizsgált csata a makedónok elleni küzdelem részét képezte, míg egyszer a Szeleukidák kerültek sorra. Myke Cole tulajdonképpen elvégzi a házi feladatot, amit lehet leír a csatákról, a kezdő érdeklődők számára pont elegendő információt ad, de az ígéretével ellentétben, hogy megismerteti az olvasóval a résztvevők hátterét, nem zsúfolja túl információval a csatákat. (Ha például egy honi történész állna neki a dolognak, mondjuk én, akkor tuti extra oldalak születnének a római társadalomról, vagy a diadokhoszok háborúiról, de azt hiszem a két metódus közül az angolszász módi a nyerő). Ha valaki az ókori világ nagy csatáiról tájékozódna és egy kicsit katonai szemmel nézne körül közöttük, akkor ez a könyv egy kiváló kezdetet jelent.

De csak egy kezdetet.

És itt rátérnék a kötet két fontos hátrányára, amelyek ugyan nem hangsúlyosak, nem teszik élvezhetetlenné az olvasást, de adott esetben hiányérzetet okozhatnak egyesekben.

Az egyik problémának az információadagolást érzem. Egy tájékozódni kívánó, úgymond kezdő olvasónak pont elég, de aki már átrágta magát néhány tucatnyi ókoros könyvön, az kevésnek fogja találni. Én annak találtam, pedig nem foglalkozom az ókorral, nekem például simán le lehetne nyomni a torkomon latin-magyar rokonságot is (na jó, azt talán nem), vagy azt, hogy a Gracchusok az osztályharc első jeles képviselői voltak, akiknek helye van a munkásmozgalmi panteonban (azt hiszem más példát kellene keresnem, csak lusta vagyok rá).
A másik gond, hogy angolszász mércével mérve nem volt elég olvasmányos, ami azért egy súlyosabb kritika. A szerző egyébként sci-fi író, de ennek semmilyen jelét nem láttam a könyvben, valahogy ez az írói véna nem köszönt vissza, inkább éreztem benne egy lazulni próbáló történész kéznyomát. Ablonczy Balázs magyar turanizmusról szóló könyve például olvasmányosabb ennél, pedig nincsenek benne se elefántok, se vérszomjas, latin nyelven karattyoló férfiak, és ha előzetesen tippelnem kellene, hogy a turanizmusról vagy az ókori csatákról szóló könyv lesz-e az érdekes, hát én biztos nem a keleti nyitásra voksolnék.

A végső következtetését, hogy ti. a legió egy rugalmasabb nehézgyalogsági típus volt, amely könnyebben alkalmazkodott a terephez, és a parancsnoki lánca is hatékonyabbá tette, egy kicsit a spanyolviasz feltalálásának érzem.

Mindez persze ne rémítsen meg senkit, az ókori csaták iránt érdeklődőnek, aki nem szeretne egyből a mély vízbe ugrani, annak remek választás lehet.

Myke Cole: Legio a phalanx ellen

Nagyon ritka az olyan könyv, melyben az oldalakat többször képes vagyok újra meg újra elolvasni, mert annyira érdekes és szórakoztató az egész. A Legio a phalanx ellennel pont így voltam.

Már az első oldalakon eldöntöttem, hogy öt csillagot adok a könyvre, mert nagyon tetszett az író stílusa, személyisége, humora, amit beleszőtt ebbe a könyvbe. Tetszett minden filmes-sorozatos utalása, ahogy az is hogy párhuzamot vont néhány modernkori katonai küldetésével, melyben ő is részt vett. Nyíltan és őszintén beszélt érzelmeiről melyet katonaként élt át.

A könyv először a legio és a phalanx gyalogságát, felépítését, fegyverzetét, harcászatát mutatja be részletesen. Láthatjuk az elején – de az egész könyvben végig – hogyan fejlődtek. Tetszett, hogy sok helyen párhuzamot vont a későbbi és a mai hadseregekkel, vagy a most közhasználatban forgó alapfogalmakkal.

Aztán hat csatát mutatott be az író, amik számomra nagyon izgalmasra sikeredtek. Először is, számomra nem volt száraz anyag, hanem inkább olvasmányos. Számomra nagyon jó történetíró, mert engem sikerült bevonnia a cselekményekbe és rövid, de izgalmas akciójeleneteket kaptam cserébe. Emellett beleírt érzelmeket is, amikre kicsit sem számítottam pont egy ennyire informatív könyvtől. Nagyon imádtam, hogy az egyszerű katonákat élő szereplőkké változtatta a sorok között és komolyan mondom végig izgultam értük – még arról is elfeledkeztem, hogy mi lesz majd a végkifejlet. Szóval örültem neki, hogy nem tankönyv jellegű volt az egész. Tudtam volna még olvasni!

Másodszorra meg olyan dolgokat ismerhettem meg belőle, amelyekről egyetememen vagy egyetemi tankönyvekben nem, vagy csak kevés szó esett. Külön kiemelném a harci elefántokat, mert ennyit még nem olvastam róluk és nagyon érdekesnek találtam őket. Minden egyes csatánál részeletesen megismerhetjük melyik oldalon kik, milyen létszámban és mivel harcoltak, ami viszont kicsit száraz lehet azok számára akik nem sokat tudnak az ókorról. De a szerző javára legyen írva: mindent megmagyarázott, így a laikusok is élvezhetik ezt a felsőbb szintű történelmi olvasmányt. Emellett az író sokat idézett különböző forrásokból méghozzá olyanokat, amik a szövegkörnyezetbe illettek, így még érdekesebbé tette az egészet. Próbálta a különböző elméleteket is összeegyeztetni és a számára legvalószínűbbnek tartottat tárta elénk. Látszik, hogy sok mindennek utánanézett, hogy együttműködött más történészekkel és történelem újrajátszókkal.

Szóval igen, ez nem egy regény, mégis imádtam az egészet! Szeretettel ajánlom mindenkinek aki érdeklődik az ókor és/vagy a hadtörténet iránt. Esetleg olyanoknak is, akik megunták az elcsépelt filmes harcjeleneteket és szeretnének valódi izgalmakról olvasni. Nagyon kíváncsi vagyok Myke Cole más könyvére is, remélem egyszer olvashatom őket magyarul!

A fordításnak meg szintén csillagos ötöst adok, mert hála az égnek csak nagyon ritkán magyarosítottak! Külön köszönet a térképekért, a képekért és a fogalomgyűjteményért! Szívesen olvasnék még hasonló stílusú könyvet, csak mondjuk egy másik korszakról.

Anton_Gorogyeckij P>!
Myke Cole: Legio a phalanx ellen

A könyv olvasása közben folyamatosan a Rome Total War nevű, számomra igencsak meghatározó játék járt az eszemben, amelyben pont volt egy jó hosszú mentésem a Szeleukida Birodalommal, mely birodalom hadseregének gerincét éppen a phalanx alkotta. Arra is emlékszem, hogy a rómaiak megjelenésével meglehetősen nehéz helyzetbe kerültem, a legiók ellen a phalanx valóban nem volt a legeredményesebb gyalogság. Szerencsére kéznél voltak a katafraktárius nehézlovasaim, akikkel játszi könnyedséggel vertem le az összes rómait, he-he. :-)
Na de hogy a könyvről is írjak, nekem nagyon tetszett, pont eléggé volt ismeretterjesztő és szakmai is. Az elején kapunk egy kis áttekintést a két gyalogságról, fegyverzetükről, harceljárásukról, aztán a könyv második felében pedig 6 csatát elemez a szerző. Szerintem jók az ilyen jellegű arányok. Külön tetszett, hogy mindegyik csatánál volt térkép a csapatok elhelyezkedéséről és hadmozdulatairól.
Sokat idéz különböző forrásokból is a szerző, ez is szimpatikus volt. Próbálja a különböző elméleteket is ütköztetni és az általa legvalószínűbbnek tartottat is elénk tárja.
A kiadvány is nagyon igényes, a kötet végén van egy jóféle fogalomtár, valamint további képek is.

Szűcs_László_Norbert P>!
Myke Cole: Legio a phalanx ellen

Jól érthetően fogalmazza meg a szerző, a két ókori katonai formáció ütközeteit.Aki nem jártas a témában, az is könnyen megérti a könyv végén található fogalomtár segítségével.

Fesskavics>!

Informatív!

Luna_Dephensis>!

A makedón háborúk hihetetlenül bonyolultak voltak, jellemezte őket mindaz az árulás és drámaiság, amely a Trónok harcát oly népszerűvé teszi.

R4ms3s>!

„Ha magasabb vagy, sokkal valószínűbb, hogy odafigyelnek arra, amit mondasz.”

Kapcsolódó szócikkek: magasság
R4ms3s>!

A hatékonyság igazi próbája nem az, hogy egy formáció hogyan teljesít optimális körülmények között, hanem az, hogy miként állja meg a helyét a váratlan stresszhelyzetekben.

Kapcsolódó szócikkek: hatékonyság
R4ms3s>!

Theon Greyjoy kapcsolata a Stark családdal a Trónok harcában jó példa arra, hogy milyen volt az ókorban a „túsz” kapcsolata az őt fogva tartó családdal.

R4ms3s>!

„A rómaiak szemében a vitézség megszerzi az ellenség megbecsülését a szerencsétlen sorba kerültekkel szemben is, de a gyávaságot akkor is megvetik, ha jó szerencsét hoz valakinek.” ~ L. Aemilius Paullus Perszeusz-nak

Kapcsolódó szócikkek: gyávaság · rómaiak · vitézség
R4ms3s>!

A harc káoszában, amikor minden másodperc számít, az azonnali cselekvés képessége az, ami a különbséget jelenti az élet és a halál között.

Kapcsolódó szócikkek: cselekvés · élet · halál · harc

„Emelkedj csak jó magasra, a sárban végzed.” ~ Pierce Brown

R4ms3s>!

Köveket vagy ólomból készült lövedékeket lőttek ki, ez utóbbiakra néha üzeneteket írtak. Jelenleg a British Museumban van kiállítva egy, a Kr. e. 4. századból származó ilyen darab, amelynek az egyik oldalán szárnyas villám van, a másikon pedig egy görög szó, dexai, amit nagyjából így fordíthatnánk: „kapd el!".

Kapcsolódó szócikkek: British Museum · · parittya
R4ms3s>!

Ténylegesen megmutatta, milyen igaz Homérosznak az a mondása, hogy az erények közül egyedül a vitézség az, amely gyakran mutatkozik őrjöngő és elragadott rohamokban.

Kapcsolódó szócikkek: erény · Homérosz · I. Pürrhosz / Pyrrhus · Plutarkhosz · vitézség
R4ms3s>!

Ugyanakkor a történelem – és különösen a hadtörténet – nagyon izgalmas tud lenni, gyakran olyan erős drámai feszültség van benne, amely a legjobb Csillagok-háborúja-részeknél is lebilincselőbb elbeszélést tesz lehetővé, csak hogy konkrét példát mondjunk.

7. oldal (Előszó)

Kapcsolódó szócikkek: Csillagok háborúja · hadtörténet · történelem