A ​tarisznyás 1 csillagozás

Muzslay István: A tarisznyás

„Bajót férfinépét tarisznyásnak hívták a vidéki svábok. Ki tudja miért? Talán azért, mert tarisznyát hordoztak, miként őseik a tarsolyt, amíg ők a hátizsákot? A néprajzosok jobban tudják. Én tarisznyás voltam. Tarisznyával szaladtam az oskolába, a kalamáris meg egy darab kenyér. Íme, egy tarisznya emlék!”

Muzslay István 1923-ban született Bajóton (Komárom-Esztergom megye). A jezsuita rend és a Társadalomtudományok Pápai Akadémiájának tagja, A Leuveni Katolikus Egyetem nyugalmazott tanára. A rendszerváltozás óta két könyve jelent meg Magyarországon a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Kara sorozatában, a Márton Áron Kiadó gondozásában: Gazdaság és erkölcs 1993; Az egyház szociális tanítása 1997.

IGEN Egyesület, Budapest, 1998
82 oldal · ISBN: 9630361582 · Illusztrálta: Simon András

Muzslay István: A tarisznyás

Kedves visszaemlékezések a szerző (a leuveni Egyetem professzora és az ottani Collegium Hungaricum igazgatója) fiatalkori és belgiumi éveire, különös alakokra és sorsokra – apró megfontolandó gondolatokkal.

Jesper_Olsen >!

Nagy hatással volt rám Bangha Béla könyve: „A jezsuita rend és ellenségei”, amelyet ismételten elolvastam, sőt kijegyzeteztem. Azért is álltam közéjük, mert úgy gondoltam, hogy csak rendes emberek lehetnek, ha ennyi az ellenségük.

Kapcsolódó szócikkek: Bangha Béla
Jesper_Olsen >!

Nem a csend és a magány ma a legnagyobb fényűzés? Nem bömböl a rádió, a televízió, és nem búgnak a motorok. Elrendeződnek a gondolataink, megnyugszanak a zaklatott idegeink, találkozunk az igazi énünkkel, hogy aztán álarc nélkül álljunk önmagunk, Istenünk és embertársaink előtt.

Jesper_Olsen >!

Pedig az autósok tudják, hogy milyen jó néha eltévedni. Keresve a helyes utat, olyan vidékeket is megismerhet az ember, amelyeket különben sohasem láthatna.

Jesper_Olsen >!

Milyen szép is volt a vasárnap! Mindenki készült rá. Szombat délután csendes volt a határ. Csak a csősz meg a hörcsög vigyázott rá.

Kapcsolódó szócikkek: hörcsög
Jesper_Olsen >!

Közben eszembe jutott az is, amit a főfély a lakodalmakon szokott mondani, amikor a násznépnek felszolgálja a tormával teli tálat: „A házasság olyan forma, Mint a frissen reszelt torma. Szidod te is, szidom én is, Ha mind szidjuk, esszük mégis.”

Kapcsolódó szócikkek: házasság · torma
Jesper_Olsen >!

Belgiumban olyan tökéletes a demokrácia, hogy még a bolond akaratát is tiszteletben tartják.

Kapcsolódó szócikkek: Belgium · demokrácia