Betevő ​falat 5 csillagozás

Muzaffer Izgü: Betevő falat

Milyen kalandokon és megpróbáltatásokon kell keresztülmenni, hogy egy szegény sorsú családnak meglegyen a mindennapi betevő falatja, miközben mindvégig meg kell maradni embernek? A beletörődés és a bizakodás, a szeretet és a küzdeni vágyás története – egy gyermek szemszögéből.
A török író személyes ihletésű önéletrajzi visszaemlékezése gyermekkorára.

Eredeti cím: Ekmek Parasi

Napkút, Budapest, 2012
126 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632632964 · Fordította: Sipos Áron · Illusztrálta: Mustafa Delioğlu

kratas P>!
Muzaffer Izgü: Betevő falat

Ez édes volt. Nem ismerem az író urat, hogy felnőttként miket alkotott, de ezt a gyerekkoráról szóló kis szösszenetet megkedveltem. És azon egyszerű okból kifolyólag, hogy a körülményektől függetlenül mindenkinek így kellene szeretnie egymást, ahogy ez a család él a legnagyobb nyomorban. Derűs történetek és kellemes kivitelezés :)

Muzaffer Izgü: Betevő falat

Orhan Pamuk után, Muzaffer Izgü a második török író, akitől könyvet ragadtam a kezembe. Mivel életrajzi ihletésű kisregényről van szó, (az életrajzi adatok alapján) körülbelül az 1930-as évek vége felé játszódhat. Nincs túlbonyolítva, és talán az egyszerűsége az, ami életszagúvá teszi. Kemal (a szerző) nézőpontjából tárul elénk a történet, aki már hat évesen megragad minden lehetőséget a pénzszerzésre. Ugyanezt teszik a szülők, és Ali – Kemal bátyja is. A szegénység döbbenetes, de senki nem sajnáltatja magát, hanem mindenki végzi a dolgát. A kisvárosi emberek összetartása példaértékű. A szegény segít a szegényebbnek. Amikor összedől a háznak (egy helység) nevezett építmény, nem okoz gondot, hogy pár hétig a szomszéd fedele alatt húzódjanak meg. A segítség persze nem marad el, ha a másik család kerül bajba, és a barátság is igazi; érdek-nélküli. A jellemrajzokat itt a tettek szolgáltatják, ami beszédesebb bármely karakterábrázolásnál. Tetszett az emberek egymáshoz való viszonya, a megküzdés és a kitartás, hogy sikerüljön kilépni a szegénység árnyékából, és hogy az emberek a „kevésnek” is úgy tudnak örülni, hogy majd’ szétveti őket a boldogság.
Azt nem állítom, hogy tele van írói bravúrokkal, de egy kedves, szerethető történet.

Aquarius >!

Amit apám háznak hívott, az egy nagy kertet jelentett – benne egy gránátalmafával, egy eukaliptusszal –, meg egy aprócska szobát…

Kapcsolódó szócikkek: eukaliptusz · gránátalmafa
Aquarius >!

Csak a plafonon lévő hatalmas moziplakát változtatta meg a világunkat olykor, ha az ágyunkban feküdtünk. Apám sokat ügyeskedett, hogy az egész mennyezetet beborító moziplakátot szakadás nélkül odaerősítse. […] Miután a plakátot felrögzítettük, örömében az egész család hanyatt feküdt és nézte a plafonon Tarzant, az erdő királyát.