Csendben ​születik az élet 16 csillagozás

A belső ima tapasztalatairól
Mustó Péter: Csendben születik az élet Mustó Péter: Csendben születik az élet

Az élet növekedése csendben, sötétben történik. Nem akkor, amikor mindent átlátsz. Nem akkor, amikor tudod, hova tartasz. Tanulj bizalommal várni, kivárni! Időre van szükséged ahhoz, hogy a lelked, az életed kibontakozhasson. Isten hat és működik benned, körülötted, még akkor is, ha nem érezed a jelenlétét. Ezt a ráhagyatkozást az imában gyakorlod.
A belső ima érdeklődő, figyelmes jelenlét, amely a bizalmat erősíti. Nem kímél meg attól, ami fáj. Új szemmel nézhetsz arra, ami van. Megbékélhetsz vele.
Mustó Péter 1935-ben született Derecskén. 1945 és 1991 között külföldön élt. 1953-ban lépett be a jezsuita rendbe. Érdeklődése a II. vatikáni zsinat szellemében a más vallásúak, a másként gondolkodók és a jóléti társadalom sérültjei felé fordult. 1979 és 1991 között Dél-Amerikában, Bogota egyik szegénynegyedében dolgozott. A rendszerváltás óta Magyarországon vezet meditációs lelkigyakorlatokat. Imádkozni tanít.

Eredeti megjelenés éve: 2013

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Lelkiség

Lummina P>!

Mustó Péter: Csendben születik az élet A belső ima tapasztalatairól

Mustó Péter jezsuita szerzetes a szemlélődő lelkigyakorlatról osztja meg tapasztalatait ebben a kötetben.
Korábban már olvastam a szemlélődő lelkigyakorlatról, és számomra eddig ez a legjobb könyv a témában. Nagyon jól elmagyarázza a gyakorlat lényegét. Lépésről lépésre vezet az úton. Nagyon gyakorlatias, többek között megismertet a lehetséges hibákkal és akadályokkal, s útmutatással szolgál arra vonatkozóan is, hogyan küzdjük le ezeket az akadályokat legyenek azok külsők vagy belsők.
Szívből ajánlom a könyvet, bár nem könnyű olvasmány. Nem érdemes falni, csak lassan ízlelgetni. Istent keresőknek jó támpontokat ad az elcsendesülő belső imádsághoz.

loci93 IP>!

Mustó Péter: Csendben születik az élet A belső ima tapasztalatairól

Lelkigyakorlatra ennél jobb könyvet nem is tudnék ajánlani. Ugyan nem könnyű olvasmány, de remek szempontokat ad az elcsendesülő belső imádságokhoz. De vigyázat, ezt a könyvet nem lehet falni. Érdemes lassan, csak „ízlelgetve” olvasni. Én úgy tettem, és így nagyon „finom” volt. Különösen Áthosz-hegyi Szeráfim atyának a tanításáról szóló fejezetet emelném ki, mely kellemes emlékeket idézett fel bennem.

PTJulia P>!

Mustó Péter: Csendben születik az élet A belső ima tapasztalatairól

Alapkönyv a szemlélődő imaformát előnyben részesítőknek. Segít elmélyülni, visszatalálni (pl nekem, és talán ezért olvastam majd' egy évig, mert ez épp nehéz). Fel-fel kell ütni, hogy megtaláljon egy-egy gondolata.
Évtizedeik leülepedett bölcsessége van elrejtve a lapok között.

tournesolo>!

Mustó Péter: Csendben születik az élet A belső ima tapasztalatairól

Minden sora aranyat ér. Nem olvasni kell, hanem ízlelgetni. Sorról sorra. És persze közben meditálni. Sokat. És aztán újrakezdeni. Mert ez nem egy a sok közül. Ez egy életre szól…

Cicu>!

Sokszor kérjük Istent, hogy hallgasson meg minket. De mikor hallgatjuk meg mi őt? Hol tanuljuk Istent meghallgatni? Amikor csendben ülünk. Meditációnk lényege: tanuljuk meghallgatni Istent. Nem a magunk dolgaival foglalkozni, nem problémáink körül forogni, Istent nem arra használni, hogy megvigasztaljon, hogy elvegye félelmeinket, hogy megmentsen a haláltól, hanem tisztelettel felé fordulni, odafordulni hozzá.

Kapcsolódó szócikkek: Isten · meditáció
Cicu>!

Megértettem, hogy az életet nem kell féltenem. Nem kell felfelé húzogatnom a tulipánt a földből, nő az magától. A növekedés nem tőlünk függ. Se a magunké, se a másé.

Cicu>!

Hinni nemcsak Istenben, hanem embertársamban és saját magamban is azt jelenti: remélem, hogy mind őbenne, mind önmagamban több van, mint amit most látok.

Cicu>!

Mert a jó ima abban áll, hogy kihat hétköznapi életünkre, alakítja, rendezi az élethez való hozzáállásunkat. Vagyis hogy milyen lélek járja át testünket, az abban mutatkozik meg, amit profán életnek szoktunk mondani. Nincs két külön világ, egy spirituális és egy közönséges. Gesztusainkból, tekintetünkből, konfliktusaink megoldásának módjából, érzelmeinkkel való bánásmódból, önmagunkhoz és embertársainkhoz való viszonyulásainkból olvasható le, milyen lélek is lakik bennünk. Ahogy viselkedünk az imában, úgy viselkedünk a hétköznapi életben is.

Kapcsolódó szócikkek: ima
Cicu>!

Aki leül meditálni, az megtapasztalja, hogy a kezdeti béke igen hamar elillan, és az imádkozó a nyugalommal ellentétes lelkiállapotban találja magát. Nyugtalanság, erős belső feszültség, érthetetlen ingerültség, szaladhatnék, idegesség vesz erőt rajta. (…) A mozdulatlan ülés, az ingerszegény környezet, a csend, a gyengéd figyelem kiprovokálják belőlünk azt, ami zavar minket életünkben. Arra figyelmeztetnek: ellenállunk annak, hogy tudatunkba kerüljön mindaz, amit szívesen távol tartanánk magunktól.
(…)
Ami zavart kelt bennünk, azt komolyan kell vennünk. Fontos, hogy észrevegyük ellenállásunkat, ami arra figyelmeztet, hogy gyógyulásra szorulunk. Éppen hogy nem menekülnünk kell előle, hanem kitartva az imában, elviselnünk azt.

39-40. oldalak

Cicu>!

Ha Istent nem a csendben ismered fel, hanem csak okos gondolataidban, világmegváltónak szánt aktivitásaidban, akkor felfuvalkodott leszel. Akkor céljaidat Isten céljának tekinted, akaratodat Isten akaratának. A csendben tudod megkülönböztetni saját vágyaidat Teremtőd szándékától.

Cicu>!

Nem azért fordulunk Isten felé, hogy meggyógyuljunk, hanem azért, hogy őt dicsőítsük. De ha dicsőítjük őt, gyógyulunk. És Isten dicsőítése abban áll, hogy tudjuk kezelni testünk-lelkünk hullámait, mozgását, háborgásait. Tanulunk bánni testi-lelki szükségleteinkkel, megoldásra váró feladatainkkal. Isten dicsősége nemcsak abban áll, hogy betartjuk vallásos szokásainkat, kötelességeinket, hanem abban, hogy tudunk bánni egész életünkkel. Hogy mit adjunk meg testünknek-lelkünknek. Hogy mikor van szükség arra, hogy fegyelmezzük őket. Nem magáért a fegyelmezés kedvéért, hanem azért, hogy a test és a lélek egészségesen fejlődjön. És ebben áll Isten dicsősége. Abban, ha mi vagyunk, kibontakozunk, élünk, és tudunk együtt élni embertársainkkal.

ajikarei P>!

Ha nem csöndesülsz el, észre sem veszed, milyen szó fakad fel belőled. Kimondasz egy szót, elhangzik, és a csendben érkezik meg. Mint a tóba dobott kavics, amely hullámokat vet. Kimondanak neked egy szót, de csend nélkül nem jutsz hozzá, csak a csendben válhat a tiéddé.

146. oldal, Az Áthosz-hegyi Szeráfim atya tanítása és a meditáció - Imádkozz úgy, mint egy madár! (Jezsuita Kiadó, 2015)

ajikarei P>!

Ráhagyatkozni Istenre hosszú folyamat. Ráhagyatkozva erősödik a bizalom. Úszni is úgy tanulsz, hogy már akkor ráhagyatkozol arra, hogy megtart a víz, amikor még nem is próbáltad ki. A bizalom mellett döntesz félelmeid ellenére. És miközben ráhagyatkozol, a valóságról szerzel tapasztalatot. Aki fél a víztől, s nem tanul meg úszni, az sose fogja megtudni, hogy megtartaná a víz. A valóságról más tapasztalata lesz annak, aki igen mond rá, mint annak, aki nem meri felvállalni, nem mer ráhagyatkozni.

30. oldal, A jelenlét imája - Ami van, annak szabad lennie (Jezsuita Kiadó, 2015)

Cicu>!

A keresztény teológia évszázadok óta tanítja, hogy Isten számára nincs múlt vagy jövő, hanem csak jelen. A múlt emlékeiből következtethetünk Isten működésére. A jövőt tervezgetve számolhatunk ővele. De közvetlen kapcsolatba Istennel csak a jelenben kerülhetünk. Ő mindenütt, mindenben ott van. Aki Istent keresi, az itt és most tudja közvetlenül megtapasztalni őt.