Emlékeim 6 csillagozás

Munkácsy Mihály: Emlékeim Munkácsy Mihály: Emlékeim

A magyar névnek kevesen szereztek annyi megbecsülést a külföldön, mint az „Ecce Homo" világhírű festője, Munkácsy Mihály. Idegen nemzetek fiainak köztudatában ő a par excellence magyar festő, s a külföldi múzeumok és magángyűjtemények sokkal gazdagabbak műveiben, mint hazánk. Munkácsy Mihály születésének századik évfordulóján az egész nemzet ünnepel és a művészeti irodalom újabb monográfiákkal hódol a lángelmének. De minden bizonnyal a reá vonatkozó irodalomban is Munkácsy maga alkotta a legbecsesebbet gyötrelmes fiatalságának megrázó leírásával. A sok sikert látott művész és a küzdelmekben megedzett férfiú tekint vissza ezekben az Emlékezésekben komor és szenvedésekkel teljes ifjúkorára, az otthontalan gyermekségtől a siker küszöbéhez érkezés idejéig. A nagy festő gazdag színskáláját és mesteri emberábrázoló készségét a toll sem juttatja kevésbbé érvényre, mint halhatatlan ecsetje és az Emlékezések a magyar tehetségnek és akaraterőnek örök dokumentuma marad.

Athenaeum, Budapest, 2016
336 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155662072
Szépmíves Könyvek, Budapest, 2016
Szépmíves Könyvek, Budapest, 2016
334 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155662072

Barbizon

Vörös_Édua IP>!
Munkácsy Mihály: Emlékeim

Érdekes volt olvasni a napló(ka)t, két elütő stílusban. A rejtély kulcsa: Munkácsy egyik naplóját németül (vagy franciául?) írta, s az ízes magyar nyelvhasználatot mellőzve szépirodalmi nyelven lett lefordítva. Már korábban is feltűnt, hogy Munkácsy-t egyszer szép magyarsággal idézik, máskor meg egészen… parasztiasan „szólal meg” (pl Malonyay Dezső munkájában, amelyben magyarul beszélgetnek).
Maga az életút is érdekes és olykor megrázó… és még csak azt se mondhatom, hogy happy end.

bibo65>!
Munkácsy Mihály: Emlékeim

Nagyon szórakoztató, élvezetes olvasmány. Csodálatos, ahogy a festőzseni saját szavaival meséli el gyerekkori élményeit, igazán magával ragadó önéletrajz.

kkata76>!

A festők olyan madarak, akik estefelé eltávoznak kalitkájukból.

262. oldal, Levelek

kkata76>!

Nagyon csodálkozni fogsz, hogy Barbizonból írok neked. De olyan vigasztalannak éreztem magamat a kellemes utazás után, melyet tettem, hogy majdnem elviselhetetlen volt műtermemnek magányossága, és ezért fogtam a bőröndömet, mely alig hogy ki volt ürítve, és idevitettem magam, ahol ismét a felséges természetben vagyok, és ahol Paált [Paál Lászlót] annyira megleptem, hogy még most sem tud magához térni. Szegény fiú éppen otthon volt, mikor beléptem, és mikor megpillantott, elém akart szaladni, de elcsúszott, és egész hosszában elvágódott, de úgy, hogy alig hittem, hogy fel tudjon kelni. Nos, azonban az istenek megkegyelmeztek neki, és él.

198. oldal, Levelek

Kapcsolódó szócikkek: Barbizon · Paál László
kkata76>!

E pillanatban egy magyar van mellettem, aki mérgesíteni jött, kunyorál, szegény ördög, nem tehetek róla, hogy szerencsétlen. De e percekben magam sem vagyok gazdag. De viszont olyan nehéz elhitetni, hogy nem tudok pénzt adni, ha egy Legendre utcai palotában lakom! Mindegy, ezúttal erős leszek. Itt van a műteremben, és még reménykedik.

227. oldal, Levelek

kkata76>!

Öt óra van, zárom levelemet, hogy még ma elmenjen. Elküldöm neked a kalligrafálásnak ezt a remekét, hadd csodáld meg.

233. oldal, Levelek

kkata76>!

A halottal a szokásos gondossággal bántak el, és megkezdődött a koporsó ácsolása. A koporsó!… Nem ez volt az első eset, hogy koporsócsinálás szakította félbe éjjeli nyugodalmunkat. A jó csabai polgárok nem tisztelik az élők éjszakai pihenését. Ha valaki örökre elalszik közülük, hozzátartozói azonnal az asztaloshoz rohannak, éjjel, nappal, későn, korán, az egyre megy. Hogy is hívják azt a növényt, ami vízben nő, és két-három méter magas? Olyasmi, mint a bambusz, és a parasztok azzal fedik be a házaikat? Egyszóval egy szál ilyen kákafélét kirántanak a háztetőből, gyorsan megmérik a halott apa, anya vagy gyermek hosszát, és vágtatnak az asztaloshoz. Megrendelik az örök nyugalom ágyát és kizavarják az élő, ártatlan asztalosinast.

42-43. oldal, Emlélkeim, IV. fejezet

Arcképeket csináltam, szénnel.
Kivált a szabók körül szolgált a szerencse. Egy kabátért le kellett föstenem egy egész famíliát. Ilyen módon aztán állandóan tisztességes gúnyáim voltak, a lábbelit kivéve. Sohase tudtam olyan csizmadiára szert tenni, aki egy pár csizmáért megbecsülte volna az arcképét.

178. oldal, Naplótöredékek, XXVIII.

kkata76>!

… ez az egész napon át való egyedüllét nagyon nyomasztó befolyással van kedélyemre; lelkiállapotom horizontján már megint nehéz felhők vannak, melyekből bármely pillanatban vihar törhet ki, hacsak ellenszél nem űzi el őket.

194. oldal, Levelek.

kkata76>!

Nálunk mindenfelé szembeötlik a hatalmas fakeresztre feszített Krisztus-szobor, ilyeneket készített Langi uram. Olyan büszke volt a munkájára, hogy ha hallott volna Memlingről, annál is különbnek tartotta volna magát.
– Én is csodáltam a művészetét, s ha most meggondolom, nem minden ok nélkül. Különösen az udvarban felállított kereszt tetszett nekem, amely egyre fokozta képzelődésemet és meghatározhatatlan sejtéseket ébresztett fel bennem, amelyek elvarázsoltak az udvar szűk szögletéből, ki a nagyvilágba… Áhítattal bámultam Krisztust a kereszten, s csak az izgatott, hogy mit jelentenek a tekervényes hurkák a szobor testén. Úgy hiszem, hogy Langi uram az Üdvözítő beleit akarta szemléltetni, ahogy a haláltusa szenvedéseiben rángatóznak… De ez sem tartott vissza attól, hogy a művet olyan büszkén bámuljam, mintha csak én alkottam volna.

55. oldal, Emlékeim. VI. fejezet

kkata76>!

Igen szép sétányok vannak itt, de sajnos mindenütt emberek, sőt, még festők is, hogy az ördög vigye őket, mert mind megismernek. Így esett meg, hogy egy szép kis zugban, ahol azt hittem, egyedül vagyok, egyszer meglátok egy festőt állványa előtt, annyit jártam körülötte, hogy megbűnhődtem. Felismert, és nagyon szeretetreméltónak hitte magát, ha el nem hagy.

269. oldal, Levelek

kkata76>!

…Néha boldog vidámság tölti el a lelkemet, s ilyenkor elbolyongok múltam mezején, keresgélek az emlékeim között. Sok a tövis, de van virág is.

97. oldal, Naplótöredékek I.