Mund Katalin (szerk.)

Galaktika ​377 XL 3 csillagozás

Mund Katalin (szerk.): Galaktika 377 XL

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A művek szerzői: A. C. Wise, Varga Csaba Béla, Rhett C. Bruno, Majoros Sándor, Annarita Stella Petrino, Anamaria Borlan, Kozári Bálint, Anatole France, Edgar Rice Burroughs

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Galaktika XL Metropolis Media

Metropolis Media, Budapest, 2021
202 oldal · puhatáblás · Fordította: Laczkó Géza, Joó Attila, Majernyik Éva, Szente Mihály, Bódis Éva · Illusztrálta: Podmaniczky Ferenc, Roy G. Krenkel

Razor P>!
Mund Katalin (szerk.): Galaktika 377 XL

A. C. Wise: A Henry Charles Morgan vitorlás utolsó útja hat csontfaragványon (1841): Történetileg nem egy nagy eresztés, a megvalósítás viszont ötletes. Ahogy a címből is látszik hat csontfaragványon látható képeket írja le, mi látható (valószínűleg látható) rajtuk, és ebből áll össze egy hellyel-közzel talán weirdnek mondható történet.

Varga Csaba Béla: Fénygyermekek: Huh, ez nagyon aktuális történet volt, nem volt nehéz párhuzamot vonni a jelen politikai helyzettel, ill. az iskolai problémákkal. A történet 2033-ban, egy erősen fasizálódott Magyarországon játszódik. A novella lényegében azt mutatja be, ahogy egy iskola vezetését átveszi egy katonai szervezet, és ezt milyen radikális módon teszik meg. Az egyik nézőpontkarakter egy erősen vallásos kislány, aki közel sincs fennakadva úgy a változáson, mint mindenki más.

Rhett C. Bruno: Meghallgatás a világvége előtt: Ez méltán volt díj jelölt novella, nagyon tetszett. A cím magáért beszél: egy aszteroida formájában közeleg a világvége és az egyik lehetséges menekülési lehetőség egy 3000 főt befogadni képes űrhajó. A hajót létrehozó cég igazgatója személyesen válogatja ki kik kerülhetnek fel erre a hajóra. A történet szépen körbejárja a választás miatti teherviselést ill. hogy mire képesek az emberek a menekülés reményében, vagy épp szeretteik megmentéséért.

Majoros Sándor: A jel: Ez a pár oldalas rövidke nekem kissé elvont volt a nagyhatalmú idegenek által megfigyelt/bezárva tartott emberiségről. Egynek elment.

Annarita Stella Petrino: Notturno, a sötét bolygó: A Notturno bolygóra indított küldöttség története. Semmi extra.

Anamaria Borlan: Helyi hírek: A közeljövő Romániájában dübörög a bürokrácia, attól eltérni nem lehet. Ezt ismerhetjük meg egy egyszerű pecsételő szemszögén keresztül. Elsőre néztem, hogy a mi manó sül ebből ki, de egész jó volt.

Kozári Bálint: Az alvó iszonyat: Erősen Lovecraftra hajazó novella, hozzá hasonló jelenbeli és naplós narrációs megoldással. Egynek teljesen jó volt.

Anatole France: Boldogasszony zsonglőrje: A normál részt záró retrót nem igazán tudtam hova tenni, mert se sci-fi, se fantasy szerintem. Egy barátnak beálló zsonglőrről szól.

Edgar Rice Burroughs: Túl a legtávolabbi csillagon: Burroughs sci-fi „regénye” (valójában két kisregény) nem okozott csalódást, a szerzőtől megszokott olvasmányos stílusban készült.
Az első rész 1942-ben jelent meg (bár a Wikipédia szerint 1940-ben íródott mindkét rész), javában dúlt a második világháború, így nem meglepő, hogy ekkor még névtelen főhősét német Messerschmittek lövik le valahol Németország felett. Hősünk ugyan a Földön meghal, ám John Carterhez hasonlóan egy másik világba kerül, a nagyon messze lévő Poloda bolygóra, ahol aztán vele együtt ismerjük meg az Unis nevű ország társadalmat, kultúráját, na és véget nem érő háborúját a Kapara nevű országgal, mely háborúnak aztán az ekkor már Tangor nevet viselő férfi is résztvevője lesz. Tetszetős volt ez az első rész, jól egyensúlyozott az új világ bemutatása és a kalandos cselekmény közt, ráadásul jó ötleteket vonultatott fel, mint pl. a támadás esetén a föld alá lehúzott épületek. (Nem lepődnék meg, ha innét vették volna ~50 évvel később a Neon Genesis Evangelion alkotói Tokyo-3 hasonló épületeit.)
A második részben Tangor egy titkos küldetésre vállalkozik, amely során eljut Kaparába, így megismerjük az ottani társadalmat és állami berendezkedést, ahol nem kevés hasonlóság felismerhető a náci Németországgal (más népek leigázása, vagy épp a Gestapót idéző szervezet). Ez is egy jól sikerült, izgalmas rész volt. Az egyedüli negatívum, hogy Burroughs érezhetően folytatta volna még ezt a sztorit, ugyanis nyitva hagyta a befejezést egy következő részhez, ám a második világháborús tudósító munkája, majd a romló egészsége közbeszólt és ennyiben maradt-e történet. Mindenesetre örülök neki, hogy elolvashattam.

Metropolis Media, Budapest, 2021
atomarcú P>!
Mund Katalin (szerk.): Galaktika 377 XL

Ez elég színes volt, minden tekintetben. A megszokott magyar és amerikai kontingens mellett off került beválogatásra egy-egy olasz, román és francia szerző is. Két novella elment volna Lovecraftnak, egy harmadik meg szimplán ijesztő volt. Mindenki jól teljesített, de nem tudnék kedvencet kiemelni. Burroughs regénye off frusztrálóan ér véget, de úgy tűnik, tényleg csak ennyi van belőle.

Razor P>!

Ám egy pilótának szüksége van kikapcsolódásra, ahogyan női barátokra is, mivel túl sok férfival találkozik szolgálatteljesítés közben, és ezek nagyjából fele puskával, géppuskával vagy ágyúval tüzel rá.

160. oldal, E. R. Borroughs: Túl a legtávolabbi csillagon, Második rész: Tangor visszatér, Első fejezet

Kapcsolódó szócikkek: pilóta