Boltosmesék 66 csillagozás

Mosonyi Aliz: Boltosmesék Mosonyi Aliz: Boltosmesék

Mesék azoknak, akik humorra, melankóliára, vigaszra és ámulatra vágynak.

Eredeti megjelenés éve: 1997

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Magvető Zsebkönyvtár 2.0

Magvető, Budapest, 2012
86 oldal · ISBN: 9789631420982 · Illusztrálta: Pintér József

Nikolett0907 P
Mosonyi Aliz: Boltosmesék

Elkeserítő, hogy ma már mindent kiadnak, szinte válogatás nélkül.
Gondolok itt azon művekre, melyek ugyanarra a „semmilyen sztorira” épülő, erotikus töltetű maszlagok, vagy az olyan könyvekre, melyekben állítólag rövid mesék találhatóak.
Ez a kötet pont ilyen, rövidnek rövid, de ezek nem mesék, csak pár értelmetlen mondatkupac.
Távol áll tőlem, pedig nagyon nyitottan álltam neki az olvasásnak, de képtelen voltam szeretni.
Mivel utazókönyvként került hozzám, szeretném megköszönni a lehetőséget és az olvasást.
Mondanám, hogy egy élmény volt, de ez sajnos nem igaz.
Kár érte.

egy_ember

A Rövid Mesék Boltja

A Rövid Mesék Boltjában ül egy asszony és rövid meséket ír és árul. Ezek a mesék többnyire rettentő banálisak, vagy se fülük se farkuk, de ezt az emberek még maguknak sem merik bevallani, így aztán megveszik és elolvassák őket, mert legalább rövidek. Aztán elégedetten bólogatnak, hogy milyen mélyértelműek.

Molymacska P
Mosonyi Aliz: Boltosmesék

A találkozásom a könyvvel úgy kezdődött, hogy mindenképpen szerettem volna olvasni egy Magvető Zsebkönyvtár könyvet (mert annyira jól néz ki a borítója <3 ) és láttam, hogy ebben rövid egypercesek vannak. És mi az, ami engem RÖGTÖN le tud venni a lábamról? Naná, hogy a zsebkönyv méretű egyperces válogatások. Így hát kinéztem magamnak, megvettem, és hazafelé a villamoson el is olvastam.
A könyv felépítésére jellemző, hogy minden kis mese, egy-egy kitalált boltról szól, és az oda betévedő emberekről, a kínálatról, vagy a boltokról. Ezek a rövid történetek két sortól egészen egy oldalig terjedhetnek, van amiben van történés, vevő-boltos kapcsolat, másnál viszont csak a portéka a fontos, annak a bemutatása.
Az elképzelés nem rossz, de mégsem tökéletes. Egyes történetekben nagyon jól látható az emberek közötti kapcsolat, az a viselkedésminta, amivel a másik emberrel kommunikálunk, ami a minden napunkra is jellemző, csak mégis, kicsit mesésebb kivitelben. Más történetekben a fantáziát használjuk egy elképesztő és hihetetlen tárgy miatt. Nagyon ötletesek voltak, miket lehet megvenni, bár az is igaz, hogy sokszor ingadozott az ilyen történetek minősége is. Megint máskor az életre, és egyes életszakaszokra próbált reflektálni, ami szintén nagyon változatos volt. Voltak nagyon szép történetek, meg szomorúak is, de voltak csak szimplán érthetetlenek.
Az írónő stílusa nagyon tiszta: nem annyit ír le, mint amennyit kell, hanem még annál is kevesebbet, és emiatt egy nagyon pontos, felesleges sallangoktól mentes novellákat kapunk. Ellenben néha jobb lett volna a több, a kicsit több szó, kicsit több érzés, kicsit „irányított” novella, mely segít az adott helyzetet elhelyeznem a világegyetem táplálékláncában.
A probléma a kötettel pedig az, hogy bár nagyon sok novellába tudok értéket belelátni, történetet, vagy valamit, amitől különleges lesz, mégsem volt mindegyikben ez. Voltak novellák, amelyek inkább csak hangzásban voltak jók, de amúgy semmi értelme nem volt, volt, hogy agyaltam rajta, ez mit akar jelenteni, vagy milyen mélyebb értelmet találok benne. De nem találtam benne semmit. A kötetnek nagyjából a fele (vagy kicsit kevesebb, mint fele) pedig ilyen novella volt, amiről nem lehetett megállapítani, hogy egy vicc, az írónő túl sokat szívott, vagy mégis mi.
A kötet egy kellemes olvasmány minden hibájától függetlenül. Kellemes, és ráadásul rövid. A rövidség a legjobb benne, meg a borítója. De mindkettőt imádtam benne.

chhaya
Mosonyi Aliz: Boltosmesék

„A Volt Bolt egyszer volt, és már nincs. De egyszer volt!” – Hát, lényegében ilyenek a boltosmesék… Kedvesek, aranyosak, nem sok értelmük, de legalább rövidek. Akadt néhány klassz ötlet, például most már tudom, hogy az őrangyalom békésen kötöget és horgolgat, amikor úgy véli, nincs szükségem rá (szerintem sokszor téved). Szeretnék a Szószórók boltjából egy szószórót, csak megszórnám a papírkámat, és kész is az írás. A kockacukor kísértete haláli: „Tea, kávé! Édes tejeskávé!” – csak ezt suttogja hajnalig. Kedvencem Az Ordító Sárkány Boltja. Ott nyitottam ki legelőször, hogy beleolvassak a mesékbe, és rögtön a szívembe lopta magát.

Most jön a DE. A mesék zöme olyan rövid, némelyik csak egy mondat, egyetlen egy töltött ki egy teljes oldalt… Ami nem is lenne gond, de a legtöbbnek semmi értelme, még ötletnek is kevés. Szerettem volna egyetértően bólogatni, vártam a mélységet, az aha-élményt, a bármit, de a boltok hátsó raktárában maradt, úgy tűnik. Egyébként a boltok nevei tényleg aranyosak, de hát annyira egy kaptafa… A Milyen Mackók Boltjában milyen mackók vannak, Nagy Néni és Nagy Bácsi Boltjában Nagy Néni és Nagy Bácsi üldögél, a Csíkos Boltban minden csíkos, a sokadik után pedig görcs áll az agyamba. Azért egynek jó volt, és hát „A Meglepetések Boltjában milyen mik vannak, ha mi azt tudnánk!”

papeerzsepi P
Mosonyi Aliz: Boltosmesék

Nagyon meglepődtem a könyv méretén. Ez egy kicsi kis kötet, ami számomra olyan volt mint a „mindenízű drazsé”.Volt ami nagyon tetszett, finom, frissítő volt és volt amivel nem tudtam mit kezdeni. Gondolom amikkel tudtam mit kezdeni az szólt hozzám. Volt amin nevettem és volt amin elképedtem.
Mindenképpen kreatív alkotás, de volt olyan bolt, amiről még olvastam volna…

Amrita I
Mosonyi Aliz: Boltosmesék

Nagyon szeretem az ilyen rövid és tömény szövegeket. Nem mindegyik nagyszerű ötlet, de amelyik az, annak megbocsátod a többit ami nem. Mindenképpen érdemes elolvasni, nem kárba veszett idő.

Lovebooks
Mosonyi Aliz: Boltosmesék

Érdekes, megmosolyogtató írások. Néhol derűs, néhol borús, néhol vicces, néhol spicces. Apró kis könyvecske, tele boltos történetekkel, mesékkel.

K
Mosonyi Aliz: Boltosmesék

Volt néhány, ami tetszett, de a többség nem fogott meg különösebben. Még úgy is, hogy korábbi „boltosként” jártas vagyok többek között a multinacionális vállalatok, illetőleg az építőipar univerzumában, szóval párat akár túl is gondolhattam.

Másoknál láttam, hogy a korábbi kiadás illusztrált, és bábuk vannak benne. Én szerintem ez utalhat arra, hogy ha valaki belép egy üzletbe, azonnal valamilyen szerepet tölt be – a vásárlóét, vagy az eladóét. Kár, hogy az újabb verzióból kimaradtak a képek.

Amúgy egy ilyen című valamicsodát én is tudnék, és hol szuperrealista lenne, hol pedig szürreál, a vége meg egzisztencialista dráma lenne, és tartalmilag Bukowskihoz lenne a legközelebb.

LadyM
Mosonyi Aliz: Boltosmesék

Nem jött be. :( Szerintem értelmetlen és nagyon gagyi. Elképzelni sem tudom, hogy talált magának ez a könyvecske kiadót. Valaki komolyan pénzt áldozott arra, hogy megjelenhessen? Biztos van, akinek tetszik, nem vitatom, nem vagyunk egyformák. De nekem erőltetett volt, hatásvadász, és ahogy már írtam, végtelenül gagyi. :(

deaxx MP
Mosonyi Aliz: Boltosmesék

Nagyon aranyos kis könyv, imádom a boltokat és a neveiket, tetszik az ötlet. De a megvalósítás nem.

Túl sok a se füle se farka történet, túl kevés a leírás, nem lehet elmerülni a könyvben.
Folyamatosan azon kaptam magam, hogy én hogyan folytatnám, vagy hogyan egészíteném ki a meséket. Félreértés ne essék, nem a rövidség a baj – az a baj, ha az ember nem tud rövidet írni, ugye –, hanem a konkrét megvalósítás.
Én nem szeretek úgy könyvet olvasni, hogy „én hogyan írnám át az egészet”, csak úgy, hogy „én hogyan írnék egy sajátot”, van különbség.

Ha a sokadik mese fejeződik be úgy két és fél mondat után, hogy:
– úgy ahogy?
– úgy.
vagy
– csakis?
– csakis.
Az nem bravúros, és nem kreatív.

Többet vártam, és csalódtam, ki kéne bontani a meséket, kéne egy kis stílusváltás itt, változatosabb nyelvhasználat ott, kevesebb ismétlés meg erőltetett szójáték amott… Menne ez különben, van is, ami megy, de sajnos kevés.

csillagka P

Az Életrevaló Fánkok Boltjában lélekszitán léleklisztet szitál a pék, abból süti a fánkot. Hanem a cukrot hol elfelejti, hol nem, hol tesz bele, hol nem. Jönnek a vevők, kérdezik: – Keserű fánk az élet? Vagy édes? – Én azt honnan tudhatnám – mondja a pék. – Meg kell venni, meg kell enni. Abból megtudhatják.

Az Életrevaló Fánkok Boltja

egyperces

A Kerek Perec Boltjában se méz, se máz, se mazsola, mindenkinek megmondják az igazat. – Fujj, fujj – mondják a vevők –, csak így? Se méz, se máz, se mazsola? Lenne inkább drágább, de adnák meg a módját!

egyperces

Az Őrangyalok Boltjába nem lehet bemenni, besóhajtani lehet csak nekik, ITT TESSÉK BESÓHAJTANI, ki van írva, akkor azt ők meghallgatják, a kötést, horgolást leteszik, és máris indulnak ha kell. Ha meg nem kell, szerintük, akkor nyugodtan horgolnak, kötnek tovább.

danlin

A Térképek Boltjába bemegy a vevő, elmondja az élete történetét, a boltos meghallgatja, elővesz egy térképet, kitűz rá egy kicsi zászlót, és azt mondja: – Tessék. Ide sodorta magát az élet.

Térképek Boltja

egyperces

Ül az ifjú Ármányka az Ármányok Boltjában, és szövi az ármányt. – Hatalmas ármányt szövök – gondolja –, lesz benne minden: utazás, bűnbánat, zseblámpa, félmosoly, italok, levelek, lépcsők, folyosók – gyönyörű szép lesz! Jön az öreg Ármány, ránéz a színes ábrákra, megcsóválja a fejét:
– Csak egyszerűen, fiacskám! Csak egyszerűen!

csillagka P

A Komoly Tanácsok Boltjában föl-alá sétál a boltos, Doktor Sétamárta. Jönnek a vevők, kérdezik tőle, mondja meg, Doktor Sétamárta, hagyma vagy alma, titokban vagy tudottan, ébren vagy álomban, piros vagy fekete, ajtó vagy ablak, nyitni vagy csukni, foggal vagy körömmel, vajjal vagy mézzel, előbb vagy utóbb, ölelni vagy csókolni, életre vagy halálra. Sétál föl-alá Doktor Sétamárta, lehet, hogy hagyma, lehet, hogy alma, lehet titokban, lehet tudottan, lehet, hogy ébren, lehet, hogy álomban, lehet, hogy piros, lehet, hogy fekete, lehet az ajtó, lehet az ablak, lehet, hogy nyitni, lehet, hogy csukni, lehet foggal, lehet körömmel, lehet, hogy vajjal, lehet, hogy mézzel, lehet, hogy előbb, lehet, hogy utóbb, lehet ölelni, lehet csókolni, lehet, hogy életre, lehet, hogy halálra, menjenek haza szépen.

A Komoly Tanácsok Boltja

Ligeia

A Beszélő Kutya Boltjában ül egy rettentő nagy kutya a boltajtóban. – Tőlem nem kell félni – mondja a Beszélő Kutya –, én nem bántok senkit. Vagy ha mégis, szólok előtte. És nem ám, hogy Hamm, bekaplak! Most megeszlek!, hanem szépen, finoman. Úgy ennék egy kis hogyishívjákot. Hogy is hívják?

78. oldal A BESZÉLŐ KUTYA BOLTJA

Kapcsolódó szócikkek: kutya
egyperces

A Gentlemenek Boltjába hibátlan urak járnak: – Valami kis hibát szeretnénk! – mondják. – Egy kis csalást, csalódást? – kérdezi a boltos. – De nem esik majd nehezünkre? – kérdezik a vevők. – Hát hogyne esne, hibátlan uramék! – mondja a boltos. – Hisz éppen csak hogy!

olvasóbarát P

A szerelemcsütörtök Boltja
A Szerelemcsütörtök Boltjába beszaladnak a vevők csütörtökön: – Ez hát a szerelem? – kérdezik.
– Ez hát – mondja a boltos. – Nem tévesztette el a naptárt? – Nem hát- mondja a boltos.

K

SZERELMEZŐGÉPEK BOLTJA

A Szerelmezőgépek Boltjában annyiféle gép van! Kellentyűk, kínolók, tápolók, halasztók, sápasztók, őrjítők, irgalmátorok, sorvasztók, senyvesztők, veszékelők, szűkölők, átkolók, zokogtatók, halolók, felejtők. Finom kis szerkezetek, nem romlanak ám el! Egyszer elindulnak, aztán csak járnak, járnak!

33. oldal (Magvető, 2019)