17. legjobb sci-fi könyv a molyok értékelése alapján

A ​hazugság tézisei 483 csillagozás

Moskát Anita: A hazugság tézisei

Mi történik, ha belenézel a fekete monitorba? Hogyan őrzik meg a hátországban maradó családtagjaikat a háborúba vonuló katonák? Milyen, ha a halott apa tudata az okosház rendszerébe költözik? Hazugságokból felépülő életek és világok jelennek meg ebben a novelláskötetben: fizikai törvényeket szerződésekkel manipuláló jogászok, fénylő istengyereket váró leányanyák, áldozatot követelő tavak és hazugságokból városokat emelő építészek. Moskát Anita olyan, mint a kötet kisregényének szerződéskötője: pontosan ismeri a valóságot, hogy aztán a paraméterek átírásával új valóságokat hozzon létre. Első regénye 2014-ben jelent meg, és az eltelt évek alatt a magyar fantasztikus irodalom egyik legeredetibb és legizgalmasabb írójává vált. A Horgonyhely, majd a Zsoldos Péter-díjat nyert Irha és bőr c. regényei mellett számos novellája jelent meg antológiákban, zsáner- és szépirodalmi magazinokban. A hazugság tézisei ezek legjobbjaiból és új írásokból válogat.

Eredeti megjelenés éve: 2022

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Gabo SFF könyvek GABO

GABO, Budapest, 2022
GABO, Budapest, 2022

gesztenye63>!
Moskát Anita: A hazugság tézisei

Évek óta mondogatom, hogy Moskát Anita írásai úgy feszegetik a zsánerirodalom határait, ahogyan az első „Élien” anno a Nostromo szerencsétlen űrgárdistájának hasfalát. Okos (szép)irodalom ez a zsánerelemekre építkezve, sziporkázóan kreatív módon és mindig nagyon érzékenyen a körülöttünk nyüzsgő/zsizsegő/éledő/rothadó világra.
Ez is egy magas minőségű írásokból válogatott, kiválóan felépített kötet, ahol a Szerződési szabadság című kisregény, a maga különös büro-mágia szabályrendszerével megkoronázza a rövidebb-hosszabb társadalmi sci-fi és cli-fi novellák sorát.

Véleményemmel leginkább azt szeretném erősíteni én is, amit Veres Attila nemzetközi porondra lépésével összefüggésben említett Pintér Bence egyik írásában, miszerint (…) tényleg meg kell mutatnunk a világnak. link
Moskát Anitát (is)! Itt az idő, nagyszínpadra vele is.

giggs85>!
Moskát Anita: A hazugság tézisei

Bár ez a könyv alapvetően nem lenne az én világom, de egészen zseniális. Rengeteg jó ötlet, karakter és társadalomkritika. A záró kisregény meg akár egy Nolan filmnek spoiler is elmenne. Előbb–utóbb előveszem a regényeit is.

Chöpp >!
Moskát Anita: A hazugság tézisei

Mindet szerettem. Legkedvesebbek a Mesterhazugság, Fekete monitor, Gumicukorszív, Rügyeid, de a leges-leges-leges mégis a Szerződési szabadság. Őrület, hogy miket tud Moskát Anita!

Nita_Könyvgalaxis>!
Moskát Anita: A hazugság tézisei

Jó estét, jó nyomasztást!

Moskát Anita a novelláival fogja magát és kitépi a szívedet, de minden alkalommal teszi ezt kicsit másképp. A valósággal úgy szembesít, hogy kifacsarja, eltorzítja azt, de pont ezzel teszi az egészet valahogy még inkább realisztikusabbá és félelmetessé.

Persze Anita történetei nem úgy félelmetesek, mint egy olyan horror, amikor várod a szörnyek felbukkanását – itt a szörnyek már rég megérkeztek és bennünk lakoznak. Az egyik ilyen szörny a hazugság, amire lehetne legyinteni, hogy áh, a hazugság, persze, nem szép dolog, de valójában az egyik legkártékonyabb dolog. A hazugság beeszi magát a húsodba, bekúszik az elmédbe, és mindent meg tud mérgezni.

Szerintem senkit nem fog meglepni, ha azt írom, a Fekete monitor lett a kötetből a kedvenc novellám, egyértelműen ez a legkülönlegesebb és az egyik legjobban megírt történet. Vagy egy órán keresztül játszottam vele, hogy a különböző utakat végigjáram, és amikor lineárisan mentem végig, még akkor is ért újabb meglepetés (imádom, hogy Anita tudta, hogy ezt többen meg fogják tenni). Ráadásul a kilátástalanság és a modern rabszolgaság sajnos túl jól is van ábrázolva ebben a történetben.

A másik kedvencem a kisregény volt, a Szerződési szabadság, amelynél konkrétan elkezdtem irigykedni, hogy hogy lehetett ennyire zseniálisan megírni, és hogyhogy nem jutott még senkinek eszébe ez az ötlet. Szerettem a másfajta családmodell (#acsaládazcsalád) bemutatását is, de leginkább az tetszett, hogy mennyire érdekes dolgok születnek, ha egy olyan földhözragadt dolgot, mint a szerződéses jog, keresztezel a mágiával.

Moskát Anita az egyik legjobb dolog, ami a kortárs magyar irodalommal történhetett, és (csak semmi nyomás!) alig várom, mit olvashatunk tőle legközelebb.

Amál P>!
Moskát Anita: A hazugság tézisei

Nem ez az első olvasásom Moskát Anitától, mert az Irha és bőrt már olvastam, úgyhogy tudtam, hogy nem lesz könnyű dolgom, mert ő úgy ír, hogy annak súlya van. Ebben a kötetben tíz történetet ismerhettünk meg, amik között volt olyan, ami kevésbé tetszett, de maga a kötet megérdemli az 5 csillagot. A könyv végén a kisregény a Szerződési szabadság viszi nálam a pálmát, és még szuper volt a Fekete monitor és A mesterhazugság is.

Ngie>!
Moskát Anita: A hazugság tézisei

Köszönöm, köszönöm, köszönöm! Annyira hálás vagyok ezért a kötetért, hogy már létezik, a novellákért, a témákért, és a kisregényért is! Anita szerintem zseniálisan ír rövid prózát, MINDENKÉPP ajánlom mindenki könyvespolcára. Az Irha és bőrt nem tudtam teljes szívből szeretni, részben az állatos, részben pedig a testhorror jegyei miatt, de ezt a novellás kötetet úgy röpítem a kedvenc könyveim közé, hogy IHAJ.

Amit kiemelnék, bár még fogalmazódik bennem egy hosszabb elmélkedés majd egy videóhoz, az a következő. Anita mondhatjuk, hogy nagyon kis mértékben változtat a valóságon, hajszálnyi ötleteket vet fel, és utána azok mentén vizsgálódik (ezt ő maga is megfogalmazta valahol egy interjúban). Úgy veszed a kezedbe a történeteit, hogy tudod, nem valóság, legtöbbször fantasy szerzőként emlegetjük őt. Aztán meg ülsz a sötét szobában és azon gondolkozol, hogy minden, amiről ír, része a valóságunknak, már megtörténik, ha nem is abban a formában, amiben eléd tárja. Itt nyilván térjünk ki röviden arra, hogy a fantasztikus regények sokszor nem a világunkban játszódnak, de mégis a világunk kritikáját olvassuk bennük. Ezekben a történetekben néhol az volt nekem nagyon erős, hogy az, hogyan működnek a hirdetések a telefonjainkon, az már egy létező jelenség. Amiről ír, abban a formában még nem létezik, és lehet megnyugszol, hogy akkor még itt nem tartunk. De a helyzet, amibe a szereplőjét helyezi, az igenis létezik. Amikor ez realizálódik benned, akkor kapod a második gyomrost, mert sosem egyszerű, habos-babos témákba mászik bele. Zseniális.

pinter_bence I>!
Moskát Anita: A hazugság tézisei

„Érdekes az is, hogy bár Moskát Anitát alapvetően fanatasyíróként tartjuk számon, a friss kötet számos novellája talán inkább sci-fi vagy cli-fi (Gumicukorszív, Négyszemközt, Rügyeid), horror (az egyetemi vizsgaidőszakokat rémálomszerűen megidéző Bevezetés a sokváltozós viszonyrendszerekbe egyértelműen az, de több novella kapcsán is tudnék mellette érvelni), vagy éppen a Fekete monitor esetében mindkettő.

A címében Black Mirrort, egyébként a szintén nemrég bemutatott Severance című vállalati horrort megidéző Fekete monitor egyébként is különös állat: a lapozgatós-szerepjátékos könyveknek éppen itthon is reneszánsza van, de én még nem olvastam lapozgatós novellát. Ebben a darabban egy lélekölő irodai munkát végző nőt irányíthatunk végig munkanapján, egy olyan cégnél, ahol immár a lehető legtöbb szempontból megfigyelik a kizsigerelt dolgozókat. Nagyon jó és nagyon jól végigcsinált koncepció, érdemes többször nekiesni a lapozgatással, aztán kikeresni, hogy megtaláltunk-e minden befejezést.

A végig magas színvonalú kötet csúcspontja a kisregény méretű Szerződési szabadság, ami egy általam kifejezetten kedvelt ötlettel indít: mi van, ha a mágia nem valami természeti szabályrendszeren nyugszik, hanem egészen konkrétan jogi alapokon? A mágiarendszerek ezen alműfajából Ferrett Steinmetz Flex, illetve Max Gladstone Nagyrészt halott című regénye ugrik be az elmúlt évekből; előbbiben konkrétan bürokratikus alapú a főhős mágiája, utóbbiban pedig az istenek erejéhez kapcsolódó jogi ügyek bonyolítják a cselekményt.

Ezen a vonalon indul el Moskát Anita is, aki egy végtelenül személyes fantasytörténetben tudja érzékletesen felvázolni a gyarmatosítás kérdéskörének legfontosabb problémáit. (…)

A hazugság tézisei összességében kiváló novelláskötet, ami eredeti fantasztikus ötletei mellett leginkább hétköznapi szorongásainkra (egyetem, munka, közösségi média), társadalmi problémáinkra (klímaváltozás, posztkolonializmus, stb.), ezen belül a női szempontokra (szülés, anyaság, bántalmazó kapcsolatok) és egész gyakran a diszfunkcionális gyermek-szülő kapcsolatokra koncentrál.

Szóval itt is igaz: Moskát Anita világszínvonal, nagyszínpad és miegyéb; tényleg meg kellene mutatnunk őt is a világnak.”

Részletesen az Azonnali.hu Könyves Kálmán rovatában: link

olvasóbarát >!
Moskát Anita: A hazugság tézisei

Ez az első hazugság lett a világ alapköve.

Kiléptem a komfortzónámból ennek a kötetnek az olvasásával, szokni kellett a nagyon kreatívan felépített fantasztikus világot, amit a szerző spoiler megalkotott, de belegondolva a történetekbe, nem olyan hihetetlen világ ez.
Napról napra vettek el tőlük mindent: családot, anyanyelvet, gyökereket, míg mind egyformák lettek, szürke gyakorlóruhába öltöztetett fiúk és lányok, akiknek egyetlen dolga az engedelmesség.
A mesterhazugságok első történetként nagyon erős, megadja a kötet alaphangját. Az építészet egészen különleges felhasználásáról szól. A többi is elgondolkodtató, érdekes kérdéseket vet fel, fikciós buborékokat teremt. A legkevésbé a Bevezetés a sokváltozós viszonyrendszerekbe című írás tudott lekötni, az említett ismereteket én is csak hasonló módom tudtam volna (esetleg) megtanulni.
Különös, áthallásos történet az Istenanyák, szemléletes a Rügyeid című is, döbbenetes a Fekete monitor, spoiler, a Gumicukor spoiler.
A kötet számomra legjelentősebb írása a Szerződési szabadság. Félelmetesek ezek a bürokráciára, jogszabályi befolyásolásokra épülő országok, az erőforrások gátlástalan kihasználása, a mindent elvenni, amire szükségem van akkor is, ha tudom, hogy ez másoknak esetleg az életminőségének romlását, vagy lassú halálát jelenti.
Érdekes, hogy mostanában az a tapasztalatom, hogy olvashatok akár dísztópiát, fantasztikus irodalmat, mégis úgy érzem, hogy ezek a figurák, ezek a történések valahogyan nekem ismerősek.
A kötet olvasása után javaslom a szerzővel készült interjú olvasását is:

FélszipókásŐsmoly P>!
Moskát Anita: A hazugság tézisei

Babonás hiedelmek, gyerekes füllentések, becsapós ámítások, álságos átverések, kegyes hazugságok, létfenntartó hazugságok, valóságformáló hazugságok… és egy csipetnyi igazság.

A kötet ötcsillagos, 100%-os értékelést kap tőlem. De ez egy hazugság… mert átlagoltam.
Van benne olyan novella, ami nem nyerte el a tetszésemet. Mások viszont túlteljesítették a rendelkezésre álló kereteket. Anita ismét elkápráztatott a kreativitásával!

Erős kezdéssel indít a könyv, noha már korábban megjelent novellákkal. Az első a GABO 2018-as magyar sci-fi/fantasy válogatásában, a második a 2021-es Prae Spekulatív fikció számában szerepelt.
A mesterhazugságnál már maga a cím is kissé csalfa, mert azt sejteti, hogy valami nagyszabású átverésről lesz benne szó, de valójában e novellában hazudni egy mesterség. Ahogy a mi világunkban, itt is a mesterembereken múlnak azok a dolgok, amiket hajlamosak vagyunk adottnak venni. A környezetünk megvilágítása, az utak járhatósága, az épületeink biztonsága, stabilitása, az eszközeink hatékonysága – s ha úgy nézzük, az egész általunk ismert világ fenntartása. Anita úgy nézte. ;) Hétcsillagos!
Az Istenanyák világában a nők isteneket szülnek, fiatal lányokként megtermékenyítik őket egy klinikán, de aláírnak egy megállapodást, hogy „Tudomásul vesztem, hogy a születendő gyermek látására, érintésére, szeretetére nincs jogom.” Bekötött szemmel, kezüket s érzéseiket visszafogva hozzák világra az isteni gyermekeket, akiket aztán az apjuk elvisz a saját dimenziójába, cserébe áldás száll az anyára és családjára – vagy átok, ha magára haragítják az istenséget. Tisztességes egyezség, kölcsönös beleegyezés? Erről nem szabad beszélni, mert a végén még megharagszanak. Imádtam, hogy mennyiféle fensőbb hatalmat mutatott be röpke 16 oldalon, megannyi lehetőséget – és tragédiát. Hét csillag ragyog az ötből.

A Rügyeid című, sötét, poros, rettenetes, fák nélküli jövőt lefestő írás 2018-ban jelent meg először egy antológiában (Utópia 501). Erős üzenetű, de számomra túl rövid, történethiányos volt. 3/5. Vigyázzunk az erdeinkre, amíg még lehet!

Noha nem sokkal a kötet megjelenése előtt tört ki a szomszédságunkban az Európa jelenét-jövőjét újraértelmező „különleges hadművelet”, feltehetően nem az ihlette A gyertya a magasban tündöklő nap modern, komor fantasyját, de olvasásakor nehéz volt nem rá gondolni. Katonákról szól egy céltalan, hiábavalónak tűnő, szüntelen háborúban, melynek okai homályba vesznek. Meg a hátrahagyott családjukról, s arról, miként gondoskodnak azok védelméről. Hazugság a harc, hazugság a túlélés. Mezei 5-csillagos élményt nyújtott.

A Légszomj antológiában is szereplő személyközpontú horror, a Bevezetés a sokváltozós viszonyrendszerekbe egy káprázatosan felépített borzongatás az agyzsibbasztó tanulás és a vizsgadrukk tébolyító rémével. Ha még nem vagy egyetemista, itt átélheted, milyen iszonyatosan fontos készülni a dolgozatokra. Ha már sikerült diplomát szerezned, vagy közelébe se mentél az egyetemnek, akkor talán nem veszítesz épelme-pontot, bizarr mélységeibe merülve. Ha pedig épp valamelyik alma mater padját koptatod, akkor pontosan tudod, milyen érzés ez az egész… Tisztán öt csillag!

Szép nyelvezettel megírt misztikus történet a Hattyú, tetszetős alapötlettel: a Balaton minden évben áldozatot követel magának. A főszereplő anyja igyekszik ezt kijátszani, hogy ne a gyerekét ragadja majd el. De milyen élet adatik így, s milyen árat követel a csel? Hangulatában remekel, ám történetében úgy éreztem, hiányzik valami. Három csillag az ötből. Itt is olvasható 2017 óta: link (pontosabban már csak archív anyagként: link) Szerk.: Mint kiderült, ehhez képest jelentősen kibővített, átírt változat került a novelláskötetbe, szóval újabb érv a könyv beszerzése mellett.

Négyszemközt – 2021-ben már megjelent (link), számomra érdektelennek bizonyult reklámszatíra; kettőt ért csak.

Nem csak a címében idézi a Black Mirror sorozatot Fekete monitor, de legalább olyan hatásos és zseniális, ugyanis Anita lapozgatós játékkönyvként írta meg – egy novella, ahol a főhős Te vagy. Kezdőértékeid: Energia: 2, Motiváció: 1. Fergeteges volt a forgatása! Először munkaviszonyom itt véget ért, aztán visszatöltöttem és újrajátszottam, igyekezve feltérképezni az összes elágazást. Hatos dobás!

Csúnyán átvágott a palánkon a Gumicukorszív, mert a cím és az első pár oldal alapján nagyon nem erre számítottam. De ilyen élvezettel még nem estem! Igazán szellemes lett, tündököljön hát hat csillag ennél is! (Egyébként ez is régebbi, a 2050 c. antológiában jelent meg.)

Utolsó sorban, de nem utolsónak érkezik a majd 200 oldalas kisregény, a Szerződési szabadság, amelyben egy elképesztő mágiarendszert láthattam működésben. Jogosan jár neki a dicséret, hatott ez is rendesen!

Legalább oly meghatározó élmény volt e kötetet olvasnom, mint Veres Attila Éjféli iskoláit. Úgy tűnik, a hazai weirdnek nem csak királya lehet, hanem királynője is.

pat P>!
Moskát Anita: A hazugság tézisei

Moskát Anita szuper. És egyre jobb.

Néhány novellát (A mesterhazugság, Gumicukorszív, Bevezetés…) már olvastam, ezek elsőre és másodjára is jók voltak. (Még A mesterhazugság is, bár az nekem valamiért nem egészen áll össze, valami kis bicsaklást érzek benne, de nem jöttem rá most sem, mi lehet vele a baj.)
Más novellákat most olvastam először. Mindegyik érdekes volt, meg tudott lepni, újszerű volt – kiemelhetném az Istenanyákat, a Rügyeidet, vagy A fekete monitort… mondjuk. De az olyan hülyeség hogy mondjuk hatból öt a legjobb volt, szóval inkább ezt hagyjuk is. Mind nagyon jó volt, slussz.

És akkor jött a kisregény. És a kisregény, az durván $@!%. A fantasy-content is szuperérdekes és újszerű és átgondolt és izgalmas és parádésan végigvitt benne. A szövege-stílusa is tökéletes, szerintem egy halványabb, sikerületlenebb félmondat sincs benne. De a legjobb benne az emberi, lélektani, kapcsolati, szülőségi vonal és az összes fentiek metszéspontjában kibomló szerepkonfliktus megjelenítése. Meg a vége.
Toronymagas elvárásokkal is nagyon pozitívan csalódtam. Részemről a standing ovation.

plasztikbabesz>!

Mindig azt hiszed, a következő hét jobb lesz. Ha elmúlik a karácsony előtti hajrá; ha átálltok az új kommunikációs platformra; ha kiértékelitek az elégedettségi kérdőíveket. Az első egy évben úgy fogalmaztál a barátaidnak, ez most egy kicsit húzós időszak, de aztán rájöttél, hogy a húzós időszakoknak sosincs vége, egyik krízisből a másik vállalati átszervezésbe estek, végtelen, levegő nélküli válságban éltek – ez a természetes közegetek.

166. oldal Fekete monitor

Kalmár_Melinda P>!

Még el sem kezdődött a nap, máris legszívesebben hazamennél.

150. oldal, Fekete monitor

SzaffiPolca P>!

Olyan régóta küzdünk, hogy azt is elfelejtettük, mi miatt harcolunk.

63. oldal, A gyertya a magasban tündöklő nap (Gabo, 2022)

csucsorka IP>!

Veszítesz egy energiát. Ha ezzel nullára csökkenne, vagy bármikor negatív lenne az érték, folytasd tovább a napot – luxus lenne csak akkor dolgozni, amikor bírsz.

ViraMors P>!

Azt beszélik, a háború száz és száz és száz éve tart. Mintha egy bendő nyílt volna meg északon, odaküldjük a határhoz a férfiakat, hogy megtöltsék hússal és csonttal, de feneketlen mély, azóta sem lakott jól. Csak a zubbonyok gombjai maradnak meg az asszonyoknak, ha a hullafosztogatók el nem lopják.

A gyertya a magasban tündöklő nap

FélszipókásŐsmoly P>!

A cég nem lát bele a gondolataidba; azok az utolsó személyes adatok, amelyekhez nem adtál korlátlan hozzáférést.

150. oldal - Fekete monitor

ViraMors P>!

Kávé nélkül lehetetlen dolgozni.

Fekete monitor

Kapcsolódó szócikkek: kávé
fannislibrary P>!

Lehet, hogy a férjem azt akarta, legyen rajtam kicsi minden: a testem, a szívem, az akaratom. De a dühömet nem tudta lezsugorítani. A dühöm óriási volt.

SzemreValó_könyvek >!

Tudnunk kell, mi van odakint. Ez az egyetlen esély, hogy megmeneküljünk.

24. oldal - A mesterhazugság

AdriiV>!

Annyi munkát végzel el délután, amennyire fizikailag képes vagy.
Talán még egy kicsivel többet is.
Mégsem elég.
Sosem lesz elég.