Morzsakefék ​és morzsalapátok 1 csillagozás

Morzsakefék és morzsalapátok

Sok mindenben takarékosabb szemléletet valló eleink már-már babonás hittel vigyázták, hogy
az asztalról ne kerülhessenek morzsaféleségek a földre, mert az étel pazarlása szegénységet hoz a házra. Ezért mindig kéznél voltak az ennek megelőzését szolgáló, igencsak becses kefék és lapátok. Nem takarékoskodott viszont a 19. század végén a »Vasárnapi Ujság« irodalmi szerkesztôje a rosszalló szavakkal a laphoz beküldött »olvashatatlan« művekre adott válaszaiban. A megjelenésben reménykedő, ám kirostált szerzőket anno csúnyán lelombozhatták – a mi olvasóinkat viszont remélhetőleg feldobják – ezek a »morzsányi« terjedelmű ironikus kritikák.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Anno Tandem Grafikai Stúdió

Tandem Grafikai Stúdió, Budapest, 2010
128 oldal · ISBN: 9789638791979

_Andrea_>!
Morzsakefék és morzsalapátok

A morzsalapát és morzsakefe érdemtelenül túldíszített műfajnak tűnik – igazi iparművészeti alkotásokat láthatunk a lapokon. Az ezt magyarázó érvelés furcsának tűnik számomra: egy régi babona szerint ha a morzsákat lesöpörjük az asztalról, vagy kirázzuk az abroszból, azzal szegénységet hozunk a családunkra. spoiler Ezért az úri-polgári asztalhoz tartoztak ezek a díszes tárgyak. Nehéz elhinnem, hogy valóban használatban voltak, de ki tudja.
A kötet szövegezése megint inkább zavaró, nem áll kapcsolatban a képekkel – Vasárnapi Újság szerkesztőségébe beküldött amatőr alkotásokra adott vitriolos válaszokból szerepel itt egy válogatás. Borzasztó negatívak és rossz érzés olvasni őket.

cassiesdream>!

Falusi románcz. Hogy két legény forró nyárban fürödni ment a Tiszába és bele fúlt, szomorú történet, de nem románcz.

cassiesdream>!

Estharang szó. Erkölcsi iránya helyes, de kidolgozása gyenge. Az efajta kifejezések: „Borulj arczra gyarló pára”, „De jaj annak, ki tévelygett ocsmány bűnök rút ösvényén” stb. nem versbe valók.

cassiesdream>!

Bíró Erzsi. Ami egyszerre versírásra ösztönözte, valami pajkos manó incselkedése lehetett, de nem a múzsa csókja.

cassiesdream>!

Téli éj. Egészen logikátlan. Elmondja, hogy a föld néma halott, mely nem érez, mégis erdő, mező, völgy és halom, azt sóhajtja: „jöjj tavasz langyos fuvalma”, Hogy értsük ezt? A néma halott sóhajt, vagy egyes részei? Így is, úgy is képtelenség.