Magyar-baszk ​szószedet / Hungariera-euskara hiztegi txikia 1 csillagozás

Morvay Károly – Izaskun Pérez González – Oxel Uribe-Etxebarria Lete: Magyar-baszk szószedet / Hungariera-euskara hiztegi txikia

Euskara ​oso hizkuntza ederra dun.
A baszk nagyon szép nyelv.

A jelen kiadvány több mint tízezer magyar szó és szókapcsolat baszk megfelelőjét tartalmazza nem mindig szigorú betűrendben. (Lásd pl. a saját címszó alatti szavakat és kifejezéseket.) A munka alapvetően magyar, valamint magyar nyelvet ismerő felhasználóknak, nyelvtanulóknak készült, és ennek megfelelően a hazai szótárakban szokásos megoldásokat alkalmazza. A szólistába beépítettük a baszk nyelvtanunkban található tematikus szószedet anyagát (Morvay 2007, 124-174)*. Ugyanúgy mint ott, megadjuk számos, alkotóelemeik alapján könnyen kikövetkeztethető, kevésbé gyakori szó jelentését is. Így például az agy, gyomor, és mosás szavak mellett az agymosás és a gyomormosás terminust is felvettük szótárunkba. Emellett a megfelelők között kis számban olyan nyelvjárási alakok is szerepelnek, amelyek csak Baszkföld északi részén, a Franciaországhoz tartozó Iparraldea-ban használatosak.

*[Morvay Károly 2007 DUK… (tovább)

L'Harmattan, Budapest, 2016
274 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634142072

sweetbrownie21>!

Precíz, alapos munka. Hiányolom a baszk-magyar változatát a szószedetnek, annak ellenére is, hogy a Rövid baszk nyelvtan c. művében kapunk egy adagot, így egy kicsit macerásabb keresgetni, de nem lehetetlen. (Akit érdekel a nyelv és szeretne baszk-magyar szótárt is, annak ajánlom Aitor Arana: Baszk-magyar alapszótárát.) Nagyon-nagyon szeretem.

L'Harmattan, Budapest, 2016
274 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634142072