Asszonyok ​a nagycsaládban 8 csillagozás

A mátraaljai palóc asszony élete a múlt század második felében
Morvay Judit: Asszonyok a nagycsaládban Morvay Judit: Asszonyok a nagycsaládban

A ​mai magyar parasztság elődeiről, a jobbágyokról vajmi kevés emlék maradt ránk. Tudjuk, hogy nyomorultul éltek, hogy embertelen adóterhek alatt nyögtek, hallgatni és tűrni kényszerültek az önkény jármában, de életviszonyaikat, körülményeiket – éppen az eleven részleteket – alig-alig ismerjük. A megsárgult írások fölöttébb szűkszavúak. S ha Tiborc panasza hangot is kapott az irodalomban, gondolt-e valaki arra, hogy a férfi, a családfő mellett ott áll egy másik ember is, aki a külső csapásokat még inkább szenvedi, s akit a rendi törvények s a paraszti közösség rideg hagyományai, a család szigorú rendje erős kötelekkel gúzsolnak a „neki kiszabott helyre", hogy onnan haláláig meg ne szabadulhasson. Ki gondolt az asszonyra? Meghallgatta-e valaki az anyát? Az a családrendszer, mely – feltehetőleg – a jobbágyasszonyok nagyobb részére, kiterjedt, az ún. nagycsalád volt. Ebben éltek együtt közösen gazdálkodva a legidősebb férfi, a gazda keze alatt a családtagok. Az asszonyok semmibe bele… (tovább)

Akadémiai, Budapest, 1981
Magvető, Budapest, 1956
258 oldal

ppeva P>!
Morvay Judit: Asszonyok a nagycsaládban

Morvay Judit: Asszonyok a nagycsaládban A mátraaljai palóc asszony élete a múlt század második felében

Nagyon megdöbbentett. A szerző az utolsó pillanatban rögzítette a visszaemlékezéseket. Az 1950-es években írta a könyvet, és az adatközlők 70-80 évesek voltak.
Mai szemmel hihetetlen és borzasztó volt az, ahogy ezekben a nagycsaládokban éltek. Különösen a külön kamra ütött szíven, ahol az asszonyok és kisgyerekek zsúfolódtak össze, embertelen körülmények között…
Sosem volt könnyű a paraszti élet.

Morvay Judit: Asszonyok a nagycsaládban

Nem gyakran olvasok ismeretterjesztő könyveket, ezt is egy vizsga miatt hoztam ki a könyvtárból. Kellemesen csalódtam – bár érdekelt a téma, tartottam tőle, hogy száraz lesz. Ehelyett kifejezetten olvasmányos, nagyon érdekes és sokszor megrázó.

majdmelinda>!
Morvay Judit: Asszonyok a nagycsaládban

Noha úgy került a kezembe, hogy az egyetemen kötelező volt, de legalábbis erősen ajánlott, mégis nagyon megtetszett. Jó a nyelvezete, hogy egyszerre érthető, és mégis megőrzi a népies szavakat és hangvitelt. Maga a téma is nagyon érdekes, és nagyon érzékletesen, kézzelfoghatóan van leírva az asszonyok élete. Néhol elborzasztóak a tények, néhol megmosolyogtatóak. Számomra nagyon jó élmény volt ez a könyv, és csak ajánlani tudom azoknak, akiket érdekel nagyanyáink, és dédanyáink élete, mindennapjai, és sorsa.

kirkkaus>!
Morvay Judit: Asszonyok a nagycsaládban

Biztos vagyok benne, hogy időnként túloz. Ennek ellenére még mindig viszket a tenyerem egyes dolgokon – a könyv jó, érdekes, olvasmányos de tudományoska is. Érdemes elolvasni, csak ne mérgesítsd fel magad rajta.

julicsenge IP>!

Rossz anyós akadt bőven, de igazán rossz apósról nem tud senki.

julicsenge IP>!

Mikor lakodalmán a menyecske anyósa mellé ült az új házban, még nem tudta, kit kapott benne: jószívű társat, kicsinyes zsarnokot, vagy közönyös idegent. Nem tudott semmit róla, de sorsán már amúgy sem változtathatott. Anyósa volt az, aki hétköznapjaiban és élete minden eseményénél egyaránt ott volt mellette.

julicsenge IP>!

Kevés dolog tudja úgy megdöbbenteni az idősebb asszonyokat, mint amikor megkérdi tőlük valaki, hogy szerették-e a férjüket. Az egyik öregasszony hosszas gondolkodás után így válaszolt: „Megsirattam illő módon.”

julicsenge IP>!

Gyakran meglátogatták a falut a gyöngyösi kolduló barátok is. Az asszonyok hordták nekik a tyúkot, kacsát, libát, tojást, a barátok meg osztogattak cserébe olvasót, szentképet s új leveleket. Meg-megfaggatták ilyenkor a barátokat hol zárdai életükről, hol családjukról. „Volt köztük egy kis fiatal, szép göndörhajú, szép kék szemű. Mondtuk neki: Tisztelendő atyám, inkább házasodna meg! Mikor legközelebb bementünk Gyöngyösre, már nem volt a zárdában, kilépett.”

julicsenge IP>!

A jó anyós – kétszer-háromszor életében – meg is dicsérte a menyecskét.

julicsenge IP>!

Bármennyire nehezen hihető is, de az asszonyok nem haragudtak a mértékletes verésért. „Jó volt a férjem. Bántani nem bántott, néha csak megvert.”

julicsenge IP>!

Ha valakinek valami baja volt, pl. fájt a szeme, a köszönést is ehhez igazították: „Adjon isten világosságot, tartsa meg a szemedet!”

julicsenge IP>!

Terhességének harmadik harmadában már az anyós is vigyázott, hogy a magzatot valami baj ne érje. Így például ügyelt arra, hogy a menyecske „valami csúnyát meg ne csodáljon”, mert akkor olyan lesz a születendő gyermek is; kötél alatt ne bujkáljon az anya, mert akkor a köldökzsinór a gyermek nyaka köré tekeredik stb.

julicsenge IP>!

Hosszabb ideig szaporítani a szót sem az utcán, sem idegen házban nem volt illendő. A gazda meg a gazdasszony sem szerette, ha valamelyik asszony szívesebben beszélgetett másokkal, mint a házbeliekkel. Az ilyenekre rendszerint a gazdasszony pirított rá: „De elmaradtál, hallod, már széket akartam vinni.”

julicsenge IP>!

Nem volt ritkaság, hogy újabb csecsemője után még két-hároméves korában is megszoptatta gyermekét. „Az anyatej erősít, nevel, jó, ha sokáig szopik a gyerek. Öregapám tizenkét éves koráig szopott, de az olyan erős lett, hogy a diót két ujjal megtört. Hívták a gyerekek: gyere játszani. – Várjatok, előbb szopok.”

Kapcsolódó szócikkek: szoptatás