Két ​kiskutya barátkozik 5 csillagozás

Móricz Zsigmond – Veres Péter – Kosztolányi Dezső – Karinthy Frigyes – Sebők Zsigmond – Török Gyula – Tömörkény István – Thury Zoltán – Nagy Lajos – Petelei István – Papp Dániel: Két kiskutya barátkozik

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A művek szerzői: Móricz Zsigmond, Veres Péter, Kosztolányi Dezső, Karinthy Frigyes, Sebők Zsigmond, Török Gyula, Tömörkény István, Thury Zoltán, Nagy Lajos, Petelei István, Papp Dániel

Móra, Budapest, 1981
104 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631122328 · Illusztrálta: Mészáros Márta

tilia_tomentosa >!

Ez a kötet nem gyerekkönyv, bár a Móra Könyvkiadó adta ki. Ez egy gyerekekről szóló felnőtteknek íródott könyv. Tükröt állít a felnőtteknek és figyelmezteti őket, hogy hogyan viselkedjenek, vagy hogyan kéne helyesen viselkedniük a gyerekekkel. Sokszor szorult össze a szívem, miközben olastam a novellákat, hogy miért ilyen önzők a felnőttek, és miért mindig csak a saját szemszögükből látják a dolgokat. Egyébként érdekesség még, hogy csak férfi írók művei szerepelnek a gyűjteményben, akik írásaiból egyértelműen kiderül, hogy a nők sokkal empatikusabban képesek törődni a gyermekekkel, mint a férfiak.

Gáborr_Nagy>!

Novelláskötet, a Nyugat aranykorának íróitól kerestek gyerektémájú írásokat. Nem a legjobb kötet. Az írások zömének a szegénység témája.
A címadó Móricz-novella (elég buta kötetcím szerintem) úgy indul, mint a legjobb szegénység-novellák a szerzőtől, azután lesz belőle egy semmitmondó barátkozás pár szavas leírása. A leghosszabb írás Veres Pétertől van, a Gyepsor hangulatát viszi tovább, a lopni kényszerülő, megalázott zsellérek bemutatásával. A két legismertebb szöveg A kulcs Kosztolányitól, illetve a Lógok a szeren Karinthytól. Ez az utóbbi egyetlen humoros írás a kötetben, talán a szappanbuborékot fújó apuka még ilyen. A legjobb írás talán Sebők Zsigmondé, ahol egy szegény kisfiú és Kopasz nevű szarkája barátkozik egy gazdag kislánnyal, ez elég bájos és hihető, a különleges környezet(csónakok) még érdekesebbé teszi. Szerintem borzalmasan nyál viszont Török Gyula írása, teljesen kilóg a kötetből tengerpartjával, napsütésével, és a témája, a fiaitól és az élettől búcsúzó apa annyira hiteltelen, hogy még ebből a közepes válogatáskötetből is kilóg.
Ezt a sorozatot gyerekeknek szánták, szerintem nem sok örömük lehetett ebben a könyvben. A képek is eléggé csúnyák a sok feleslegesen indázó vonaltól.