Tyúkleves 9 csillagozás

Móricz Zsigmond: Tyúkleves

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Olcsó Könyvtár Szépirodalmi

Szépirodalmi, Budapest, 1962
244 oldal · puhatáblás

ppeva P>!
Móricz Zsigmond: Tyúkleves

Ezt a könyvet kifejezetten egy kihívás teljesítése kedvéért szereztem be a könyvtárból. 'Ty' betűvel kezdődő könyvcímre volt szükségem, és valahogy nem akarózott a tyúktenyésztésről, tyúkfajtákról olvasni… :)
Móricz műveit felnőttként szerettem meg, a regényeit is, az elbeszéléseit is. Ez a kis könyvecske annyiban volt egységes, hogy az 1930-as évek végén keletkezett írásaiból szemelgetett. Volt benne egy kis saját gyerekkor, falusi életképek, Csibe-történetek és Árvácska előnovellák, meg néhány „egyéb”. Nagyon markánsan jelenik meg a novellákban a szegénység sorsa – sanyarú az életük, akár városiak, akár falusiak, pláne ha még árvák is a szegények. Ami számunkra az életünk természetes része – étel, ruha, meleg lakás –, az nekik mind csak elérhetetlen álom.
Igyekeztem lassan, apródonként olvasni, egy-két novellánként. Közben eszembe jutott, hogy többet kellene olvasnom a klasszikusoktól, többek között Móricztól is, hisz mennyire élvezem ezeket az olvasmányokat. Csak hát hatalmas a könyvek tengere, és nagyok a kísértések…

Móricz Zsigmond: Tyúkleves

„A nyelvekből üszök lett, s a sértegetésekből füst és pára.”

Nagyon jó kis kötet, bár a novellák sok esetben nagyon elszomorítóak, hiszen szinte mindegyikben ott a szegénység, a szegényebb rétegek nehéz élete.. A mai világban már el se tudunk képzelni ilyen mértékű szegénységet, s azt, hogy valaki ebbe beletörődve (és boldogan!) él… Kedvencem a címadó Tyúkleves, az Árverés a nádason, no meg persze az Árvácska, már ha lehet ezt kedvencnek minősíteni, annyira elszomorító és dühítő is egyben. A legjobban talán a Komor Ló tetszett, igazi pusztai történet, ráadásként a 34 éve tartó harag spékeli meg (igazán szép jelenet, mikor az öregasszony kijön hozzá a pusztába)…

Homolya_H_Tímea P>!
Móricz Zsigmond: Tyúkleves

Ezzel a könyvvel nagyon kiléptem a komfort zónámból.
Igazából kihíváshoz kellett, azért vettem kézbe, de végül nem bántam meg.
Több, hosszabb-rövidebb történetet tartalmaz a kötet, amiből nekem a címadó volt a kedvencem. Az idős házaspár, ahol az asszony végül mégis főz az urának tyúklevest ☺
A levél a dajkához szomorú volt, nagyon sajntam a végén.
A többi hol keserű, hol éves, korabeli társadalom rajz.
Ami külön megfogott, hogy sok szóban a nagyszüleimre ismertem, még néha ők is beszélik ezeket a régi szavakat ☺

kratas P>!
Móricz Zsigmond: Tyúkleves

A 'viszonyom' az íróval nem indult túl jól és sajnálatos módon a középiskolában a lelkiismeretes irodalomtanár által megosztott információ azóta is befeketíti kapcsolatunkat.
Gimiben ugyanis felháborítónak találtam Csibével való kapcsolatát és ez azóta sem változott. Szóval azokat a novellákat, ahol Csibe volt a főszereplő – talán 4-5 volt ebben a kötetben –, nem igazán tudtam lelkesen olvasni. Nem tudok szabadulni a hangoktól, amik azt mondogatják, hogy perverz, perverz, perverz. Nem kellene ugyanakkor örökre haragban maradnom a szerzővel, hiszen hol van ez a történet sok más híres ember tettéhez képest :)))
Az írások többsége viszont tetszett, Komor Lótól kezdve az életrajzi történetekig, a címadó novella pedig mindent vitt. Remek jellemábrázolások, magyar népmesék felnőtteknek.

pikkupilvi P>!
Móricz Zsigmond: Tyúkleves

Csibének olyan szövege van, mint az Indul a bakterház Bendegúzjának, szerencsétlen gyomorjani szapulásán vihogtam is eleget. Ezt leszámítva szomorkásak a novellák, a legtöbb alaphangját a szegénység adja meg.

Hajnal a pusztán.
A kemény és örök nap úgy ébred az ég és a föld színén, mint az idétlen tyúk éretlen tojása. Vörös és sárga fények ömlenek át rajta, ropogva, a hajnali kék ködbe. Még nincs mész a tojáshéjban, a nap, bizonytalanul elnyúlik, szinte szétfolyik; odaütött tojás a barna serpenyőben.
Kis tanya a végtelen pusztán.
Mesebeli házikó; megfeketült nádfedelét sötét moha lepi, gerincét szétrúgta a gólya meg a szélvész, vályogfala bármilyen vastag, mégis úgy hajlik, mint a pöfeteg gomba, egyszer csak ráborul a benne lakókra, de az még messze van, majd valamelyik téli viharos éjszakán.

Ibanez P>!

A kisgyerekek utat engedtek. Csendes gyerekek voltak, olyan jó gyerekek, mint a szegény emberek gyerekei szoktak lenni. Egész nap nem ettek még, ha csak egy kis kenyeret nem. Azért gyűltek ide a Gyovaiék háza kapujába, mert jó szag jött a házból.

Ibanez P>!

A nyelvekből üszök lett, s a sértegetésekből füst és pára.