Esőleső ​társaság 6 csillagozás

Móricz Zsigmond: Esőleső társaság Móricz Zsigmond: Esőleső társaság Móricz Zsigmond: Esőleső társaság Móricz Zsigmond: Esőleső társaság

Íme ​itt állunk és beszélünk ezen a gyönyörűségesen zengő magyar nyelven. Egy olyan nyelven, amely sehol az egész világon nincs, csak itt, ebben a kicsiny tündérkertben.
Beszélünk egy olyan nyelven, amelynek még rokonai sincsenek, mert annyira régen szakadtunk el a nyelvtestvérektől … S íme mégis itt vagyunk! … Itt vagyunk itthon, Európa kellős közepén…"

Móricz Zsigmond beszéde Tiszacsécsén (1929)

A kötet tartalmazza a Hét krajcár című novellát, mely meghozta számára a hírnevet, a Kis Samu Jóska című, a háborús tapasztalatait megörökítő novellát, a Szegény emberek és a Barbárok című örök klasszikusát, az Árvácskát, amiből a felkavaró hatású film készült.
A könyvben szereplő további novellák: A biblia fedele, Csipkés Komárominé, Judith és Eszter, Sustorgós, ropogós tafotába, Tragédia, A debreceni csordás, A macska, Égi madár, Virtus, Esőleső társaság, Ebéd, A kislány kisujjáért, Komor ló, Családi fénykép (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1929

GABO, Budapest, 2010
Athenaeum, Budapest, 1939
226 oldal · keménytáblás
Athenaeum, Budapest, 1929
242 oldal · keménytáblás

Gvendolin P>!
Móricz Zsigmond: Esőleső társaság

A kötet betekintést nyújt mindazokba a témákba, amik Móriczot munkássága során mindvégig foglalkoztatták, így a dzsentrik világába, akik múltbéli anekdotákon nosztalgiáznak, hatalmas lakomákat csapnak, a jelent tétlenül szemlélik, ha szóba is kerülnek a megoldási lehetőségek, azok kivitelezését az utódoktól várják, akik, vagy ugyanolyan élhetetlenek, mint az elődök, vagy egészen más utat követnek. Érdekli a parasztok betyárokhoz való viszonya, a kor hírhedt bűnügye, a légypapíros gyilkosságok, mert ezek is a parasztok nyomorúságos körülményeire mutatnak rá. Feltűnnek a kötetben orvosok, akik hiú reményeket keltenek vagy sorsuk elleni lázadásra bíztatják az asszonyokat, aztán a hatást látva, gyáván visszakoznak.

Móricz Zsigmond: Esőleső társaság

Vegyes felvágott Móricz írásaiból. Felvonultatja kedvenc témáit: a dzsentrik világát, a parasztok, a szegények életét. Van itt minden. Kedves állattörténetek, mint a hihetetlenül okos kutyáról szóló Don, vagy a lóvásárlást bemutató Kicsi. Iszonnyal töltött el a Nyájban váratlan, véres fordulata, ahogy értelmet nyertek a célzások. Sírtam Pityu és Bodri történetén. Lélekben az asztalnál ültem és végigettem a felséges menüt az Ebéd szereplőivel. Ami pedig igazán meglepetést okozott nekem, az a Tiszazugi méregkeverők. True crime rajongóként ismertem az esetet, de teljesen más volt róla így olvasni, Móricz tollából. Sokkal élőbbé, emberközelibbé vált az eset és a szereplők, könnyen odaképzelhettem magam a tárgyalóterembe. Az elkövetők, akik valóban éltek és léteztek, akár Móricz által kitalált figurák is lehetnének. Összességében véve tetszett ez a novelláskötet, bár Móriczot amúgy is nagyon kedvelem.

szabics22>!
Móricz Zsigmond: Esőleső társaság

Egy szép ívű válogatás Móricz novella irodalmából. Megjelennek a könyvben az író fő témái: a szegénység, a háború és a dzsentrik világa. Összeségében eléggé ismert, ám soha meg nem unható történetek vannak benne…Amiket érdemes újra és újra elolvasni!

csgabi P>!

Kintről borús őszi világosság jött be, a vastag pesti levegőn átszűrt fény, mintha tömött emberi gondokon és szövevényes lélekdsungeleken kellett volna először áttörnie magát. Kint katonák menetszázada robogott a kövezeten és a háború reggeli moraja mint kórus mindenbe beleszólt.

szabics22>!

Tekintetes uram, minek magának lakodalom? Lássa itt vagyok én. Én is Varga vagyok, meg a mostani feleségem is Varga, hát minek akkor papra kőteni. Úgyis csak Varga-gyerek lesz.

kmintkonyv >!

Gáborral nem lehetett bírni. Olyan boldog lett, mint ember csak lehet. Egész átalakult, megnőtt. Egyenes lett, felemelt fővel járt s megjelent rajta az a büszke vonás, amit csak azokon lehet látni, akiknek van!

kmintkonyv >!

A kislányom jött az ideával egy nap:
– Apuka, vegyél egy kis csacsit.
A két gyereket a térdemre ültettem, Virágot, Gyöngyit és azt mondtam nekik:
– Miért vegyek, van nekünk kettő.
– De nem ilyen kicsit, mint mi vagyunk, hanem olyan nagy szamarat, mint te vagy.

kmintkonyv >!

Meg kell szabadulni a fölösleges zsírtömegtől, akkor az ember rögtön más színben látja a világot. A ruganyos, karcsú ember optimista s bizony ma ez a legnagyobb érték.

kmintkonyv >!

Úgy vót az akkor te Laci, mint az egyszeri legény. Rászól a mezőn a lányra: «Gyere ide Rozi.» «Nem megyek, mert megcsókolsz!» «Nem férek hozzád. Batyu van a hátadon.» «Le tudom én azt tenni!»

kmintkonyv >!

Nem tudjátok a régi nemesi szabályt, hogy: «legjobb főzelék a hús. Legjobb gyümölcs: a bor. Legjobb bútor: a szép asszony!»

csgabi P>!

Vége lett a háborúnak, hazajött egy vak katona. A felesége gyűlölettel fogadta, mert már mást szeretett. S megmaradt az ura házsártos, rossz természete…

Azt mondja a bába: „Mit kínlódsz vele”.

Beadták borban az orvosságot, az ember gyomorbajt kapott. Orvost hivattak, az megvizsgálta, orvosságot rendelt. Megcsináltatták. Éccakára a bába mézespálinkát csinált, hogy jobban aludjon, belekeverték az arzént, reggelre a beteg kész volt.

Most aztán megindult a suttogás: „mit kínlódsz vele”…

Tiszazugi méregkeverők