Barbárok 242 csillagozás

Móricz Zsigmond: Barbárok Móricz Zsigmond: Barbárok Móricz Zsigmond: Barbárok Móricz Zsigmond: Barbárok Móricz Zsigmond: Barbárok Móricz Zsigmond: Barbárok Móricz Zsigmond: Barbárok

Ez a novella művészi erejével világirodalmi szinten is számottevő alkotás. Móricz egy tragikus, halállal végzőgő konfliktust dolgoz fel. A mű három részre, mintegy három felvonásra tagolódik. Az első felvonás „a veres juhász” és Bodri juhász kettős gyilkossággal végződő összetűzése, a második Bodri juhász feleségének kutatása eltűnt férje után, a harmadik veres juhász leleplezése a bíróság előtt.
Az elbeszélés a „rideg pásztorok” kemény, majdnem embertelen világát mutatja be, hiszen például veres juhász és kísérője nyugodtan és jóízűen megvacsoráznak áldozatuk friss sírgödre felett. Látszólag igazságos tehát a vizsgálóbíró novellazáró megjegyzése: „Barbárok”.

Eredeti megjelenés éve: 1932

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Kriterion kincses könyvtár Kriterion

Ventus Libro, Budapest, 2018
ISBN: 9786155755309 · Felolvasta: Hegedűs D. Géza
Kossuth, Budapest, 2014

Roszka>!
Móricz Zsigmond: Barbárok

Hozza a szerzőtől megszokott remek színvonalat.
Magyarokról, magyaroknak. Minden sorában a valóságot olvashatjuk, a szegénységet, a birtokolni vágyást. Szomorú könyv.

KBCsilla P>!
Móricz Zsigmond: Barbárok

Ami először eszembe jutott olvasás közben, az az ijesztő kifejezés volt.

„Ez az egyetlen szó azonban lényeges társadalmi mondanivalót rejt magában: vádat emel egy olyan világ ellen, amely a szegénységet ebbe a nyomorúságba süllyeszti, és amelynek hatalmon lévő osztálya ilyen értetlenül áll szemben a szegényemberek világával.”

Ez a fülszöveg utolsó mondata, amellyel abszolút nem értek egyet, vagy csak én értelmeztem rosszul dühödt fájdalmamban.

Micsoda kegyetlen világ az, ahol a magányos, de a végtelenségig becsületes embert, és főleg annak tehetetlen gyermekét egyetlen botütéssel el lehet pusztítani?
Tisztelet és becsület illeti a feleséget, aki embert próbáló, férfinak is beillő, halált megvető bátorsággal szállt szembe gyilkos férfiakkal.

Adrirawia>!
Móricz Zsigmond: Barbárok

Érdekes történet volt, többet sajnos nem tudok mondani róla :/

robinson P>!
Móricz Zsigmond: Barbárok

Nyers és durva, mint a nagy magyar valóság. Brutálisan jó.

N_V_Darein>!
Móricz Zsigmond: Barbárok

Az ízes szavakat olvasva szinte éreztem a bográcsban főtt off gulyás füstös, telt illatát, hallottam a nyáj kolompolását, no, meg persze tisztán láttam magam előtt a falu kerítőjének, az öreg Süllőnének a fondorlatoskodását. És még valami: senki nem tudja olyan egyszerű gyönyörűséggel leírni a puszta csodáit, egy kiscsikó születését vagy a naplementét; illetve az emberi természetet, a pásztorok hallgatását vagy egy lány pirulását, mint Móricz. Igazi hungarikum!

Lunemorte P>!
Móricz Zsigmond: Barbárok

Még gimiben olvastam ezt a kötetet. Brutális, nyers, vad, erőszakos és tanulságos.
Mai napig megmaradt bennem az élmény…És amikor olvastam otthon este a sötét szobámban, gyakran lerágtam a körmöm az izgalomtól és a félelemtől. Lehet hogy valamikor újra elő is veszem nosztalgiából…

Kuroshio>!
Móricz Zsigmond: Barbárok

Szerintem Koontz és Stephen King térdre rogyva esdekelne a receptért, ha ismerné…

Horváth_Evelyn>!
Móricz Zsigmond: Barbárok

Móricz novellái nagyszerűek. Nem csak a népi világ naturalista bemutatása miatt, hanem a szereplők lélektani ábrázolásmódja miatt is kiválónak gondolom őket. Móricz emellett gyakran használ irodalmi vándormotívumokat is, amiket imádok! Gyönyörűen építi be ezeket egyfajta móriczi környezetbe. Megunhatatlan.

spoiler>!
Móricz Zsigmond: Barbárok

Kötelező olvasmány volt. Sokan bele se kezdtek, sokan félbehagyták, és kevesen végigolvastuk. Fura, hogy Móricz írásai olvasás közben nem tetszenek, nagyon nem. Aztán amikor a végére jutok, és összeáll az egész, akkor mégis azt mondom, hogy ez egy nagyon jó novella volt…

Cheril>!

A juhász napokat el tud tölteni hallgatva. Ha együtt vannak, együtt hallgatnak. Még ilyenkor, ha vizitába jön, akkor se vakognak.

elizabet_k>!

De hát nem mutatja meg az ember mindjárt, hogy mit érez és mit gondol.

Adrirawia>!

Kis János amolyan láthatatlan ember volt, akit senki sem lát meg.

zsebtigris P>!

Mán lassan lefelé konyult a nap. Az is kíváncsian nézte a három
embert, a se tudta, kik ezek s mit akarnak. Sajnálta is, hogy neki
mán el kell menni a maga nyájával az akolba. Vajjon odáig kisül-e?

NB14>!

A kaszás ránézett az úrra.
– Ez a munka uram… Nem olyan ez, mint mikor a nagyságos úr odaül a gép mellé és el kezdi pergetni, hogy úgy szól, mint a fecskecsicsergés.
Az úr nevetett.
A kaszás azonban félt, hogy meg ne sértse az úriembert, aki neki napszámot fizet, hát csöndesebben hozzá tette:
– Csak a cigány, az azt mondja: „kaszálás, sétálás, – kapálás, ácsorgás… vályogvetés az a munka”.
– No látja, minden mesternek a maga mestersége a legnagyobb.

NB14>!

Az úr komolyan nézett a kaszásra és arra gondolt, hogy ezeknek ez még ma is szent hitük és meggyőződésük. Micsoda világ van ebben a mai életben még mindig a mélyben, a falusi lelkekben.
Ritkán történik, hogy bele lehessen látni ezekbe az életekbe s ezekbe a gondolkodásokba. Az ember egy egészen más világban él a kultúra magaslatán s íme, még ma is itt az évezredek csodálatos mítosza, mint tényező valóság, ami befolyásolja a cselekedeteket és a népakaratot.
[…]
— Lehet, — mondta a kaszás — ezt már nem tudom, ezt nem hallottam. De hogy ez a bizonyos Hadadi élt, azt tudom, ő maga mondta el édesapámnak az egészet.
Az úr érezte, hogy a hittel szembe szállani, ennek az egyszerű embernek a lelkében úgysem lehet. Hagyta hát és arra gondolt, hogy az élet lassan szűri ki a lelkekből a régi babonát. Ennek a kaszásnak a gyermeke már más lesz, már nem fog hinni ezekben az ősi mesékben, de mért bontsa meg s mért rombolja le annak a naiv hitét és bizodalmát, aki ily egyszerű mesékkel tudja megmagyarázni az emberi élet titkait és csodáit.

NB14>!

Aki az új szövetkezetnél aláírta a szerződést, az mind rendeletet kapott az igazgatóságtól, hogy paradicsomtermését szállítsa be a kikötött négy és félfilléres áron. Aki nem teljesíti, szerződésszegést követ el s mint sikkasztó, a törvényes következményekkel számoljon.
A gazdák nagyon rossz néven vették ezt a hangot, mert hiszen akik szerződést kaptak, azok a hű párttagok voltak: aki választáson az ellenpártra szavazott, az egyáltalán nem is kapott szerződést. Hogy lehet a párt oszlopaival így beszélni?

NB14>!

Hát erre aztán az ember is elvesztette a türelmét s tett egy olyan cifra fohászkodást, hogy ha az angyalok nem, az ördögök vígan táncoltak neki.

NB14>!

– Emlékszik-e még, mikor lány volt?… hamis lány lehetett annak idejibe.
Azt akarta mondani rá, hogy hamis, aki a hamisat megismeri, de nem mert már egy szót sem szólani.

k_leax>!

No jól van, kedves barátom, csak azt az egyet tanulja meg, hogy adós sose legyen… soha adósságot! Soha… Minden bűnnek az a melegágya: az adósság… Inkább koplalni, nélkülözni, dolgozni! Csak adósság ne legyen…