Az ​ezüstkirály sípja 4 csillagozás

Móricz Zsigmond: Az ezüstkirály sípja

Móricz Zsigmond prózai meséinek újonnan illusztrált gyűjteménye Lázár Ervin válogatásában.
A tartalom: Pityóka iskolába megy; Fillentő; Rojtos Bandi; Rektor bácsi; A nehéz kétgarasos; Misike; János vitéz; Megy a gőzös; A haragos hóember; Kinn a pusztán; A rák mász; A mese vakációja; Az ezüstkirály sípja; Adj isten egészségére; Hazugság; A vödör és a kút; Gigágó!;
A kígyó csalfa, a róka ravasz, az ember háládatlan; Nenyúljhozzám; Iromba Jankó; A babros;
A halhatatlanságra vágyó királyfi; A szerencse vára; A zöld disznó; Reggelire legjobb a puliszka; Tejre Váró szegények; A szegénység; A tündér aranyhaja; Vízimalom meg a molnárja; A sas fia meg a sasfióka; Mátyás ficfája; A szigetvári vértanúk; Fecsegő Jónás; A kis kuruc; A huszár

Osiris, Budapest, 2003
158 oldal · ISBN: 9633893712 · Illusztrálta: Faltisz Alexandra

Móricz Zsigmond: Az ezüstkirály sípja

Első látásra több mesét tartalmazó könyv. De ha elkezdjük olvasni rájövünk, hogy a mesékkel keverednek az amolyan falusi történetek és mondák a múltból. Vannak köztük szomorú, sőt drámai történetek is.

Több szempontból kincs ez a könyv. Keveredik benne a valóság, a múlt, a fantázia, legenda, mese, érzelmek, remények, félelmek, emlékek, történelem – az ember lelkének esszenciája. Mindez régi magyar nyelvezettel megspékelve. Ilyen szavakkal találkozunk, mint: krajcár, korhol, kelmed, vidámodjál, pitle (szita), ficsór (mérőedény fából), tornác… Ami nagyon megérintett az a szeretet a magyar tájhoz, természethez, családi otthonhoz, hazaszeretete… Ezek nagyon szépen átjönnek a történetekből, akár egy-egy mondatban is. S mindez megkoronázva Fatisz Alexandra meseszép illusztrációival, amik hűen tükrözik a szöveget.

Nekem az első történet a kedvencem. “Pityóka iskolába megy.” Nem hallottam korábban. Felnőttfejjel érdeklődéssel olvastam. Nem csak a nyelvezete szép. Szivetmelengetően van leírva a magyar táj, a természet, a kisfiú számára fontos és kedves dolgok. Benne van a gyermekkor szépsége, az otthon melege, a játék öröme, a világ gyermek szemén keresztül szemlélődése, gyermekség. És ott van az új dologtól való félelem, jelen esetben az iskolától. Mindenki számára ismerős ez az érzés. Szép az egész mese. Minden egyes sora.

És van benne egy mese: „A zöld disznó”, ami „A Szépség és a Szörnyeteg” változata, de meglepő befejezéssel. Magyar lélekhez hűen.

Az biztos, hogy ez nem egy megszokott mesekönyv. Mert nem az. Felnőtteknek is épp olyan szórakoztató, mint a gyerekek számára. Magyar irodalmi örökség kincse.

Molu P>!

Visszanézett a Mohoskőre. Annak a tövében szokott játszani a gyereknép. Ott köver a pást, virágos, buja füves. Ott árnyékosabbak a fák; oda gyúlnek tanácskozni a madarak is. Ott élte ő idáig életének legboldogabb napjait.
– Pityóka iskolába megy

Molu P>!

Herceg akárki lehet, akit a király azzá tesz, de betyár! Az nem. Betyárkodás dicsőség, büszkeség, hősiesség.
– Rojtos Bandi

Molu P>!

Az iskolát messziről meg lehet ismerni. Kiugrott az utca közepéig. Talán azért, hogy az iskolakerülő gyerek is belebotoljék.
– Rektor Bácsi

Molu P>!

Jó ember volt ő, ha nem tanított is matematikát, geometriát és más -iát, azért nagyon szerettük őt is, az iskoláját is. Tőle tanultunk énekelni, imádkozni, tőle emberséget, becsületességet, hazaszeretetet!
– Rektor Bácsi

Molu P>!

A bolt alacsony, sötét szoba volt, és úgy telerakva polccal, hordóval, zsákkal és százféle portékával, hogy csak a mesebeli bőség szarujában lehet ennyi mindenféle jó dolog.
– A nehéz kétgarasos