Illúzió 5 csillagozás

Móricz Virág: Illúzió

Illúzió – a gyűjtemény címe jelképesen is és valóságosan is kifejezi Móricz Virág novelláinak alapvető mondanivalóját. Írásai ugyanis különböző korok lányainak és asszonyainak azokat a nemükre jellemző illúzióit, vagy ahogyan a kifejezés szótári jelentése mondja: önáltatásait, önámításait, alaptalan, hiú reményeit, csalóka ábrándjait ábrázolja a realista világlátású író eszközeivel, amelyekkel a nők át- meg átszövik az életüket, az asszonysorsot, s amelyeknek hol költészet, hol pedig tragédia a végeredménye. A női lélek illúzióvilága természetesen nincs egymagában; folyton ütközik a férfiak ugyancsak nemükre jellemző illúzióvilágával, de – sajnos – nemcsak az ábrándok mezején, hanem az élet valóságos csataterén. S ennek a háborúnak egy-egy kor társadalmára s hőseinek alkatára is jellemző, drámai pillanatait rögzítik, meglehetősen illúziótlan éleslátással, e kötet novellái.

Eredeti megjelenés éve: 1983

Szépirodalmi, Budapest, 1983

Móricz Virág: Illúzió

A kötet borítója rossz ómen volt.
Fekete háttérben egy fehér arcú női fej, lenyalt hajjal (a szerzője más szót használt: leszopott haj), összeszorított szájjal és szúrós szemekkel, rosszalló tekintettel néz az olvasóra. Hát én is így néztem gyakran magamra olvasás közben, mert csalódtam a könyvben. Akkor miért olvastam el? Egyrészt a szerző édesapja, Móricz Zsigmond – aki az egyik kedvenc szerzőm – iránti tiszteletből, másrészt elkezdett könyvet csak akkor hagyok félbe, ha nagyon rossz. Ebben azért volt egy pár jó történet, ami nekem is tetszett. Érdekes módon főleg azok, amelyek valamilyen tragikus élethelyzetről szóltak.
A kötet válogatott novellákat tartalmaz az 1934-től 1979-ig terjedő időszakból.
Az első kettő nem érintett meg különösebben, pedig a másodikért (Bukaresti éjszaka) díjat is nyert az írónő a Nyugat pályázatán 1936-ban. A Kassai menyasszony és a Szerelmi házasság már olvashatóbbak, az Életet adni pedig egyenesen megrendítő…
Nem tudom, miért nem nyerte meg a tetszésemet a válogatás. Pedig nagy elvárásokkal vettem a kezembe. Talán ez a tematika – „különböző korok lányainak és asszonyainak (…) alaptalan, hiú reményeit, csalóka ábrándjait ábrázolja” – volt az, amire nem mindig tudtam ráhangolódni. Néhol csapongó morfondírozásnak tűnt a történet, máshol mintha befejezetlen lenne. Nem tudom eldönteni.
Első olvasásom volt Móricz Virágtól, de valószínűleg nem ezzel kellett volna kezdenem az ismerkedést.

Móricz Virág: Illúzió

Nem szeretném a kötet szemére vetni, hogy nagyon szétszórt és egyenetlen színvonalú, mert nem koncept-kötet és 45 év novelláiból válogat, úgyhogy ez inkább következmény. Az viszont nem egy jó jel, hogy fél évszázad terméséből ezt bírták összeválogatni. Volt benne egy-két ütősebb darab, de (sokkal) több volt benne az olyan, amit már most nem tudok felidézni még a címe alapján se. A legnagyobb bajom a novellák zárásával volt, sok volt közte az olyan, aminek mintha ollóval vágták volna a végét (rosszabb esetben igen életlen hentesbárddal). Fehér Judit sokkal korábbi „Asszonyok” kötete klasszisokkal jobb szerintem ― a témában. Volt benne természetesen sok idézni való, szép vagy tartalmas mondat, de ez most nem ér többet 3 csillagnál azokkal együtt se. Talán a regényeivel kéne próbálkoznom.

Móricz Virág: Illúzió

Igazából ez a könyv olvastatta magát, de annyira nem tudott megfogni eleinte. Aztán mikor elértem a címadó novellához (ami számomra az egyik csúcspont volt), valahogy már jobban tetszettek a dolgok. A másik kedvenc novellám a Francialecke volt, de volt valami a mi megfogott a Nagyi c. novellában, a Vademberek – ben és a Hóember – ben is.
Ezek után kíváncsi vagyok Móricz Virág regényeire, mert a stílusa tetszett. És legközelebb azt hiszem ha novelláskötet kerül a kezembe, akkor nem fogok végigrohanni rajta, egy kicsit több időt szánok majd rá.

Mpattus P>!
Móricz Virág: Illúzió

Móricz Virágtól most olvastam először, de biztos vagyok benne, hogy nem utoljára. Ez a kötet nekem nagyon tetszett, a novellák iszonyat érzékletesek voltak, mindegyiknek volt egyfajta hangulata. Tetszett, és kész.

flamepetals>!

Élni jó, minél tovább, de úgy, hogy az élet tevékenységben villanjon el.

190. oldal, Joluska halála (Szépirodalmi, 1983.)

Gregöria_Hill>!

Futballoztunk, de milyen labdával! A vágóhídon marhahólyagot kértünk, az ócskapiacon kidobott bőrből varrtuk a külsőt Tojás alakú lett, nem oda ment, ahova rúgtuk, de a miénk volt!

195. oldal (Giccs)

Gregöria_Hill>!

Hogy lehet a vendéglős szakszervezet elnöke feleségének ilyen unokatestvére?

177. oldal (Árnyék)

flamepetals>!

Nemsokára öregasszony leszek, és még nem voltam fiatal.

78. oldal, Kölcsön (Szépirodalmi, 1983.)

flamepetals>!

Már az apa temetésén mondtam, s azóta többször, emlékeztek? Hogy én haltam meg, nem ő. Ő nem érzi, én ellenben centiről centire látom rövidülni a lehetőségemet.

204. oldal, Az özvegy (Szépirodalmi, 1983.)

dokijano >!

A téli napfény besütött az ablakon, fénytócsát öntött a kályha tövébe, ahol kis zsámolyon ült az asszony, ölében egy szép nagy angóranyúl, annak bundáját bontogatta. Lefejtette a drótfésűről a kócot, maga mellé tette a dobozba. Élvezettel markolászta a puha anyagot.

56. oldal, Életet adni (Szépirodalmi, 1983.)

dokijano >!

Otthon besurrant a félig lehúzott redőny alatt a fűszereshez. Tízmillióért húsz deka túrót vett, másik tízesért öt tojást, harmadikért kenyeret és retket. Az utolsó kettőt beadta a második emeleten Gizi néninek. Aki irigykedve csóválta a fejét: mily boldog vagy, gyermekem, meg tudod adni a kölcsönt.

85. oldal, Kölcsön (Szépirodalmi, 1983.)

dokijano >!

Magdolna már ment is a szobába bekapcsolni a rádiót. Ha verték a gyereket, mindig bekapcsolták a rádiót, hadd kiabálja túl a visítást. Ahogy visszanéz, hát Török éppen leereszti a lábát az első rúgásból. És nyúl a borosüvegért.

140. oldal, Vademberek (Szépirodalmi, 1983.)

dokijano >!

– Mikor járt Kolozsváron? – kérdeztem.
– Nem. Oda nem. Minden erőnek van határa. Ahogy Thomas Mann mondja, vannak fiókok, melyeket nem szabad kihúzni. Nekem Kolozsvár ilyen fiókom. Oda soha többé. Azt nem bírnám ki.

219. oldal, Francialecke (Szépirodalmi, 1983.)

Kapcsolódó szócikkek: Kolozsvár
dokijano >!

Néha gondolom is, minek írok én verseket, mikor már Horatius meg Ovidius megírt mindent, és azóta millióan millióféleképpen.

231. oldal, Kakukk (Szépirodalmi, 1983.)