Légy ​bátor és erős 6 csillagozás

Mordecai Richler: Légy bátor és erős

A ​cím: idézet az ószövetségi Józsué Könyvéből. A regény: egy nagyon is mai, kanadai Józsué könyve. Joshua Shapiro a mélyből szélesen felívelő, majd mélybe hulló pályát fut be. Foglalkozására nézve sikeres újságíró, tévésztár. Mellesleg férj és családapa. Mostanról, válságából tekint vissza a múltba, amikor pénzügyi, családi bajok és egy ellenségei által kikerekített szexuális botrány dúlják fel életét. Joshua, galíciai zsidó ősök harmadik generációs fia, írónak indult Európában, és tévésztár lett Kanadában. Gazdag, keresztény lányt vett feleségül, szerelmi házasságban élt, nagyra törő álmokat dédelgetett – és amikor negyvenes éveinek vége felé kénytelen levonni életének tanulságát, vajon megmarad-e azon az erkölcsi piedesztálon, amelyen mint illúzióktól megszédült, hajdani romantikus forradalmár hitte magát? Richler regényében a múlt és a jelen képei nagy lendülettel és energiával váltakoznak – szembesülnek, s ebből a lenyűgözően szellemes és mulatságos képsorozatból törvényerejű… (tovább)

Eredeti cím: Joshua Then and Now

Eredeti megjelenés éve: 1980

Európa, Budapest, 1986
622 oldal · Fordította: Sárközy Elga

Mordecai Richler: Légy bátor és erős

Ez a könyv aztán mindenről szólt,és az elején féltem,hogy ennyi cselekményszálat,hogy fogok tudni követni,de aztán végül sikerült. Joshua néha kisegér volt,de talán a végére mégis férfi lett. A kuplerájokat látogató bohém fiatalból,egy hős szerelmes férj és apa vált. Remek könyv volt.

g_arp>!
Mordecai Richler: Légy bátor és erős

Sokáig tartott belejönni, de a második felére beszippantott. Hamisítatlan amerikai próza, néhol kicsit idegesítően ugrál az időkben, de megszokható és végül is egy idő után jól követhető. Nagyon gazdag könyv, szerintem akár újraolvasható kategória.
Egyébként szerintem Józsuéhoz nem sok köze van a könyvhöz, és a magyar cím nem feltétlenül jó választás a józsuéi idézettel (és pont ezzel: bár a bátorság végül is játszik benne szerepet, csak épp nem olyat, mint az ember a címből gondolhatná). Bár lehet, hogy csak én nem ismerem fel a párhuzamokat, annak ellenére, hogy azért olvastam párszor amazt. Ezt csak egyszer.

Huntress>!

[…] részvéte csak úgy bűzlött az elégedettségtől.

Huntress>!

Levest főzni hasznos és építő tevékenység. Nem munkakerülés.