Rab ​ember fiai / Dióbél királyfi 16 csillagozás

Móra Ferenc: Rab ember fiai / Dióbél királyfi Móra Ferenc: Rab ember fiai / Dióbél királyfi Móra Ferenc: Rab ember fiai / Dióbél királyfi Móra Ferenc: Rab ember fiai / Dióbél királyfi Móra Ferenc: Rab ember fiai / Dióbél királyfi Móra Ferenc: Rab ember fiai / Dióbél királyfi Móra Ferenc: Rab ember fiai / Dióbél királyfi Móra Ferenc: Rab ember fiai / Dióbél királyfi

A ​történelem nem kíméli a családokat. Egyszer-egyszer úgy megtréfálja őket, hogy majdnem belepusztulnak. Azt, hogy hogyan lehet szembeszállni történelemmel és sorssal, hogyan lehet emberi tartásunkat, becsületünket megőrizve legyőzni a végzetet, a leggyönyörűbben Móra Ferenc tanítja meg nekünk. Aki Móra regényein nő fel, mindent megtanul, ami fontos a világban: tisztességet, hazaszeretetet, bajtárisasságot, embertársaink iránti szeretetet, részvétet, azt , hogy igenis létezik egy felsőbb igazságszolgáltatás, amiben hinni kell, ha életkedvünket meg akarjuk őrzizni, ha fiainknak át akarjuk örökíteni azt a bölcsességet, hogy az élet szép – még a bajok özönében is.
Móra hősei, a törökkori Magyarországon vagy a 48-as szabadságharc bukása után – hol a Senki Földjén, elhagyatva, hol a fejedelem udvarában – felejthetetlen, példaként követhető hősök. Akiknek részük van szerelemben, barátságban, kalandban – a legszebb magyar nyelven elmesélve. 10 éven felüli gyermekeink kezébe nem… (tovább)

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Az én könyvtáram Móra · A magyar próza klasszikusai Unikornis · Móra Ferenc művei - válogatás az ifjúság számára Ifjúsági · Ifjúsági könyvek Holnap

Aquila, Debrecen, 1999
Holnap, Budapest, 1999
Unikornis, Budapest, 1997

Gercuj_Bella P>!
Móra Ferenc: Rab ember fiai / Dióbél királyfi

Kedves kis regény mindkettő. Nem is tudnék választani, hogy a kettő közül melyik tetszett jobban.
A Rab ember fiaiban tetszett a lápos rész. A Dióbélkirályfiban pedig főleg az első néhány fejezet, olyan volt, mintha egy-egy Mátyás-király népmesét olvasnék off.

KingucK P>!

Rab ember fiai
Valódi történelmi események közé beékelt kitalált történet.
Abafi Mihály fejedelemsége idején játszódik Nagyvárad, Sárvár és Kolosvár környékén.
Aranyos ifijúsági történet, ahol a rabul ejtett apát a fiai próbálják kiszabadítani.
Általános iskolában az egyik regény volt, amire kellemesen emlékszek vissza.

Dióbél királyfi
Huszadik századi paraszti világból mesélt történetek.
Egy része már ismerős volt a korábban Mórától olvasott mesékből és a Kincskereső kisködmönre is többször ráismertem. A szegény gyermekkor, a falusi viccelődések és szívfacsaróbb történetek mind megtalálhatók a kis gyűjteményben.

Bobe0402>!
Móra Ferenc: Rab ember fiai / Dióbél királyfi

Sajnos nekünk ebben a kiadásban van meg. Jobban szeretem, amikor egy könyv külön jelenik meg. De ez persze csak az én rigolyám, semmit nem von le a művek értékéből!
A Rab ember fiainál óhatatlanul összehasonlítgattam a filmmel, és mire erről leszokhattam volna, már vége is lett :(
A Dióbél királyfi pedig egy kicsit visszarepített az általános iskolába. Amikor én voltam ugyanis kisiskolás, akkor tele volt az olvasókönyv ezekkel a kis történetekkel. Nagyon sokra ráismertem (bár volt, ami egy kicsit átdolgozva került a tankönyvbe). Megmosolyogtató, megríkató elbeszélések, egy történetre fűzve. Imádtam a kis Dióbélt, úgy meg tudtam volna ölelgetni! :)
Nem kétséges, hogy erre a könyvre csak öt csillagot lehet adni!
(Ismét szembesülni kellett vele: én imádom Móra Ferenc írásait!)

Gercuj_Bella P>!

Békességes, szelíd öregember vagyok már én, és azt tartom, hogy nincs nagyobb átka az Istennek, mint a háború.