Rab ​ember fiai 245 csillagozás

Móra Ferenc: Rab ember fiai Móra Ferenc: Rab ember fiai Móra Ferenc: Rab ember fiai Móra Ferenc: Rab ember fiai Móra Ferenc: Rab ember fiai Móra Ferenc: Rab ember fiai Móra Ferenc: Rab ember fiai Móra Ferenc: Rab ember fiai Móra Ferenc: Rab ember fiai Móra Ferenc: Rab ember fiai Móra Ferenc: Rab ember fiai Móra Ferenc: Rab ember fiai Móra Ferenc: Rab ember fiai Móra Ferenc: Rab ember fiai Móra Ferenc: Rab ember fiai Móra Ferenc: Rab ember fiai Móra Ferenc: Rab ember fiai Móra Ferenc: Rab ember fiai

Móra ​Ferenc elbeszélése az aranykort követő viszontagságos időkbe kalauzolja az olvasót. Mikor Apafi Mihályra került a fejedelemség sora, nehéz évek köszöntöttek az országra. Nagyváradon, Erdély kapujában a török volt már az úr. A Felső-Magyarországot és a fejedelemséget összekötő területsáv – az úgynevezett Részek, latinul Partium – nagy része a Habsburgok birtokába került. „Olyan világ járt akkor szép Erdélyországban – így az író , hogy mikor este lefeküdt a fejedelem, sose tudta bizonyosan, hogy fejedelem lesz-e még reggel, mire felébred? A német volt annak a megmondhatója, meg a török.” A Szitáry testvérek története egy kalandos nyomozás fordulatait követi. A fejedelem palotájában látjuk őket először, majd elkísérjük a két fiút keresztül-kasul az országban. Bepillanthatunk velük az udvar hétköznapi életébe, a nagyurak világába, de megismerhetjük a rongyos bujdosók sorsát is. Szemügyre vehetjük a ravasz görög kereskedő házát csakúgy, mint a váradi basa fényűző palotáját.… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1909

Pro-Team, Nyíregyháza, 2010
Móra, Budapest, 2009
ISBN: 9789638809971
Corvin, Déva, 2009

Hajdár basa · Pipitér · Piszliczár · Piszliczár Iluci · Szitáry Ádám · Szitáry Kristóf · Szitáry Tamás

Nagyvárad · Kolozsvár · Piszliczár-kastély

Ez_elment_vadászni
Móra Ferenc: Rab ember fiai

Vmikor ált. suliban kötelező olvasmány volt,szerettem,többször olvastam,nemrég újra elővettem,még mindig szeretem. :)

KingucK P
Móra Ferenc: Rab ember fiai

Valódi történelmi események közé beékelt kitalált történet.
Abafi Mihály fejedelemsége idején játszódik Nagyvárad, Sárvár és Kolosvár környékén.
Aranyos ifijúsági történet, ahol a rabul ejtett apát a fiai próbálják kiszabadítani.
Általános iskolában az egyik regény volt, amire kellemesen emlékszek vissza.

Lunemorte MP
Móra Ferenc: Rab ember fiai

Sajnálom,hogy ez nem volt kötelező irodalom. Nagyon izgalmas kis történelmi kalandregény! Szerencsére anno megtaláltam apám könyvespolcán és ő ajánlotta nekem,hogy olvassam el. Nem is bántam meg. Szinte már-már külföldi írók műveivel vetekszik. A különbség csak az,hogy ez eleve Magyarországon játszódik. Történelmet és kalandregényeket szeretőknek ajánlom sok szeretettel.

Zsoofia
Móra Ferenc: Rab ember fiai

Szeretném jelezni, hogy semmi szükség arra, hogy a kisiskolásokat a Kincskereső kisködmönnel terrorizáljuk, lelkileg jóval megterhelőbb olvasmány mint amire abban a korban szükség van. A Rab ember fiai simán elmehetne helyette kötelezőnek ajánlott helyett. (Legalábbis nálunk „bezzegazénidőmben” csak ajánlott volt, lehet máshol kötelező.)

Halvány emlékeim szerint ez volt az egyik kedvenc iskolai olvasmányom, és újraolvasva pontosan értem, hogy miért. Felnőtt fejjel talán túl egyszerű a történet, de arra, hogy kisgyerekek olvassák, tökéletesen alkalmas. Egy bájos történelmi mese.

Erithacus
Móra Ferenc: Rab ember fiai

Felnőtt fejjel is nagy élmény volt olvasni a Szitáry fiúk történetét, bújdosni velük a lápon, hallgatni, mit válaszol a nádirigó énekére a nádiposzáta, nézni a kócsagok röptét, elfoglalni Sárvár várát, felkutatni az ellopott aranyat. Vannak történetek, amelyek örök életűek.

Briza
Móra Ferenc: Rab ember fiai

Igazán kellemes kis kalandregény volt. Legjobban a görög kereskedő, Piszliczár szövegét csíptem. Egy kicsit az Egri csillagokból ismert cigány Sárközi beszédére hajazott, de még annál is szebben hangzott.
Olvasmányos, bár az elején kicsit nehezen emészthetőnek tűnt a régies nyelvezet. Szerettem a csavaros eszű Pipitért. (Erről eszembe jutott, hogy talán kézbe kéne vennem a régi pöttyös könyvemet is…Kincskereső Pipitér.)
A két Szitáry fiút csak később sikerült megkedvelnem, valamiért a kis herceghez húzott a szívem. Kellőképpen tekervényes, szép párbeszédekkel tarkított szerethető rövidke történet.

Móra Ferenc: Rab ember fiai

Eddig valamiért kimaradt. Kedves, a kor hangulatát szépen visszaadó regény.

Móra, Budapest, 1963
98 oldal · Illusztrálta: Reich Károly
Eva62
Móra Ferenc: Rab ember fiai

Szórakoztató, kedves kis ifjúsági regény. Kicsit meseszerű és meglehetősen humoros. Valamennyire megismerteti a gyerekekkel Erdély történelmét, a lápok növény- és állatvilágát.

alaurent P
Móra Ferenc: Rab ember fiai

Nagyon kedves ugyanakkor mélyen hazafias kis mese, sosem értettem, miért nem ezzel vagy más hasonlóval próbálnak kedvet csinálni az olvasáshoz (akár a Kincskereső kisködmönhöz is)? Jó a szereplők jellemrajza Piszliczártól Buzád uramig, a természetleírások, beleértve a lápi szegények életmódját is, nagyon érdekesek. Nagyon élveztem, minden mondatát érdemes alaposan megnézni, megérteni.

pipacstappancs
Móra Ferenc: Rab ember fiai

A legszívmelengetőbb mese, amit mostanában olvastam, olyan szófordulatokkal tarkítva, hogy gyönyörűség volt olvasni!

Wilsonné

… kapta magát a kis herceg, s egy gránátalmamaggal úgy odatalált a homloka közepére Apafi Mihálynak, hogy csak úgy koppant.
Olyan csend lett, hogy a tornácról behallatszott a légydongás. Még Szitáry Tamás is elfehéredett az ijedtségtől. Bezzeg nem ijedt meg a kis herceg! Mire az apja körülnézett, már akkor ott ült az ölében, s vékony kis kezével végig-végigcirógatta az édesapja deresedő szakállát.
– Ne haragudjál, édes jó apámuram, csak ezt a csúnya nagy ráncot akartam elkergetni a homlokodról.

1. A fejedelem rosszat álmodott

Emmi_Lotta IMP

– Aludjunk, édes mézeim, aludjunk. Nincs annál jobb nyugasztaló a kerek világon, mint az álom. Hátha még tanácsot is ad az éjszaka. Ne féljetek, fiaim: ahogy lesz, úgy lesz, libából lúd lesz.

8. A Bujdosók

Emmi_Lotta IMP

Megesik biz az a szegény emberen is, hogy rosszat álmodik, de hát mi veszedelem van abban? Örül neki, hogy csak álom volt, s hálát ad az Istennek, hogy már elmúlt. Ha pedig még azután is nyomja lelkét az aggodalom, azon is tud segíteni. Akkorát üt az üllőre a kalapáccsal, hogy az aggodalom menten elijed tőle. Vagy keményebben vágja a kapát a földbe, haragosabban rángatja a fűrészt, sebesebben döföli a tűvel a posztót, kinek hogy hozza magával a mestersége.

Gólyanéni

Jóravaló méhecske a gyim-gyomban is megtalálja a mézet.

Emmi_Lotta IMP

Ej, ej, úrfi – rázta meg a vállán a subát az öreg Pipitér –, jó lesz, ha beabroncsoltatod a fejed, hogy szét ne vesse a nagy bölcsesség. Hát azt gondolod te, hogy most már nincs gondja ránk a jó Istennek, mert másfelé néz egy kicsinység? Ne félj, szemmel tart az Isten azért minket is. Én is mindig előre nézek birkanyíráskor, de azért meglátom, ha a hátam megett megdézsmálja a gyapjút a juhász.

6. Az öreg Pipitér

Emmi_Lotta IMP

De csak olyan volt ez a jókedv, mint amikor az ólmos őszi felhők közül egy szempillanatra kikukucskál a nap: utána még nagyobb lesz a sötétség.

1. - A fejedelem rosszat álmodott

Emmi_Lotta IMP

Apafi Mihály uram a török árnyékában nyugodott, de bizony gonosz nyugodalom is volt az. Mint mikor valami szegény kis bokor megbújik a terebély fa tövében, aki nem ereszti ugyan hozzá a szelet, de elfogja tőle a napot is.

2. A basa sólyma

Wilsonné

– Csak nagy kópénak adsz te enni, Tamás fiam!

1. A fejedelem rosszat álmodott

Wilsonné

– Csak ulan szegines, ulan piszliczárus – mentegette magát jó előre a görög.
Pedig annyi volt ott a drága jó étel, a fejedelem udvarában sátoros ünnepkor se esznek olyat. Báránypecsenye zsályával, őzcímer mandulatejjel, császármadár almakásával, fácánpástétom, ostyásbéles, koszorúfánk; sose látott gyümölcsök, sose ízlelt torták csupa arany-, ezüsttálakban; drága jó borok, sose hallott édes italok csupa metszett kristálybillikomokban.

3. A vendégszerető Piszliczár

Emmi_Lotta IMP

No, oda egészen jó helyre mentek! Olyan zsibongás volt ott, mint mikor az odvas fából kifüstölik a vadméheket, s a sok nekibőszült méhecske mind a két Szitáry szívébe eresztette a fullánkját.

5. A rab ember fiai