Brian ​élete 78 csillagozás

Monty Python – Balázs P. András: Brian élete Monty Python – Balázs P. András: Brian élete

– ​Következő!… Kereszthalál?
– Igen.
– Jó. Kimész az ajtón, balra fordulsz, fogsz egy keresztet. Következő!… Kereszthalál?
– Ó nem. Szabadláb.
– Mi? – képedt el a katona.
– Engem elengedtek – magyarázta a fogoly. – Azt mondták, nem csináltam semmit, szabadon élhetek valahol egy kis szigeten.
– Huú! – örült a tisztecske. – Az nagyon jópofa dolog. Hát akkor eredj!
– Nem – nevetett rá a rab. – Én csak ugrattalak. Valójában kereszthalál.

Kész, vége… Mi jöhet még ezután? – gondoltuk, amikor végignézve a Gyalog-galoppot, nem tudtunk felállni a röhögéstől a moziban. És valóban, sokáig nem is jött semmi…
Aztán egyszer csak új filmet követett el a rekeszizmaink ellen a Monty Python. Brian életének profán története onnan indult világhódító útjára, ahol sűrű a köd és abszurd a humor, tehát Angliából.
Ezért aztán figyelmeztetünk, olvasó, ezt a könyvet vigyázva vedd a kezedbe! És kizárólag akkor, amikor egyedül vagy otthon. Ugyanis… (tovább)

Hatkarika, Budaörs, 1998
104 oldal · puhatáblás · ISBN: 9360362104 · Fordította: Görgényi Tamás, Kozik Gábor

Monty Python – Balázs P. András: Brian élete

Régen nevettem ilyen jót egy könyvön,szóval már ezért is megérte elolvasnom ezt a jópofa kötetet. :) Csak semmi komolyság,szórakoztató valláskritika ez némi iróniával és humorral fűszerezve. Anno láttam a filmet is,de még gyerekkoromban,szóval már nem igazán emlékszek rá. Fel kellene frissítenem az emlékeket. Persze erre ez az írás is jó volt,tényleg borzasztó vicces az egész. A kedvenc szereplőm természetesen Pilátus. :D

Kovács_Cintia_2 P
Monty Python – Balázs P. András: Brian élete

Nem volt benne egy nyamvadt R betű, amit ne „L”-nek olvastam volna :)

Monty Python – Balázs P. András: Brian élete

Brian élete az alapműveltség része lett, szerintem :) Aki nem tudja, hogy Lóbelt Ledfold nevű labunk van-e, meg hogy boldogok a sajtkészítők, az jó ember nem lehet! Imádom.

Monty Python – Balázs P. András: Brian élete

A fülszövegben az van, hogy istenkáromló, pedig egyáltalán nem az, csak eretnek.

Szávitrí SP
Monty Python – Balázs P. András: Brian élete

Azért ebből mégiscsak a film az igazi, bár ugye aki elégszer látta, az előtt simán megjelennek a karakterek olvasás közben, és még a hangjukat is hallja. Az összekötő részek (értsd: ami nem a szószerinti szöveg a filmből) szerintem itt kevésbé sikerültek viccesre, mint a Gyalog galopp esetében.

Batus
Monty Python – Balázs P. András: Brian élete

Valamiért ennek a fordítása is jobban tetszett a filmben, mint a könyvben…

borga
Monty Python – Balázs P. András: Brian élete

Igazából kb. két megszólaláson túl (pl. a röhögésre Karinthy emlegetése) semmi pluszt nem ad.
A stílusa sem túl gördülékeny. Ezért bár a történet és a film nagyon jó, mindent összevetve a négy csillag reális.

tataijucc P
Monty Python – Balázs P. András: Brian élete

Tényleg ott csiklandoz, ahol nem számítok rá.
(Főként a hajnali órákban, amikor nem tudok aludni.)

Bencuska
Monty Python – Balázs P. András: Brian élete

Sok nehéz könyv között, néha jó egy hasonló hangulatú miatt elcsábulni.Ha nem látom a filmet(jó 20 évvel ezelőtt)nem biztos,hogy minden poént felfogtam volna.

kedaiyun
Monty Python – Balázs P. András: Brian élete

Igazi klasszikus a Brian élete c. film, szerintem nincs olyan, aki ne tudna legalább egy idézetet mondani belőle… Lóbelt Ledfold, Júdea Népe Front, mi mind egyéniségek vagyunk, stb. Rengetegszer láttam a filmet, és bármikor meg tudnám nézni még egyszer. Bár hozzáteszem, magyarul láttam, az angol eredeti szöveget nem ismerem, de úgy gondolom, hogy magyarul már klasszikussá váltak ezek a poénok.
A könyv – hasonlóan a Gyalog-galopp-könyvhöz – tulajdonképpen szó szerint leírja a film összes szövegét, és némi összekötő narráció is van benne. A párbeszédek természetesen azonnal a filmbeli hangokon szólaltak meg olvasás közben. Az összekötő szövegek egy kicsit fárasztóak voltak, néha kissé túlírtnak tartottam őket, de azért nem voltak rosszak. És azt is egy kicsit zavarónak találtam, hogy a nevek, gondolom, a poén kedvéért fonetikusan voltak leírva, pl. Brájen, Redzs, Metiesz stb. Nekem ez most nem annyira jött át, bár nyilván igazodott ahhoz a 90-es évekbeli „trendhez”, hogy fonetikusan írjuk le az angol neveket, mert az úgy viccesebben hangzik. Lehet, hogy csak én változtam meg, mert pl. a Kreténben nem zavart, sőt. Mit is mondhatnék még? Aki szereti a Brian életét, és szeretné magát abba a hangulatba hozni, hogy most azonnal újra meg akarja nézni a filmet, bátran olvassa el ezt a rövid kis könyvecskét.
Mert ő egy igazi mártír, mert ő egy igazi mártír, mert ő egy igazi mártír… ki mindig oly vidám! Ki mindig oly vi… (taps)

ÁrnyékVirág

– Mostantól úgy fogunk hívni: B r á j e n, ami azt jelenti: B r á j e n.

ÁrnyékVirág

– Üsd meg százados, de nagyon dulván!
Brájen azonnal kapott egyet, de nagyon dulván.
– Ó! És dobjuk megint a padlóla? – készségeskedett a centurió, nagy igyekezettel alkalmazkodva gazdája beszédstílusához.
– Mi? – kérdezte a gazda.
– Dobjuk megint a p a d l ó l a?
– Ó, igen. Dobjátok a padlóla kéllek.

cz_z

Brian: Figyeljetek kérlek! Kérlek! Egy-két dolgot tisztáznunk kell!
Tömeg: BESZÉLJ! HALLJUK MIND A KETTŐT!
Brian: Nos… mindnyájan tévedtek! Nem kell követnetek engem! Nektek nem kell követni senkit sem! Nektek önállóan kell gondolkoznotok! Ti mind egyéniségek vagytok!!!
Tömeg: IGEN. MI MIND EGYÉNISÉGEK VAGYUNK!
Brian: Ti mind különbözőek vagytok!
Tömeg: IGEN, MI MIND KÜLÖNBÖZŐEK VAGYUNK!
Valaki a tömegből: Én nem!
Másvalaki a tömegből valakinek: Pssszt!
Brian: Mindent magatoknak kell megoldanotok!
Tömeg: IGEN, MAGUNKNAK KELL MEGOLDANUNK MINDENT!

ÁrnyékVirág

– Elvették mindenünket a nyomorultak! Kiszipolyoztak minket, és nemcsak minket. Apáinkat és apáink apáit is.
– És apáink apáinak apáit is – vette át a szót Szten. – És apáink apái apáinak apáit is!
– Jól van Szten, ne lovalld bele magad – intette Redzs.
– És mit adtak nekünk mindezért cserébe? – kérdezte, majd karját keresztbe fonva mellén, ajkán gúnyos mosollyal hátradõlt, mint aki nem vár választ.
Azonban valaki jelentkezett a hallgatóság elsõ sorából.
– Vízvezetéket.
– Mit? – kérdezte döbbenten Redzs.
– Vízvezetéket.
– Ó igen. Igen. Azt õk adták. Igen, ez igaz.
– És a csatornázást – hallatszott hátrábbról.
– Ó, igen, a csatornázást – helyeselt most Szten, és Redzshez fordult. – Ne feledd, milyen volt a város elõtte!
– Jól van – hagyta helyben Redzs –, elfogadom. A vízvezetéket meg a csatornázást. Ezt a két dolgot õk csinálták.
– És az utakat.
– Persze, nyilvánvaló, az utakat. Ez nem is vita tárgya, ugyebár. De eltekintve az utaktól, a vízvezetéktõl, a csatornáktól…
– Öntözés!
– Gyógyászat!
– Oktatás!
– Jó, jó, elég volt – próbált rendet teremteni Redzs.
– És a bor!
– Igen! – emelte föl a lyukas kanalat Frenszisz. – Az tényleg nagyon hiányozna Redzs, ha elmennének a rómaiak, a bor.
– Népfürdõk – tódította valaki.
– És, hogy jó a közbiztonság az utcákon este is, Redzs – mondta Szten.
Frenszisz helyeslõen bólogatott.
– Nagyon jól tudják – mondta a hallgatóság felé kacsintva –, hogy kell rendet tartani. Lássuk be, csak õk képesek rá e g y i l y e n helyen, mint ez. Hö-hö.
– Jól van! – Redzs már nagyon ideges volt – De eltekintve a csatornától, gyógyászattól, oktatástól, bortól, közrendtõl, öntözéstõl, utaktól, vízvezetékhálózattól, MIT TETTEK A RÓMAIAK ÉRTÜNK?!?
– Békét hoztak – mondta valaki.
– Ó – legyintett Redzs – békét… DEMAGÓG!

– Következő!… Kereszthalál?
– Igen.

Kapcsolódó szócikkek: kereszthalál
ppayter

Zebedeus jön majd a szolgájával, és azt fogják majd rebesgetni, hogy eltűntek a dolgok. És hatalmas zűrzavar lesz, hogy hol vannak valójában a dolgok. És senki nem fogja tudni, hová lettek azok a kis bigyók, meg az a furcsa kis izé raf-raffiakötõállvány, amihez hozzá voltak erősítve. És akkor majd a Barát elveszíti a barátja kalapácsát, és a Fiatal nem fogja tudni, hogy hol vannak… már azok a dolgok, amiket apáik birtokoltak, mert apáik csak este rakták oda, este nyolc körül…

cz_z

„Boldogok a szelídek.” Ez nagyon szép. Nagyon örülök, hogy kapnak valamit, mert nem könnyű nekik.

cz_z

Figyelj! Végülis mit veszíthetsz? A semmiből jöttél, a semmibe mész. Mit veszítettél? Semmit.

Lunemorte MP

– Nem nyomlak el Szten, de neked nincs méhed! Hogy fogod kihordani a magzatot? Belerakod egy szatyorba?