Brian ​élete 92 csillagozás

– ​Következő!… Kereszthalál?
– Igen.
– Jó. Kimész az ajtón, balra fordulsz, fogsz egy keresztet. Következő!… Kereszthalál?
– Ó nem. Szabadláb.
– Mi? – képedt el a katona.
– Engem elengedtek – magyarázta a fogoly. – Azt mondták, nem csináltam semmit, szabadon élhetek valahol egy kis szigeten.
– Huú! – örült a tisztecske. – Az nagyon jópofa dolog. Hát akkor eredj!
– Nem – nevetett rá a rab. – Én csak ugrattalak. Valójában kereszthalál.

Kész, vége… Mi jöhet még ezután? – gondoltuk, amikor végignézve a Gyalog-galoppot, nem tudtunk felállni a röhögéstől a moziban. És valóban, sokáig nem is jött semmi…
Aztán egyszer csak új filmet követett el a rekeszizmaink ellen a Monty Python. Brian életének profán története onnan indult világhódító útjára, ahol sűrű a köd és abszurd a humor, tehát Angliából.
Ezért aztán figyelmeztetünk, olvasó, ezt a könyvet vigyázva vedd a kezedbe! És kizárólag akkor, amikor egyedül vagy otthon. Ugyanis… (tovább)

Hatkarika, Budaörs, 1998
104 oldal · puhatáblás · ISBN: 9360362104 · Fordította: Görgényi Tamás, Kozik Gábor

Cukormalac >!
Monty Python – Balázs P. András: Brian élete

A Monty Python tulajdonképpen harmadik filmje (amennyiben A legjobb jelenetek című, az Egyesült Államokba való “betörésre” szánt alkotás is ide számít) merőben más, mint a Gyalog galopp. Kevésbé véletlenszerű, témaválasztásában is merész, megvalósításban – amolyan rájuk jellemző módon – csavart gondolkodásra vall, a mai viszonyok között pedig garantált, hogy a forgatókönyvét villámgyorsan söpörnék le az asztalról. Szerencsére bő 25 éve nem volt különösebb akadálya annak, hogy ez, a mára klasszikussá érett jeleneteket szöveghűen visszaadó könyv is megjelenhessen, az Artúr királyos mozira építő sikerét meglovagolva.

Az összekötő szövegeket mondjuk teljesen feleslegesnek éreztem, ezek az erőltetett – a párbeszédeket VHS-kazettáról lejegyző hazai szerző által írt – kikacsintások inkább kizökkentően hatottak. Érdekes módon (hiába láttam kevesebb alkalommal az előzőnél) ez az alkotásuk jobban megvolt és kevés olyan pillanat akadt, amire nagyon vissza kellett volna emlékezni. Valószínűleg párszor még meg fogom nézni, elképesztően merész és nem inkább agyzsibbasztóan, hanem elgondolkodtatóan humoros. A kedvenc rész most is az ex-leprás megjelenése volt, a számtalan idézni való mondat közül pedig ez maradt meg nagyon: “menj egyenesen, fordulj balra és fogj egy keresztet!”

Hatkarika, Budaörs, 1998
Monty Python – Balázs P. András: Brian élete

Brian élete az alapműveltség része lett, szerintem :) Aki nem tudja, hogy Lóbelt Ledfold nevű labunk van-e, meg hogy boldogok a sajtkészítők, az jó ember nem lehet! Imádom.

Csöre>!
Monty Python – Balázs P. András: Brian élete

Nem, nem láttam még a filmet (részleteket igen), valószínűleg nem is fogom, ezért kaptam kölcsön, hogy ezt a komoly hiányt pótoljam.
Hát, pótoltam, pipa :)
Erős társadalomkritika, és nem csak valláskritika, vicces köntösben. Pont ezért lehet ennyire hatásos.
Miközben azért el kell mondani, hogy egy filmet „megkönyvesíteni” nem egy hálás feladat, hiszen a párbeszédeken kívül fontos nem csak a cselekmények leírása, hanem a helyszín, a szereplők bemutatása. Nekem ez kicsit hiányzott. Ez tényleg „csak” egy filmkönyv.

Monty Python – Balázs P. András: Brian élete

Régen nevettem ilyen jót egy könyvön, szóval már ezért is megérte elolvasnom ezt a jópofa kötetet. :) Anno láttam a filmet is, de még gyerek voltam, szóval már nem igazán emlékszek rá. Fel kellene frissítenem az emlékeket. Persze erre ez az írás is jó volt, tényleg borzasztó vicces az egész.

Kovács_Cintia_2>!
Monty Python – Balázs P. András: Brian élete

Nem volt benne egy nyamvadt R betű, amit ne „L”-nek olvastam volna :)

Monty Python – Balázs P. András: Brian élete

A fülszövegben az van, hogy istenkáromló, pedig egyáltalán nem az, csak eretnek.

AnitaZoé P>!
Monty Python – Balázs P. András: Brian élete

Egy kedves balátom – nem a Fikusz, de Kukisz – által ismeltem meg ezt a tölténetet tizenéves kolomban.

(Na, jó. Nem írok végig r betű nélkül) :D

Angol humor, mondhatnám, hogy unásig ismert poénok, de van, amit nem lehet megunni. (Ahogy a tejreklám énekelte annak idején)
Az a ritka kivételek egyike, amikor a film a jobb, de attól még könyvben is átjönnek a poénok. Ha láttad a filmet.
Kedves bátyám vagy húgom! Ne feledjétek, ti mind egyéniségek vagytok! Ja, és boldogok a sajtkészítők. Meg a heringek.

Szávitrí P>!
Monty Python – Balázs P. András: Brian élete

Azért ebből mégiscsak a film az igazi, bár ugye aki elégszer látta, az előtt simán megjelennek a karakterek olvasás közben, és még a hangjukat is hallja. Az összekötő részek (értsd: ami nem a szószerinti szöveg a filmből) szerintem itt kevésbé sikerültek viccesre, mint a Gyalog galopp esetében.

Zoltán_Bálint>!
Monty Python – Balázs P. András: Brian élete

A filmet már többször láttam és mikor megtudtam, hogy könyv formában is van, mindenképp el akartam olvasni. Jókat mulattam a könyvön, az utószó is vicces volt. Akinek tetszett a film, annak szerintem a könyv is elnyeri a tetszését majd.

borga>!
Monty Python – Balázs P. András: Brian élete

Igazából kb. két megszólaláson túl (pl. a röhögésre Karinthy emlegetése) semmi pluszt nem ad.
A stílusa sem túl gördülékeny. Ezért bár a történet és a film nagyon jó, mindent összevetve a négy csillag reális.

ÁrnyékVirág>!

– Mostantól úgy fogunk hívni: B r á j e n, ami azt jelenti: B r á j e n.

ÁrnyékVirág>!

– Üsd meg százados, de nagyon dulván!
Brájen azonnal kapott egyet, de nagyon dulván.
– Ó! És dobjuk megint a padlóla? – készségeskedett a centurió, nagy igyekezettel alkalmazkodva gazdája beszédstílusához.
– Mi? – kérdezte a gazda.
– Dobjuk megint a p a d l ó l a?
– Ó, igen. Dobjátok a padlóla kéllek.

czegezoltanszabolcs>!

Brian: Figyeljetek kérlek! Kérlek! Egy-két dolgot tisztáznunk kell!
Tömeg: BESZÉLJ! HALLJUK MIND A KETTŐT!
Brian: Nos… mindnyájan tévedtek! Nem kell követnetek engem! Nektek nem kell követni senkit sem! Nektek önállóan kell gondolkoznotok! Ti mind egyéniségek vagytok!!!
Tömeg: IGEN. MI MIND EGYÉNISÉGEK VAGYUNK!
Brian: Ti mind különbözőek vagytok!
Tömeg: IGEN, MI MIND KÜLÖNBÖZŐEK VAGYUNK!
Valaki a tömegből: Én nem!
Másvalaki a tömegből valakinek: Pssszt!
Brian: Mindent magatoknak kell megoldanotok!
Tömeg: IGEN, MAGUNKNAK KELL MEGOLDANUNK MINDENT!

ÁrnyékVirág>!

– Elvették mindenünket a nyomorultak! Kiszipolyoztak minket, és nemcsak minket. Apáinkat és apáink apáit is.
– És apáink apáinak apáit is – vette át a szót Szten. – És apáink apái apáinak apáit is!
– Jól van Szten, ne lovald bele magad – intette Redzs.
– És mit adtak nekünk mindezért cserébe? – kérdezte, majd karját keresztbe fonva mellén, ajkán gúnyos mosollyal hátradőlt, mint aki nem vár választ.
Azonban valaki jelentkezett a hallgatóság első sorából.
– Vízvezetéket.
– Mit? – kérdezte döbbenten Redzs.
– Vízvezetéket.
– Ó igen. Igen. Azt ők adták. Igen, ez igaz.
– És a csatornázást – hallatszott hátrábbról.
– Ó, igen, a csatornázást – helyeselt most Szten, és Redzshez fordult. – Ne feledd, milyen volt a város előtte!
– Jól van – hagyta helyben Redzs –, elfogadom. A vízvezetéket meg a csatornázást. Ezt a két dolgot ők csinálták.
– És az utakat.
– Persze, nyilvánvaló, az utakat. Ez nem is vita tárgya, ugyebár. De eltekintve az utaktól, a vízvezetéktől, a csatornáktól…
– Öntözés!
– Gyógyászat!
– Oktatás!
– Jó, jó, elég volt – próbált rendet teremteni Redzs.
– És a bor!
– Igen! – emelte föl a lyukas kanalat Frenszisz. – Az tényleg nagyon hiányozna Redzs, ha elmennének a rómaiak, a bor.
– Népfürdők – tódította valaki.
– És, hogy jó a közbiztonság az utcákon este is, Redzs – mondta Szten.
Frenszisz helyeslően bólogatott.
– Nagyon jól tudják – mondta a hallgatóság felé kacsintva –, hogy kell rendet tartani. Lássuk be, csak ők képesek rá e g y i l y e n helyen, mint ez. Hö-hö.
– Jól van! – Redzs már nagyon ideges volt – De eltekintve a csatornától, gyógyászattól, oktatástól, bortól, közrendtől, öntözéstől, utaktól, vízvezetékhálózattól, MIT TETTEK A RÓMAIAK ÉRTÜNK?!?
– Békét hoztak – mondta valaki.
– Ó – legyintett Redzs – békét… DEMAGÓG!

– Következő!… Kereszthalál?
– Igen.

Kapcsolódó szócikkek: kereszthalál
czegezoltanszabolcs>!

„Boldogok a szelídek.” Ez nagyon szép. Nagyon örülök, hogy kapnak valamit, mert nem könnyű nekik.

ppayter>!

Zebedeus jön majd a szolgájával, és azt fogják majd rebesgetni, hogy eltűntek a dolgok. És hatalmas zűrzavar lesz, hogy hol vannak valójában a dolgok. És senki nem fogja tudni, hová lettek azok a kis bigyók, meg az a furcsa kis izé raf-raffiakötõállvány, amihez hozzá voltak erősítve. És akkor majd a Barát elveszíti a barátja kalapácsát, és a Fiatal nem fogja tudni, hogy hol vannak… már azok a dolgok, amiket apáik birtokoltak, mert apáik csak este rakták oda, este nyolc körül…

czegezoltanszabolcs>!

Figyelj! Végülis mit veszíthetsz? A semmiből jöttél, a semmibe mész. Mit veszítettél? Semmit.

Lunemorte P>!

– Nem nyomlak el Szten, de neked nincs méhed! Hogy fogod kihordani a magzatot? Belerakod egy szatyorba?