A ​törvények szelleméről védelme / Gondolataim 0 csillagozás

Montesquieu: A törvények szelleméről védelme / Gondolataim

A kötetben Montesquieu A törvények szelleméről védelme című vitairatának fordítását közöljük, valamint a Gondolataim címet viselő, a szerző életében kéziratban maradt gyűjteményből adunk közre egy tematikus válogatást. Montesquieu műveit – bár neve széles körben ismert – ma már kevesen forgatják, leginkább jogtörténészek és a politikai filozófia kutatóinak érdeklődésére tarthat számot. A vitairat és a szerző kevéssé ismert oldalát felfedő Gondolataim azonban szélesebb olvasóközönség figyelmére is érdemesek. A keletkezés- és recepciótörténetet is érintő bevezetők és a fordítást kísérő jegyzetapparátus célja az olvasók orientálása Montesquieu magyar nyelvű újrafelfedezésében.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Rezonőr L'Harmattan

L'Harmattan, Budapest, 2017
L'Harmattan, Budapest, 2016
284 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634142485 · Fordította: Kovács Eszter

Lélle P>!

Elhatároztam, hogy csak jó könyveket olvasok. Aki rossz könyveket olvas, olyan emberhez hasonló, aki rossz társaságban tölti az életét.

235. oldal, Gondolataim (L’Harmattan, 2016)

Kapcsolódó szócikkek: könyv · olvasás
Lélle P>!

Az életundor elleni legkiválóbb orvosságot számomra a tanulmányok jelentették: soha nem gyötört olyan bánat, amelyet ne oszlatott volna el egy olvasással töltött óra.

270. oldal, Gondolataim (L’Harmattan, 2016)

Kapcsolódó szócikkek: bánat · olvasás
Lélle P>!

A szerzők nem jól ítélik meg saját műveiket. Ennek oka az, hogy ha rossznak tartottak volna egy mondatot, másképp írták volna.

238. oldal, Gondolataim (L’Harmattan, 2016)

Kapcsolódó szócikkek: írás · író
Lélle P>!

Ha ismernék egy nemzetemre nézve hasznos dolgot, amely tönkretehetne egy másik nemzetet, nem javasolnám uralkodómnak, mert elsősorban ember vagyok, és csak azután francia, más szavakkal élve, mert szükségszerűen vagyok ember, és csak véletlenszerűen francia.

83. oldal, Gondolataim (L’Harmattan, 2016)

Kapcsolódó szócikkek: emberek · francia · nemzet
Lélle P>!

Rendszerint oly csekély különbség van ember és ember között, hogy aligha van okunk a hiúságra.

97. oldal, Gondolataim (L’Harmattan, 2016)

Kapcsolódó szócikkek: emberek · hiúság
Lélle P>!

Az igazság gyóntatója szeretnék lenni és nem mártírja.

117. oldal, Gondolataim (L’Harmattan, 2016)

Kapcsolódó szócikkek: igazság
Lélle P>!

Nem tudom már, hogy is történt, de egyszer egy török egy kannibállal találkozott. Igen nagy kegyetlenség, – mondta a mohamedán – hogy megeszitek a hadifoglyaitokat. – Ti mit tesztek velük? – kérdezte a kannibál. – Vagy úgy? Megöljük őket. De ha meghaltak, nem eszünk belőlük.
Úgy tűnik, hogy nincs olyan nép, amelyik ne lenne rá jellemző módon kegyetlen, és minden népet csak más nemzetek kegyetlensége döbbent meg, mintha a barbárság szokás kérdése lenne, mint az öltözék vagy a divat.

164. oldal, Gondolataim (L’Harmattan, 2016)

Kapcsolódó szócikkek: kannibál · kegyetlenség · nemzet · törökök
Lélle P>!

Azt mondtam, hogy látni szeretném Magyarországot, mert minden európai állam olyan volt, mint amilyen Magyarország most, és én látni akartam atyáink erkölcseit.*

* Montesquieu Felvidéken járt, Pozsonyt és a szász bányavárosokat látta utazásai során.

184. oldal, Gondolataim (L’Harmattan, 2016)

Kapcsolódó szócikkek: erkölcs · Európa · Felvidék · Magyarország · Pozsony
Lélle P>!

[Egész életemben határozottan kedvemre voltak a Régiek művei.] Miután több, napjainkban íródott kritikát olvastam a Régiekről, csodáltam ugyan ezeket a kritikákat, de továbbra is csodáltam a Régieket. Megfigyeltem saját ízlésemet, hogy nem lehet-e afféle beteges ízlés, amelyre nem szabad hagyatkozni. De minél jobban megvizsgáltam, annál inkább úgy találtam, hogy igazam volt, ha ugyanazt gondoltam, mint amit éreztem.

212. oldal, Gondolataim (L’Harmattan, 2016)

Kapcsolódó szócikkek: ízlés · kritika