Boszorkányság ​és fekete mágia 3 csillagozás

Montague Summers: Boszorkányság és fekete mágia

Ez ​egy komoly értekezés a boszorkányság és az okkultizmus történetéről, mely a huszadik századi okkult szerző, Montague Summers tollából született. Ez az a könyv, mely két évvel Summers halála előtt 1946-ban jelent meg.
Ebben a művében a boszorkánysággal, az okkult tanokkal, és a babonák bemutatásával foglalkozik. Írásában a boszorkányság történetét mutatja be az ókortól a modern időkig.
Szemléletesen fejti ki az olyan botrányos és szenzációhajhász témákat, mint például az ördögi paktumok a Sátánnal, a megidézés, a démonokkal való közösülés, a szellemidézés, és az ezeket kísérő mítoszokat és legendákat, melyek a történelem során örökül maradtak ránk.
Montague Summers különc ember hírében állott, de elkötelezett okkult történész volt, aki számos könyvet publikált erről és hasonló témákról, mint a vámpírok, a farkasemberek stb. Jelentős mennyiségű démonológiával és boszorkánysággal kapcsolatos kézikönyve jelent meg, fordításaival együtt, mint például a Malleus… (tovább)

>!
Hermit, Budapest, 2015
410 oldal · ISBN: 9786155342240

Várólistára tette 5

Kívánságlistára tette 14


Kiemelt értékelések

Lambach>!
Montague Summers: Boszorkányság és fekete mágia

Ha éltetek már kiakasztó könyvet. Két oldalról kell kritikával megközelíteni ezt a produktumot. Az egyik probléma sokszor az író maga, akinek bántóan ostoba katolikus világszemlélete, amely szerint a boszorkányság abban a formában, ahogyan a Pöröly leírja, valóban létezett, és a rengeteg megégetett asszony meg eretnek tényleg az ördögökkel cimborált, rendesen kiveri a biztosítékot. Szerinte ezeket az embereket teljesen jogosan végezték ki.

A másik az a fordítás és maga a kivitelezés, nem csoda, hogy a kötet fordítója valami álnevet használ, nem vállalja a saját nevét, mivel ez a munka rettenetes és félő, valaki megtépné érte, ha ismerné a személyazonosságát. Azon túlmenően, hogy a DeepL is jobb munkát végzett volna, elképesztő mennyiségű helyesírási és gépelési hiba található ebben a pocsékul lefordított kötetben. Más Hermit kiadványok esetében is akadnak gondok, de ennél fullba lett tolva a slendriánság. Nyitva kell tartanom az angol eredetit Google Books-ban és néha bele is kell néznem, hogy értsem, mit is akar a költő.

És akkor mégis miért három csillag? Azért egyfelől, mert látszódik a könyv mögötti hatalmas kutató és egyéb munka, illetve amikor nem a katolikus fröcsögéssel van elfoglalva a szerző, hanem ténylegesen hiedelmeket és babonákat mutat be, akkor tud informatív lenni, olykor még kifejezetten szórakoztató is. Summers nem volna rossz író, tényleg. Igazából, amennyiért vesztegetik az antikváriumokban ezt a könyvet, nyugodtan megveheted, ha érdekel a téma, de előre szólok, hogy türelemmel kell lenned mind a szerző sötéten bunkó világnézete, mind a magyar fordítás csapnivalósága felé. Azért ott egy kicsit félre kellett tennem, amikor azt írta, hogy a francia forradalmat a háttérben manipuláló sátánisták robbantották ki… Szóval ilyen erős, Szaniszló Ferencet idéző kijelentések lesznek párszor a kötetben, ennek tudatában vedd a kezedbe.


Hasonló könyvek címkék alapján

Pogányság története
Diane Canwell – Jonathan Sutherland: Boszorkányok
Szendrey Ákos: A magyar néphit boszorkánya
Magyar Zoltán: Bestiarium Hungaricum
Luby Margit: Bábalelte babona
Ipolyi Arnold: Magyar mythologia I-II.
Hollódoktor: Szelídítetlen boszorkányság
Petrovácz István (szerk.): Keleti szláv regék és mondák
Turóczi Ildikó: Varázslatok, járványok, missziók
Volkert Haas: Mágia és mitológia Babilóniában