Egyik ​a másikban 11 csillagozás

A 2015-ös Svájci Könyvdíj nyertese

Mi a szerelem? Miért jöhet és mehet csak úgy? És hová megy, ha elmegy?

Monique Schwitter regényének főhősnője ezt igyekszik kideríteni, amikor feleleveníti régi ismerőseihez, rokonaihoz és barátaihoz fűződő élményeit, és papírra veti korábbi szerelmei történeteit. Kapcsolatok kerülnek a középpontba, emberi és szerelmi kapcsolatok. Schwitter finom érzékenységgel mutatja be, hogy az egyik ember milyen lenyomatot, emlékeket, és persze érzéseket hagyott a másikban. A szerelmi életrajznak induló könyv azonban sokkal több, mint aminek elsőre látszik: a kis mozaikokból összeáll fiktív írónőnk múltja, és kirajzolódik jelene.
Az Egyik a másikban rendkívüli regény: merész kísérlet, fortélyos játék az élettel és a fikcióval. A magával ragadó, eleven nyelvezet – minden intenzitása ellenére is – szinte már derűs könnyedséget kölcsönöz a kötetnek.

Athenaeum, Budapest, 2018
304 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632932316 · Fordította: Csősz Róbert
Athenaeum, Budapest, 2018
304 oldal · ISBN: 9789632938523 · Fordította: Csősz Róbert

robinson P>!
Monique Schwitter: Egyik a másikban

Mindegy kik vagyunk, kit szeretünk, a szerelem tényleg nem válogat. Könnyed, hangulatos a történet, túl mély vagy komoly irodalomra nem kell számítani.

Monique Schwitter: Egyik a másikban

„A legfinomabb szilánkok a legveszélyesebbek. Mindannyian újból felbukkannak majd? Egyáltalán véget érnek valaha is a dolgok?”
A különféle kapcsolatok bemutatása egy soha véget nem érőnek tűnő szellemvasútra ültet, szédítő sebességgel robognak el mellettünk az emlékek, mindig csak apró szilánkjukat felfedve. A könyvben az idősíkok is folyton váltakoznak, ami az elején igen zavaró tud lenni, de mikor megszokja az ember, csodát láthat. Egy csodásan színes kaleidoszkópot, amin az írónő mindig csavar egy újabbat, hogy kiélesedjen a sokszínű kép és új, izgalmas, tompa mozaikká essen szét.

Bibi_️3>!
Monique Schwitter: Egyik a másikban

„Mennyiben vagy a saját jövőd kovácsa és mennyi róható a megírt sorsod rovására. Ezeket a kérdéseket tettem fel a második felénél a könyvnek.”

Bővebben:

Monique Schwitter: Egyik a másikban

Röviden: Egy nő – 12 férfi. Jelen és múlt. Ábránd és valóság. Találkozás – szakítás?
(Érzelmek, érzelmek, és érzelmek tömkelege.)

Egyszerű, de nagyszerű. Faltam végig a könyvet. Imádtam!

Nagy_Emese95>!
Monique Schwitter: Egyik a másikban

Egyszerűen nem értettem ezt a könyvet, és sehogy sem sikerült magával ragadnia. Pont emiatt volt nekem nagyon unalmas. Nem tudtam mit akar üzenni a szerző, vagy hogy direkt nincs semmiféle üzenet, amit közvetítene, a hangulata pedig nem tudott magával ragadni.

Véda P>!

Titokban arra várok, hogy valaki ismét keresztülbotladozik az életemen, és tovább írja a történetet.

beasechoes P>!

…mit mondana a nagymama ebben a helyzetben: semmi okunk szomorkodni, kedveském, minden úgy végződik, ahogyan kezdődik, és ha fáradt vagy, akkor aludj.

Véda P>!

Ha bármelyikünk hirtelen ráguglizik az első szerelmére, az csak a kopogás miatt van, amit elalvás előtt hallott, illetve reggel még hangosabban, amikor belenézett a tükörbe, és meglátta a mély, függőleges ráncokat a szemöldökei között.

beasechoes P>!

Jajj, nagymama! Mi is az a szerelem? Hogy lehet, hogy csak úgy jön és megy? És hová megy, ha megy?

beasechoes P>!

Petrus, majd Andreas: egy sor kezdete, ha komolyan vesszük a neveket, egy tizenkét tagból álló sor kezdete, tizenkét név, tizenkét férfi. Egyik a másik után.
Hány szerelme lehet az embernek? Ha folytatnám az elbeszélést, akkor eljutnék tizenkettőig? Valószínűleg nem. Habár: hogy mikét számolok, attól is függ, hogy mit mesélek el. Egy dolof azonban biztos: bárhogy is számolok, bármit is mesélek, a férjemnek az utolsónak kellene lennie. A férjem után nincs másik férfi pont – írom fel egy jegyzetpapírra, ezt azonban nem tűzöm ki a falra, ahogy azt szoktam, hanem becsúztatom a billentyűzetem alá.

beasechoes P>!

Tovább, gyerünk tovább! Egyik a másik után, motyogom magamban, miközben kávét főzök a konyhában, az egyik átköltözik a másikba, az egyik szerelem a következőbe. Vagy a szerelem mindig ugyanaz marad, mindig hű önmagához? Csak a formái változnak?

Véda P>!

Következő megálló: Alte Trotte. De hová megyek én? Már több mint egy hónapja itt vagyok, a szülővárosomban – keresve valamit? Mit? Más megoldásokat? Újrakezdést? Az nincs. Már éppen elégszer megkíséreltem: elfutni, mindent magam mögött hagyni, új város, új boldogság, új férfi, új boldogság. Nem működik. Remélem, hogy legalább a folytatáshoz megtalálom az alapot. De biztos, hogy keresni kell? Nem megy amúgy is minden tovább, egyszerűen csak úgy tovább? Nem éppen ez az oka annak, hogy már egy hónapja itt tévelygek ebben a városban, és a múltban vájkálgatok, távol a férjemtől, a gyerekeimtől, az aktuális életemtől? Csakhogy éppen sehogy sem sikerül kihúzni magam, egyszerűen leugrani, a körhintát egy kis időre megállítani, hogy egy remegésmentes képet nyerjek az egészről, és utána el tudjam dönteni, hogy ismét visszaülök-e, és ha igen, mikor, illetve melyik lóra?

Véda P>!

Semmi sem jut az eszembe. Nem tudom, hogyan kell jó befejezést írni.

Véda P>!

A szerelmet az ember nem választja. A nagymamára gondolok. Undinéra, Andreasra, Petrusra, Jakobra, Tadeuszra. A legfinomabb szilánkok a legveszélyesebbek. Mindannyian újból felbukkannak majd? Egyáltalán véget érnek valaha is a dolgok?