A ​fátyol fogságában 32 csillagozás

Szexuális forradalmat az iszlám világban
Mona Eltahawy: A fátyol fogságában

Nem könnyű a zsarnokságról és a kínzásról beszélni. Törékeny és sebezhető testekre sújt le, egy ötéves kislányra, egy tüntetőre, akinek katonák tapossák szét a meztelen mellkasát. Nem könnyű, mert rákényszerít, hogy vizsgáljuk felül a tudatlanságunkat, a cinkosságunkat és a hallgatásunkat, amikor a vallás, a kultúra és a hagyomány nevében, nemi alapon elkövetett erőszakos esetekkel szembesülünk.

Nem könnyű róla beszélni, de szükséges, mert nem hagyhatjuk, hogy a bántalmazók eltapossák, vagy fátylaik mögé rejtsék a nőket. Adjuk vissza a nők emberi jogait, tudását, hangját, emberségét.

Mona Eltahawy díjnyertes egyiptomi-amerikai feminista író és publicista. Egyiptomról, az iszlám világról és a nők jogairól szóló írásai különféle neves kiadványokban jelennek meg. Bejárta a Közel-Keletet és Észak-Afrikát, ahol rengeteg nő történetét végighallgatta. A reményből és haragból született első könyve tanulságos és lázító kiáltvány egyszerre.

Eredeti megjelenés éve: 2015

Libri, Budapest, 2015
230 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633106723 · Fordította: Farkas Eszter
Libri, Budapest, 2015
166 oldal · ISBN: 9789633107805 · Fordította: Farkas Eszter

Szaúd-Arábia

Roszka>!

Mona Eltahawy: A fátyol fogságában Szexuális forradalmat az iszlám világban

Egyszerűen borzalmas, ahogy a nőkhöz viszonyulnak a férfiak az arab országokban! Kötelezik őket arra, hogy szinte egy „sátorba” burkolózzanak, hogy ne legyenek kihívóak a férfiak számára. Ennek ellenére fogdossák, tapogatják, megerőszakolják őket, és természetesen a nők a hibásak! A bíróságok és a hatóságok szerint is! Még akkor is, ha épp a rendfenntartók teszik ezt velük. Megalázzák, megverik, megerőszakolják, megcsonkítják őket, mondván, hogy mindez a saját érdekükben történik. A nőkért való harcról szól ez a könyv, és arról, hogy mesélnek arról, hogy a nőket gyerekként kezelik, tudatlanságban próbálják tartani őket.
Hálás vagyok, hogy nem az arab világba születtem!

Edina_Varga>!

Mona Eltahawy: A fátyol fogságában Szexuális forradalmat az iszlám világban

Már este el kezdtem olvasni, csak elfelejtettem jelölni úgy belemélyedtem. Rendesen kísértett is álmomban. Iszonyatosan dühített. Nekem európai nőnek elképzelhetetlen az arab világ. Számomra elviselhetetlen követelményeket támaszt a korán. Részemről mélyen elítélendő és megvetendő az ottani férfiak nőgyűlölő viselkedése. Ez a könyv olyan részleresen beszámol az átélt traumkátol kezdve a nyögdécselő felszabadulásig minden szokásról, vagy épp bűnről, hogy sajog a lelkem a nőkért.
Nagyszerű könyv, azoknak, akiket érdekelnek a miértek, a feminizmus felbukkanása és haladása az arab világban. De vigyázat, mert szívetszaggat.
Azért kapott csak 4 csillagot, mert zavart az időben gyakori ugrálás.

Mona Eltahawy: A fátyol fogságában Szexuális forradalmat az iszlám világban

Ismét egy könyv, amelyben az arab világnézethez társuló középkori felfogásokat ismerhetjük meg, vagy inkább ismételhetjük át a róla tudott dolgokat. Sok ilyen könyv van, irodalmi igényűt talán egyet olvastam eddig, de nem ez volt az. A történetnek persze észak-afrikai színezete van, ettől kicsit más, mint máshol. Szomorú azzal szembesülni, amit Európa keleti része is lassan-lassan túlhalad, hogy a nő a hibás, a nő csak konyhai és szexuális segédeszköz és főképp: egy puszta szaporítószerv.

NyZita >!

Mona Eltahawy: A fátyol fogságában Szexuális forradalmat az iszlám világban

… én csak megtaláltam a néhány évvel ezelőtti egyetemi jegyzeteimet „A nő az iszlámban” órákról, és kedvem támadt valami azóta megjelent szakirodalmat olvasni…

Hát izé… a harcos feminizmus, vagy bármi, amihez amolyan kiabálós, forradalmár lelkület szükséges, az nem az én világom. Inkább az a csöndes, „hagyj nyugodtan olvasni. akkor nem öllek meg” fajta vagyok. Ebben a könyvben is el tudtam volna viselni kicsit kevesebb megszállottságot. Bár az is igaz, hogy könnyen jártatom a szám a szavazati-, miniszoknya-viselési-, maratonfutási- meg ki tudja még mi minden féle jogommal. Egy kemény arab/iszlám országból származó nő sanszos, hogy egész más érzelmekkel olvasná.

Igazából korrekt kis összefoglalása a mindenki által ismert klasszikus kérdésköröknek, amelyek többnyire felmerülnek a közel-keleti és észak-afrikai nők kapcsán: fátyol, szüzesség, egyenjogúság, oktatás, erőszak, és így tovább. Ezek illusztrálására fel is idéz jó néhány brutális eseményt a közelmúltból, melyek belőlem most nem váltották ki a valószínűleg kívánt sokkhatást. Talán mivel pont előtte olvastam el száz kisgyerek visszaemlékezését a második világháborúra. Na azt azért nem tudta überelni…

cintiatekla P>!

Mona Eltahawy: A fátyol fogságában Szexuális forradalmat az iszlám világban

Ha egy szóban kellene összefoglaljam a könyvet, akkor azt mondanám rá, hogy nyomasztó, ha megengedtek még egy jelzőt, akkor a brutálist is idevenném. Rövid, mindössze 290 oldal, én mégis heteken keresztül rágtam, mert egyszerűen egyhuzamban képtelen voltam 30-40 oldalnál többet olvasni belőle. És nem azért, mert burokban nevelkedtem, vagy mert nekem tökéletes életem van, hanem azért, mert olyan dolgokról ír, ami egy nyugati ember, de leginkább nő számára felfoghatatlan. Sőt, ehhez talán nyugatinak sem kell lenni, azt hiszem, szimplán csak akit nem abban a szellemben neveltek kicsi kora óta, hogy lánynak, nőnek lenni „rossz”, az képtelen felfogni ezt az egészet.

Ha van könyv, amire azt mondom, hogy csak erős idegzetűeknek ajánlom, akkor ez biztosan az. Csak óvatosan, de ha megvan benned az erő, akkor mindenképpen hajrá!

Bővebben: http://teklakonyvei.blogspot.hu/2015/11/mona-eltahawy-f…

Tartalom (mondanivaló): 4
Hitelesség (könyv világának átélhetősége): 4
Érzelmek (ábrázolása): 2
Izgalom: 4

Érdekes élményt adott a könyv, könnyen magával ragadott a történet. Mona Eltahawy remek író, nagyon kedvelem a stílusát. Eredeti ötletből született a történet, ami az iszlám feminizmus jellegzetességeit dolgozza fel, tényszerűen, mégis olvasmányos formában. A tartalom kidolgozott, a mondanivaló jól kibontakozik az olvasó előtt. Hitelesség szempontjából meggyőző, a könyv világa jól átélhető. Eltahawy viszont sajnos nem helyezett hangsúlyt a szereplők érzelmeinek ábrázolására. A történet mindvégig izgalmas, érdekfeszítő.

hedgehog_in_the_fog>!

Mona Eltahawy: A fátyol fogságában Szexuális forradalmat az iszlám világban

Ki tudná hitelesebben ábrázolni az arab világ nőgyűlöletének vallási, kulturális és politikai hátterét, mint az újságírónő, aki maga is átélte a nők elnyomásának különböző formáit?
Nagyon örülök, hogy megtalált ez a könyv, magamtól nem kerestem volna ilyen témát. Nem tartom magam tájékozatlan embernek, mégis mellbevágóak voltak a könyvben sorakoztatott személyes sorsok, a politikai környezetről, a vallás és az állam hozzáállásáról vázolt tények, valamint a mögéjük állított statisztikák.
Mindezek mellett a legdöbbenetesebbnek a folyamatosan az eseményekhez rendelt dátumokat tartom.
Elképesztő.

Szilvia_Szamosfalvi I>!

Mona Eltahawy: A fátyol fogságában Szexuális forradalmat az iszlám világban

Hú de unalmas. Tiszta kínszenvedés olvasni. (Még nem tudom végigolvasom e.)
Egy regènyt vártam de ez egy dokumentumkönyv.

RelaxDorka>!

Mona Eltahawy: A fátyol fogságában Szexuális forradalmat az iszlám világban

A könyvben borzasztó történetek kerültek leírásra. Hitelesnek tartom, még ha csak a fele lenne igaz, akkor is felfoghatatlan, hogy manapság ilyen fanatikus és értelmetlen dolgok történhetnek – a „vallás” nevében. Felháborító az az elnyomás, ami ezeken a területeken még létezik. Ahogy a sorokat olvastam, majdnem lehetetlen dolognak tartom, hogy ez megváltozhasson, annyire beleivódott már a kultúrájukba. Szörnyű, hogy ennyi hely létezik, ahol ilyen borzasztó lehet maga a tény, hogy nő vagy. spoiler Ez az alsóbbrendűség, amelyben élnek a nők ezekben az arab világokban, itt elképzelhetetlen, és nagyon remélem, hogy sosem jön el az a világ, ahol ezek a dolgok elterjednek európában is.
A történeteket egy egyiptimi-amerikai újságíró hölgy meséli el, aki maga is átélte ezeket a szörnyűségeket, statisztikákkal, évszámokkal alátámasztva, ami önmagában is nagyon ijesztő.

W_L I>!

Mona Eltahawy: A fátyol fogságában Szexuális forradalmat az iszlám világban

Nagyon jo „belulrol jovo” iras az arab nok helyzeterol, nehezsegeirol.
Az egyiptomi szarmazasu szerzono elsosorban az „Arab Tavasz” forradalmi idoszakaval foglalkozik, meghozza az eszak-afrikai orszagokban, valamint Sziriaban, Libanonban es Szaud-Arabiaban.
Roppant meresz, harcias hozzaallassal feszeget olyan roppant kenyes temakat is mint a nok „korulmetelese”, a gyermekhazassag, a nemi eroszak, ugyanakkor ramutatva, hogy mindennek hattereben a nemek kozti egyenlotlenseg, es az azt fenntartani kivano ferfisovinizmus, es kulonosen vallasi fanatizmus all.
Erosen az az erzesem, hogy az arab nok tobbsege aligha osztja nezeteit ilyen mertekben, am szokimondasa reven mi kivulallok is bepillantast nyerhetunk Europa deli szomszedsaganak meroben eltero kulturajaba es maganeletebe.
Aminek megreformalasahoz en is csak sok szerencset/sikert kivanhatok – bar ebbeli sikerehez sajnos nem tul sok remenyt fuzok.

hedgehog_in_the_fog>!

A leglázítóbb fegyver egy nő kezében, hogy úgy beszél az életéről, mintha tényleg fontos lenne.
Mert az.

cintiatekla P>!

Alifa Rifát, a néhai és sokat mellőzött egyiptomi írónő egy asszony ábrázolásával kezdi Distant View of a Minaret (A távolban egy minaret) című novelláját.

Dénes_Gabriella P>!

Ragaszkodom ahhoz a jogomhoz, hogy oly módon bíráljam mind a kultúrámat, mind a vallásomat, amit egy kívülállótól nem tűrnék el.

Kasztór_Polüdeukész >!

Olyan Egyiptomot akarok, ahol a lányom olyan szabadon sétál az utcán,
mint egy fiú. Azt akarom, hogy mindent kipróbálhasson az életben, senki se
pillantson rá, mondván: „Te lány vagy, miért csinálsz ilyet?” Azt akarom,
hogy Egyiptomban, ha eszébe jut, hegyet mászhasson, bokszolhasson, azt
csinálhassa, amit akar, és senki se csúfolhassa, amiért nem fiú, hanem lány,
és ne mondogassák neki állandóan, hogy „Feleség leszel”. Ez nem életcél.
Először legyél az, aki vagy, ami lenni szeretnél, azután legyél feleség, anya,
és minden egyéb, mert ahhoz, hogy anya legyél, rengeteg mindennek kell
lenned, hogy átadhasd a lányodnak.

A 32 ÉVES AMIRA 4 ÉVES LÁNYÁRÓL, FEJRÚZRÓL

Risus P>!

– Az egyenlőség gyakorlat, nem egy szép mondat az alkotmányban.

76. oldal, Fekete fátyol, fehér zászló (Libri, 2015)

Dénes_Gabriella P>!

Amikor a Nyugat az idegen kultúrák iránti „tiszteletből” hallgat, kizárólag a kultúrák legkonzervatívabb elemeit támogatja.

serengeti P>!

A fiatal nő, Alá, elmesélte, hogy le akarta venni a fejkendőjét, de az anyja nem engedte, és az apja megverte.
– El akarok szökni. Megtehetem? – kérdezte.
Azt mondtam, nem válaszolhatok a kérdésére.

Risus P>!

Most, idősebb fejjel tudom, hogy ijedtséggel jár, ha rájövünk, mire van szükségünk. A rémület adja az ugráshoz szükséges bátorságot még akkor is, ha nem tudjuk, földet érünk-e valaha.

27. oldal, Miért gyűlölnek mindet? (Libri, 2015)

Dénes_Gabriella P>!

Egy kairói szülész-nőgyógyász szakorvostól hallottam, hogy mind az egyetemi klinikán (alacsonyabb jövedelmű páciensek), mind a magánrendelésén (tehetősebb páciensek) sok szexuális frusztrációs tünettel találkozik, de a betegei képtelenek bátran és világosan beszélni róla.
Amikor férjjel végezhető tornagyakorlatokat javasol, a nők azt mondják, inkább meghalnak, mint ilyeneket javasoljanak a párjuknak. A nők attól tartanak, a férjük azt képzeli, kételkednek a férfiasságában, vagy ami még rosszabb, azt hiszi, nem az orvostól, hanem előző szexuális kapcsolatukban tanulták a gyakorlatokat, vagyis a házasságkötéskor már nem voltak szüzek. Egy olyan kultúrában, ahol tisztelet övezi a családon belüli erőszakot, az efféle beszélgetést kezdeményező nők a testi fenyítést, a verést, sőt a halált kockáztatják.

Edina_Varga>!

A nők teste felett vívott harcot csak a tudat forradalma nyerheti meg.