A ​fátyol fogságában 41 csillagozás

Szexuális forradalmat az iszlám világban
Mona Eltahawy: A fátyol fogságában

Nem könnyű a zsarnokságról és a kínzásról beszélni. Törékeny és sebezhető testekre sújt le, egy ötéves kislányra, egy tüntetőre, akinek katonák tapossák szét a meztelen mellkasát. Nem könnyű, mert rákényszerít, hogy vizsgáljuk felül a tudatlanságunkat, a cinkosságunkat és a hallgatásunkat, amikor a vallás, a kultúra és a hagyomány nevében, nemi alapon elkövetett erőszakos esetekkel szembesülünk.

Nem könnyű róla beszélni, de szükséges, mert nem hagyhatjuk, hogy a bántalmazók eltapossák, vagy fátylaik mögé rejtsék a nőket. Adjuk vissza a nők emberi jogait, tudását, hangját, emberségét.

Mona Eltahawy díjnyertes egyiptomi-amerikai feminista író és publicista. Egyiptomról, az iszlám világról és a nők jogairól szóló írásai különféle neves kiadványokban jelennek meg. Bejárta a Közel-Keletet és Észak-Afrikát, ahol rengeteg nő történetét végighallgatta. A reményből és haragból született első könyve tanulságos és lázító kiáltvány egyszerre.

Eredeti megjelenés éve: 2015

Libri, Budapest, 2015
230 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633106723 · Fordította: Farkas Eszter
Libri, Budapest, 2015
166 oldal · ISBN: 9789633107805 · Fordította: Farkas Eszter

Szaúd-Arábia

Roszka>!

Mona Eltahawy: A fátyol fogságában Szexuális forradalmat az iszlám világban

Egyszerűen borzalmas, ahogy a nőkhöz viszonyulnak a férfiak az arab országokban! Kötelezik őket arra, hogy szinte egy „sátorba” burkolózzanak, hogy ne legyenek kihívóak a férfiak számára. Ennek ellenére fogdossák, tapogatják, megerőszakolják őket, és természetesen a nők a hibásak! A bíróságok és a hatóságok szerint is! Még akkor is, ha épp a rendfenntartók teszik ezt velük. Megalázzák, megverik, megerőszakolják, megcsonkítják őket, mondván, hogy mindez a saját érdekükben történik. A nőkért való harcról szól ez a könyv, és arról, hogy mesélnek arról, hogy a nőket gyerekként kezelik, tudatlanságban próbálják tartani őket.
Hálás vagyok, hogy nem az arab világba születtem!

Edina_Varga>!

Mona Eltahawy: A fátyol fogságában Szexuális forradalmat az iszlám világban

Már este el kezdtem olvasni, csak elfelejtettem jelölni úgy belemélyedtem. Rendesen kísértett is álmomban. Iszonyatosan dühített. Nekem európai nőnek elképzelhetetlen az arab világ. Számomra elviselhetetlen követelményeket támaszt a korán. Részemről mélyen elítélendő és megvetendő az ottani férfiak nőgyűlölő viselkedése. Ez a könyv olyan részleresen beszámol az átélt traumkátol kezdve a nyögdécselő felszabadulásig minden szokásról, vagy épp bűnről, hogy sajog a lelkem a nőkért.
Nagyszerű könyv, azoknak, akiket érdekelnek a miértek, a feminizmus felbukkanása és haladása az arab világban. De vigyázat, mert szívetszaggat.
Azért kapott csak 4 csillagot, mert zavart az időben gyakori ugrálás.

Bt_Dóri P>!

Mona Eltahawy: A fátyol fogságában Szexuális forradalmat az iszlám világban

EZ egy borzasztóan nyomasztó könyv. Az iszlám a nyugati világ számára teljesen létidegen. Ahogyan a szokásaik és a nőkkel szembeni mély gyűlöletük is. A könyvet olvasva többször le kellett tennem, mert a benne leírt esetek annyira kiütöttek, hogy pihenést rendeltem el. És ez a valóság. Ettől olyan szörnyű ez. A vallás és a kultúra által teljesen elnyomott és kizsákmányolt, a kihasznált és semmibe vett nők, róluk és helyzetükről szól ez a kötet. Döbbenetes. A lenti idézetek annyira megmaradtak bennem, mikor olvastam, ezen kattogott az agyam: miért a nőket regulázzák és tartják érzelmi-, illetve lelki terrorban? A férfiakkal kellene kezdeni ott valamit. Mondjuk kasztrálni őket, első lépésben… Hogy veszik a jogot, hogy fogdossanak, zaklassanak és adott esetben megerőszakoljanak nőket?! Minimum a lógicájukat kellene ezért eltávolítani hívő testüktől. Felháborító! De ha a nő erőszak áldozata lesz, még ő a felelős!!! Megbüntetik, elzavarják, vagy bezárják és csak akkor szabadul, ha egy újabb lógicával rendelkező egyed feleségül veszi, csöbörből vödörbe, kezdődjék elölről a tánc, míg meg nem halsz. Atyavilág!! Ez teljesen kicsapta nálam a biztosítékot.
Bár új kifejezéssel is bővült a szókincsem, de a sokk miatt nem kárpótolnak sajnos. Ezt csak erős idegzettel és gyomorral olvassátok!
„[…] ki szól a fiúknak és a férfiaknak, hogy ne erőszakoljanak vagy támadjanak meg minket?” 21. oldal
„A férfiak szexuális bűncselekményei miatt a nők újra meg újra […] elrejtik a testüket.” 70. oldal

Mona Eltahawy: A fátyol fogságában Szexuális forradalmat az iszlám világban

Ismét egy könyv, amelyben az arab világnézethez társuló középkori felfogásokat ismerhetjük meg, vagy inkább ismételhetjük át a róla tudott dolgokat. Sok ilyen könyv van, irodalmi igényűt talán egyet olvastam eddig, de nem ez volt az. A történetnek persze észak-afrikai színezete van, ettől kicsit más, mint máshol. Szomorú azzal szembesülni, amit Európa keleti része is lassan-lassan túlhalad, hogy a nő a hibás, a nő csak konyhai és szexuális segédeszköz és főképp: egy puszta szaporítószerv.

Maria_Santa>!

Mona Eltahawy: A fátyol fogságában Szexuális forradalmat az iszlám világban

Hihetetlen, hogy a mai világban is így bánnak a nőkkel. Európai szemmel fel sem tudjuk fogni, hogy az iszlám világban mit jelent nőnek lenni és hogy képesek az ottani lányoknak, asszonyokmilyen az élete. A borzlamak ellenére nagyon bekapott a tőrténet.

NyZita>!

Mona Eltahawy: A fátyol fogságában Szexuális forradalmat az iszlám világban

… én csak megtaláltam a néhány évvel ezelőtti egyetemi jegyzeteimet „A nő az iszlámban” órákról, és kedvem támadt valami azóta megjelent szakirodalmat olvasni…

Hát izé… a harcos feminizmus, vagy bármi, amihez amolyan kiabálós, forradalmár lelkület szükséges, az nem az én világom. Inkább az a csöndes, „hagyj nyugodtan olvasni. akkor nem öllek meg” fajta vagyok. Ebben a könyvben is el tudtam volna viselni kicsit kevesebb megszállottságot. Bár az is igaz, hogy könnyen jártatom a szám a szavazati-, miniszoknya-viselési-, maratonfutási- meg ki tudja még mi minden féle jogommal. Egy kemény arab/iszlám országból származó nő sanszos, hogy egész más érzelmekkel olvasná.

Igazából korrekt kis összefoglalása a mindenki által ismert klasszikus kérdésköröknek, amelyek többnyire felmerülnek a közel-keleti és észak-afrikai nők kapcsán: fátyol, szüzesség, egyenjogúság, oktatás, erőszak, és így tovább. Ezek illusztrálására fel is idéz jó néhány brutális eseményt a közelmúltból, melyek belőlem most nem váltották ki a valószínűleg kívánt sokkhatást. Talán mivel pont előtte olvastam el száz kisgyerek visszaemlékezését a második világháborúra. Na azt azért nem tudta überelni…

cintiatekla P>!

Mona Eltahawy: A fátyol fogságában Szexuális forradalmat az iszlám világban

Ha egy szóban kellene összefoglaljam a könyvet, akkor azt mondanám rá, hogy nyomasztó, ha megengedtek még egy jelzőt, akkor a brutálist is idevenném. Rövid, mindössze 290 oldal, én mégis heteken keresztül rágtam, mert egyszerűen egyhuzamban képtelen voltam 30-40 oldalnál többet olvasni belőle. És nem azért, mert burokban nevelkedtem, vagy mert nekem tökéletes életem van, hanem azért, mert olyan dolgokról ír, ami egy nyugati ember, de leginkább nő számára felfoghatatlan. Sőt, ehhez talán nyugatinak sem kell lenni, azt hiszem, szimplán csak akit nem abban a szellemben neveltek kicsi kora óta, hogy lánynak, nőnek lenni „rossz”, az képtelen felfogni ezt az egészet.

Ha van könyv, amire azt mondom, hogy csak erős idegzetűeknek ajánlom, akkor ez biztosan az. Csak óvatosan, de ha megvan benned az erő, akkor mindenképpen hajrá!

Bővebben: http://teklakonyvei.blogspot.hu/2015/11/mona-eltahawy-f…

OkinaanikO>!

Sokkoló…. Szomorú….Dühítő….
Nagyjából ezek az érzések munkáltak bennem. Annyira vékonynak érzem a határvonalat Kelet és Nyugat között… Nagyjából épp hogy csak a lepel és fejkendő viselésében látok különbséget. Talán kicsit jobb még a helyzet a jogi ügyek terén, de sajnos az sem álltalános.
Általában Szaud-Arábia és az Arab-félsziget országait szokták elővenni a témában, de itt Egyiptom van a középpontban, amiről számomra sokkal könnyeb elfeledkezni, hiszen ott vannak a piramisok, a Szfinx, Kleópátra, a tengerparti nyaralóhelyek és egyébként is, Egyiptom nem lehet ilyen… de mégis. A helyzet ott is kétségbeejtő és a szélsőségek felé mozdul el. Az írónő is megtapasztalt egy csomó rosszat – kifejezetten felháborító, hogy a forradalom alatt, mennyire nem éreztek közösséget a forradalmár férfiak a forradalmár nőkkel.
Az pedig, hogy a nemiszervcsonkítás – mert nők esetében nincs(!!!) körülmetélés – orvosilag és rendszerszinten is támogatást élvezett, önmagáért beszél, mire is számíthat egy nő/lány.
A könyv több kérdéskört is körbejár Egyiptomban: forradalom, vallás, nemiszervcsonkítás, fátyolviselés, szüzesség, házasság, család, gyerekek, nyugatiasodás, menekülés, háború.

serengeti>!

Flow élmény ("nembíromletenni" érzés): 5
Stílus (írói): 5
Ötlet (eredetiség): 4
Tartalom (mondanivaló): 4
Hitelesség (könyv világának átélhetősége): 4
Érzelmek (ábrázolása): 2
Izgalom: 4

Érdekes élményt adott a könyv, könnyen magával ragadott a történet. Mona Eltahawy remek író, nagyon kedvelem a stílusát. Eredeti ötletből született a történet, ami az iszlám feminizmus jellegzetességeit dolgozza fel, tényszerűen, mégis olvasmányos formában. A tartalom kidolgozott, a mondanivaló jól kibontakozik az olvasó előtt. Hitelesség szempontjából meggyőző, a könyv világa jól átélhető. Eltahawy viszont sajnos nem helyezett hangsúlyt a szereplők érzelmeinek ábrázolására. A történet mindvégig izgalmas, érdekfeszítő.

hedgehog_in_the_fog>!

Mona Eltahawy: A fátyol fogságában Szexuális forradalmat az iszlám világban

Ki tudná hitelesebben ábrázolni az arab világ nőgyűlöletének vallási, kulturális és politikai hátterét, mint az újságírónő, aki maga is átélte a nők elnyomásának különböző formáit?
Nagyon örülök, hogy megtalált ez a könyv, magamtól nem kerestem volna ilyen témát. Nem tartom magam tájékozatlan embernek, mégis mellbevágóak voltak a könyvben sorakoztatott személyes sorsok, a politikai környezetről, a vallás és az állam hozzáállásáról vázolt tények, valamint a mögéjük állított statisztikák.
Mindezek mellett a legdöbbenetesebbnek a folyamatosan az eseményekhez rendelt dátumokat tartom.
Elképesztő.

Dénes_Gabriella>!

Ragaszkodom ahhoz a jogomhoz, hogy oly módon bíráljam mind a kultúrámat, mind a vallásomat, amit egy kívülállótól nem tűrnék el.

hedgehog_in_the_fog>!

A leglázítóbb fegyver egy nő kezében, hogy úgy beszél az életéről, mintha tényleg fontos lenne.
Mert az.

cintiatekla P>!

Alifa Rifát, a néhai és sokat mellőzött egyiptomi írónő egy asszony ábrázolásával kezdi Distant View of a Minaret (A távolban egy minaret) című novelláját.

Araragat_Kasztór_Polüdeukész>!

Olyan Egyiptomot akarok, ahol a lányom olyan szabadon sétál az utcán,
mint egy fiú. Azt akarom, hogy mindent kipróbálhasson az életben, senki se
pillantson rá, mondván: „Te lány vagy, miért csinálsz ilyet?” Azt akarom,
hogy Egyiptomban, ha eszébe jut, hegyet mászhasson, bokszolhasson, azt
csinálhassa, amit akar, és senki se csúfolhassa, amiért nem fiú, hanem lány,
és ne mondogassák neki állandóan, hogy „Feleség leszel”. Ez nem életcél.
Először legyél az, aki vagy, ami lenni szeretnél, azután legyél feleség, anya,
és minden egyéb, mert ahhoz, hogy anya legyél, rengeteg mindennek kell
lenned, hogy átadhasd a lányodnak.

A 32 ÉVES AMIRA 4 ÉVES LÁNYÁRÓL, FEJRÚZRÓL

Eule P>!

Szaúd-Arábia a régió egyetlen országa, amelynek nincs büntető törvénykönyve.

OTTHON

Kapcsolódó szócikkek: Szaúd-Arábia
Eule P>!

Hallgassuk meg saját összecsapásomat egy ilyen muszlim férfival, a Muszlim Testvériség alapítójaként ismert Haszán al-Banna Svájcban nevelkedett unokájával, Tárik Ramadannal. Ramadan rengeteget értekezik arról, milyen muszlimnak és nyugatinak lenni egyszerre. Általában pozitív hatású embernek tartják, segít a fiatal európai muszlimoknak eligazodni az identitásaik között. Nekem több álláspontja túlságosan konzervatív.

FEKETE FÁTYOL, FEHÉR ZÁSZLÓ

Dénes_Gabriella>!

Milyen eséllyel panaszkodom és tiltakozom, ha a Kába mellett álló rendőr megtapogatja a mellemet? A hallgatás és a szégyen gyors és korai leckéje. Ha a rendőr, aki arra utasítja a férfiakat, álljanak félre, hogy a nők megcsókolhassák a fekete követ, büntetlenül fogdoshatja a mellemet ott, a muszlimok legszentebb helyén, milyen esélyem van nekem és a többi
nőnek arra, hogy kiálljunk testünk meggyalázása ellen?

Eule P>!

A nők gyűlölete azonban nem csak a szalafizmus sajátja. Nem is kizárólag szaúdi jelenség, nem egy gazdag, elszigetelt sivatag undok különcködése. Az iszlám nőgyűlölet lángja fényesen ragyog az egész régióban – most sokkal inkább, mint azelőtt. „Iszlamistán” az Associated Press meghatározását értem: „…olyan politikai mozgalomnak a szószólója vagy támogatója, amelyik az iszlám jogrendnek megfelelően alakítja át a kormányt és a társadalmat”. Közéjük tartozik a Muszlim Testvériség, valamint az iszlám szunnita ágazatához tartozó szalafista csoportok, továbbá az iraki síita milíciák.

MIÉRT GYŰLÖLNEK MINKET?

Eule P>!

Felkutattam a világ feminista irodalmát, de ami sokkal fontosabb, felfedeztem, hogy a Közel-Keletnek is megvan a maga feminista öröksége; nem a „Nyugatról” importáltuk, mint azt a női jogok ellenzői alkalmanként állítják. Ott van a feminista Huda Sárávi, az egyiptomi női jogi mozgalom megalapítója, aki 1923-ban, Kairóban nyilvánosan levette az arcfátylát; Doria Safik, aki 1950-ben 1500 nő élén berontott az egyiptomi parlamentbe, majd éhségsztrájkot kezdett a női választójogért; Naval al-Szadávi, az egyiptomi orvos, író és aktivista; Fatima Mernisszi, a marokkói szociológus – valamennyien a nők jogainak szenvedélyes szószólói. Új nyelvet adtak nekem, hogy leírjam, amit magam körül látok. Közöltem a szüleimmel, hogy Dzseddában elpusztulok, és az a tervem, hogy Kairóban tanulok tovább.

MIÉRT GYŰLÖLNEK MINKET?

Kapcsolódó szócikkek: feminista
Dénes_Gabriella>!

Amikor a Nyugat az idegen kultúrák iránti „tiszteletből” hallgat, kizárólag a kultúrák legkonzervatívabb elemeit támogatja.