A ​legfelső stáció 7 csillagozás

Molnár Vilmos: A legfelső stáció

Most az Isten Csíkban – ez is lehetne Molnár Vilmos új, második könyvének a címe. Humor, filozófiai hajlam, nyelvi furfang, súlyos, balladai hangvétel egyként jellemzi a novelláskötetet, melyen folyamatos „az Isten ujjának” érintése, a nevének, akaratának, nyomainak keresése: Csicsó után a vonaton, gimnazista iskolai fogalmazásban, üres négyzetekben és félve feltett kérdésekben. A legfelső stáció jófajta elbeszélői hangon, egyetlen esőcseppnyi csíki ízzel szól arról, hogy mi minden olyan a mi életünkben is, mint a mesében. „Rendhagyó” és „minimál” meséi térben-évszázadokban messze röptetnek, saját testünk közeli mélyeiben búvárlanak, a férfi és nő huncutságai fölött kacsintanak össze az olvasóval, hajtűkanyarral visszatérve szövegükhöz pedig arról is mesélnek, hogy íródnak ők maguk, és mit nem kell beléjük olvasni. Jó ötletek felszabadult nyelven megírt felső stációjára értünk.

Bookart, Csíkszereda, Venczel József utca 19. sz., 2017
140 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786068351940

Bodor Ádám

Molnár Vilmos: A legfelső stáció

Molnár Vilmos nem a banalitás határán mozog, hanem mélyen a banalitás területén. Legjobb esetben is először nevethetnékünk támad, olyan mindennapinak tűnnek a szövegek. Még hogy ez lenne az irodalom! Hiszen olyan közönséges!
Ugyan, mi is van abban, hogy felsoroljuk, milyen mondatokkal vegzáljuk a kölykeinket, vagy hogy feldicsérjük a fenyőfát, aztán kivágjuk. Hát ezeket mindenki tudja.
De aztán nem engedtek a történetek. Mert vegzáltam a fiamat, és akkor tényleg Kiskaszárnyát akarok én működtetni (arrafelé visz a közakarat)? Meg ülök, már eldöntöttem valamit, én már a saját utamon vagyok, ugyan még nem indultam el fizikailag, én viszont már Cservenszkiként nem vagyok jelen, hanem a döntésem hozta jövőben. Meg ér valami apró baj, hát igen, lehet, hogy előbb-utóbb profitálok a pofára eséseimből.
Mik ezek a kis írások?
Végtelenül komolytalannak tűnnek, de ez a ravasz író fityiszt mutat mindenkinek. Az irodalom szakavatott terepjáróinak meg kell küzdeniük az egyszerűséggel, de a szabályos szövegtéridomokra vágyók is megkapják a fityiszüket, hiszen mindig van valami, ami nem stimmel.
Mégiscsak ez a kijelentés bizonyul helytállónak: Lényegi dolgok kimondva gyakran hatnak komolytalanul.
De azért ezek lényegi dolgok.
Hogy miért nem bővebbek? Talán ezért:
A többi már csak bonyodalom lett volna.
Szívesen vállalható.

Molnár Vilmos: A legfelső stáció

Molnár rövidke novellás kötete amolyan mindent bele típusú könyv, nincs koncepció, kapunk mindenből, ami csak írásra ingerelte mostanában az írót. Van itt kis visszarévedés a szoci Romániába, spirituális kacsintgatások, székelyes adomázás, Bodor parafrázis, szoció, és gyermeki szemszög, „tanulságos” mesék, és a végén mindenféle bohóságok.
Semmi rendkívüli, „csak” tisztességgel megírt ötletek, sok szellemesség, kevés izzadtságszag.
Kerekes Béla, házmester, hát ettől kifeküdtem (l. a Mese Isten nevéről című írást).

MESE A PROBLÉMA NEMLÉTÉRŐL

Volt egyszer valaki.
Elvártak tőle valamit.
Nem azt adta, amit vártak tőle. Nem is úgy, ahogy elvárták volna. Nem is akkor, mikor nekik tetszett. Nem is értékelték, amit adott.
Nem is bánta cseppet sem soha.

balagesh I>!

K. Józsi a boldogságának egy alacsonyabb emeletén felakasztotta magát.

121. oldal, Mese K. Józsi boldogságáról

MESE A HORGÁSZRÓL VAGY ELLENŐRRŐL

Volt egyszer egy horgász.
Naphosszat a tó partján ült, figyelte a damil végén az úszót. Elégedett volt, ha horogra akadtak a halak. Bosszankodott, ha ellenőrök zavarták meg. Már egészen a halastóhoz tartozott, olyan volt, mint egy kellék.
Egyszer ellenőr nélkül maradt a halastó. Akkor a horgászegyesülettől megkérték, vállalná el ezt a beosztást. Akkor elvállalta.
Naphosszat szorgalmasan ellenőrizte a horgászokat. Van-e engedélyük, miféle horgokat használnak, milyen méretű halakat tartanak meg? Elégedett volt, ha szabálytalanul horgászókat fülelt le. Bosszankodott, ha a horgászok renitenskedtek ellenőrzéskor. Már egészen a halastóhoz tartozott, csak mint egy másik kellék. Néha azért sajnálta, hogy így kevesebb ideje jut horgászásra.
Akkor valamin összeveszett az egyesület elnökével. Akkor az kirúgta őt az ellenőri állásából. Akkor újra ott üldögélt naphosszat a tóparton és horgászott. Néha azért sajnálta, hogy már nem fülelhet le szabálytalankodókat.
De az egyesület nem talált másik ellenőrt. Ismét megkérték, vállalná el ezt a beosztást. Ismét elvállalta. Ismét kevesebb ideje jutott horgászásra.
Nemsokára újra összeveszett az egyesület elnökével. Az újra kirúgta őt. Megint több ideje jutott horgászásra.
Akkor megszaporodtak a tóban engedély nélkül horgászók. Olyan ellenőr kellett, aki jól ismeri a tavat és megbízható. Újfent megkérték, vállalná el ezt a beosztást. Újfent elvállalta. Újfent kevesebb ideje jutott horgászásra.
Egy szép napon ott állt a tó partján. Behunyt szemmel élvezte az arcát cirógató tavaszi nap sugarait. Amikor kinyitotta a szemét, hirtelen nem jutott eszébe: ő most éppen horgász vagy ellenőr?
Hátat fordított a tónak és elment.
Soha többé nem tért vissza.

Csabi>!

… ha vannak kisdedek, miért nincsenek nagydedek is …

balagesh I>!

Itt a vége, még mi kéne, nyáron nagy hó lesz, kámpec dolóresz.

julicsenge IP>!

Az ördögnek kecskeszakálla van, kalauz-egyenruhát visel, és kéri a jegyeket. Az alvilági lényekhez mindig passzolt a kecskeszakáll és az egyenruha.

julicsenge IP>!

Arca valahogy megnyúlik, beesett lesz, eltűnik róla a szakáll, és egyhetes fehér borosta jelenik meg rajta. Vonásai megkeményednek, s még kerek szemüvege is szögletesebbé válik. Tekintete komor lesz és elgondolkodó, mint aki a lét abszurditásán mereng. Szóval Isten egészen olyanná változik, mint Bodor Ádám, erdélyi származású, jelenleg Magyarországon élő prózaíró, lehangoltabb pillanataiban. Szólni nem szól semmit, ez is stimmel, Bodor Ádám is ritkán szokott.

Kapcsolódó szócikkek: Bodor Ádám · Isten
julicsenge IP>!

Azt a fordulópontját taposta az esztendő, amikortól minden nap egy újabb csíkot hasít ki a sötétség uszályából.
Ilyenkor titokban megmoccan az élet az alvó füvekben és fákban. Az emberek pedig karácsonyra készülődnek.

julicsenge IP>!

Istennel nem azért nehéz beszélgetni, mert nem tud bizonyos dolgokról, vagy nem ért valamit, éppenséggel azért nehéz, mert mindenről tud és mindent ért.