Tündértánc 1 csillagozás

Vajdasági népek meséi
Molnár Márta (szerk.): Tündértánc

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Forum, Újvidék, 2015
158 oldal · keménytáblás · ISBN: 9788632309364 · Illusztrálta: Tóth Alisa

Dénes_Gabriella
Molnár Márta (szerk.): Tündértánc

Hogyan olvas mesét egy felnőtt és hogyan egy gyermek?
Mondok erről egy roppant újszerűt: másként.
És főleg, ha az ember átesett már egy Propp-féle kezelésen, és ért az egzegézishez (jó na, az irodalmi hermeneutikához), akkor tuti már nem csak a népmesét látja az egészben. Mármint nemcsak a forgatókönyvet, amiből animációsfilmet lehet gyártani, a „mesét”, az altatót… Látja a vázat, a mondanivalót, a szimbólumokat… Gondolhatnánk, ez elveszi egy-egy történet varázsát. Ááááá, dehogy!
Érdekes élmény így olvasni új meséket. Mármint nem úgy új, hogy tegnapelőtt írták, hanem úgy, hogy számomra nóvum. Népmesék, régiek, mégis annyira újszerűek…
Gyermekkoromban nagyon sok magyar, székely és román népmesét, meg persze Grimmék és Andersen bácsi ádolgozásait olvastam, mondhatom, nemigen van új a nap alatt, ismerem a történetvázakat, amelyek Erdélyben/Magyarországon dívnak. Most mégis újat találtam. Szerb, bunyevác és persze egykori jugoszláviai magyar népmesékről van szó. A gyűjteményből két alaptörténetet ismertem, de ezek is helyi módon voltak megfogalmazva, volt bennük újdonság.
Csemege volt számomra ez a könyv. Csak ajánlani tudom mindenkinek. Ja, és persze az illusztrációk (egyet, vagy talán kettőt leszámítva) fenomenálisak.

A könyvvel szerintem sosem találkoztam volna, ha nincs Mikuska Jutka és Tóth Ági néni, no meg a magyarkanizsai csapat! Szívecske.