A ​Bakonytól Amazóniáig 8 csillagozás

Molnár Gábor: A Bakonytól Amazóniáig

Gyermek- ​és ijfúkorának emlékeit idézi fel új regényében Molnár Gábor. Főként azokat az élményeket, melyek kifejlesztették és megerősítették benne a természet szeretetét, az utazást, az idegen földrészek, egzotikus tájak utáni vágyakozást. Városi gyerek létére megadatott neki az a lehetőség, hogy nagyszüleinél, a bakonyi nyaralások idején közelebbről is megismerkedjék a természettel. Barangolások az erdőben, a hegyekben, az erdei patakok és vízmosások környékén, gombaszedés, növénygyűjtés és izgalmas vadászatok között telnek el vakációi. Pajtásai mellett bányász nagyapja is avatott kalauza ebben a vilában. Ő ismerteti meg az erdők titkaival, a növények és állatok életével; olyan tudnivalókkal, amelyek felnőtt korában – az őserdei életében – is hasznára válnak majd. A budapesti és a bakonyi élmények nem mindig vidám élményeit: tizenkét éves, amikor a Gyermekvédő Liga jóvoltából vendéggyerek egy kis svájci faluban. Az önéletrajzi regény második részében a pápai Mezőgazdasági… (tovább)

Szépirodalmi, Budapest, 1978

Bla IP>!
Molnár Gábor: A Bakonytól Amazóniáig

Egy Molnár Gábor kötet akadt a kezembe a Pannónia Könyvtárban, amelyet még nem olvastam. Ez volt az egyetlen kötet a polcon tőle, vagy nagyon kedvelik még mindig, vagy már selejtezésre kerültek. A katalógusból kiderült, hogy inkább az előbbi lehet. A kötet egyébként gyermek- és legényélete sorára visszaemlékező mű, – kitűnő korrajz is – amely nem sokkal halála előtt a Szépirodalminál jelent meg.
A kötet tartalmáról kitűnő összefoglaló értékelést írt @gesztenye11.
Tudni kell az íróról, hogy 26 önálló kötete, összesen több mint egymillió (!) példányban jelent meg. Számos kötete több kiadást ért meg és a szomszédos volt szocialista országokkal is jelentek meg kötetei közös kiadásban. A Kalandok a brazíliai őserdőben című kötete Sao Paulóban portugál nyelven is megjelent 1970-ben, Mexikóban az Esőistent adták ki. Korábban több lexikon is foglalkozott munkásságával. Sajnálatos azonban, hogy a legújabb magyar lexikonban már nem szerepel a neve.
Még sajnálatosabb, hogy halála óta – kivéve a nyomdában levő könyveket – nem jelentek meg kötetei. Az 1960–1970-es években az ország egyik legnépszerűbb írójának ismertsége és olvasottsága mára összezsugorodott, bár a könyvei az antikváriumokban keresettek, s első könyvei a könyvárveréseken magas összegért találnak gazdára. Sajnos életművéről, írói, gyűjtő-vadászó-kutató munkásságáról nagyobb tanulmány, összefoglaló munka még nem készült, pedig megérdemelné. Magával ragadó, szórakoztató stílusa, tartalmas írása leköti olvasóit, fiataloknak – akár példaként is szolgálhat kalandos élete, akaratereje.
Ajánlom!

gesztenye11>!
Molnár Gábor: A Bakonytól Amazóniáig

1912-től a 30-as évekig, az erzsébetvárosi Csikágótól a brazíliai Manausig – a Bakony érintésével – ekkora teret és időt foglal magába Molnár Gábor könyve.
Részletesen mutatja be a gyerekkori helyszínt, családját, testvéreit, a barátokat, kezdeti ismerkedését az állatokkal.
A pesti bérház lakóinak élete a Murányi utcában már-már szinte idilli lenne, de a lakás vizes, a gyerekek betegek, elköltöznek a Dembinszky utcába, amikor kitör az I. világháború.
Gabi, Karcsi és Ilonka – a három Molnár testvér – éli a kisgyerekek háborús életét, de Gabinak egyszer csak jön az iskola. Aminek az első éve gyorsan eltelik, és irány a kedvenc bakonyi hely, ahol édesanyja rokonai laknak, Csingervölgy. 2015-ben az iskolát is ott folytatja, háborúban vidéken könnyebb az élet. Ott lesz tanúja a jobb munkafeltételekért küzdő bányászok kínzásának, ami sokáig elkíséri (kikötés és hasonlók). Nyáron járják az erdőt az ottani gyerekekkel.
Ám a bányászlázadás miatt Csingervölgy sem biztonságos, így a mama ismét pestre viszi a gyerekeket. A szerző a brazíl tapajosi kunyhó magányában emlékszik vissza gyerekkorára, stílusa szerintem nagyon egyedi. Olyan részletességgel írja történetét, hogy az ember szinte ott érzi magát vele, akár a patakban, akár a bükkfa odújánál. Egyik kedvenc kifejezése „az XXX, vele YYY”, gyakran használja a német „untauglich” szót (magyarul alkalmatlan). És ha valamit kap, vagy lesz, az „kerül”. De imád olvasni spoiler, kedvencei az útleírások, Verne és May Károly könyvei.
1916-ban már Pesten jár elemibe, közben tüdőbeteg apját behívják katonának, majd kiszuperálják. Meghal Ferenc József.
2017-ben nyaralás a Csorba-tónál, majd egy nagy ugrás. 1920 – Molnár Ádám, az édesapa meghal. A gyerekeket a Gyermekvédő Liga Svájcba viszi. Persze, Gábornak ez nem nyaralás. Kemény gyerekmunka egy patkolókovácsnál, akinek lovai is vannak.
Svájc után újra Pest, polgári iskola, majd 1922, Csingervölgy. Az iskola után borfiúság, majd 1925-ben Pápára, a mezőgazdasági iskolába kerül, 17 évesen. Mindezekről tapajosi pálmakunyhójában elmélkedik, kicsit csapongva, de időrendben.
Pápán kevés tanulás, sok gyakorlati munka. Kukoricatörés, répaegyelés, ökör kényszervágás, fadöntés, lógondozás. Közben tánciskola. És olvasás, olvasás, olvasás. Stein Aurél, a nagy Brehm, Sven Hedin. Molnár Gábor könyvben „mindenevő”.
Ismét egy ugrás, a szerző elsinkófálta a második pápai évét. Utána munka Pusztaszentandráson, majd 1929-ben már Feketepusztán dolgozik. Gazdasági ellenőr, de ír szórakozásról, célbalövésről, rulettről és felolvasó délutánokról is. A jó társaság ellenére elkívánkozik innen, egyik munkatársa testvérétől, az újságíró Dallos Sándortól vár ehhez némi segítséget.
Sajnos, a gazdasági válság éveiben ez nem volt egyszerű, így, amikor Az Est 1929 karácsonyi számában olvas egy brazíliai bogárgyűjtő expedícióról, elkezd levelezni annak vezetőjével, és sikerül csatlakozni hozzájuk. (A Wikipédián és az ebben a könyvben is leírt, eltérő dátumokkal ellentétben Az Est 1930. május 27-i számában ír a budapesti indulásról). Sajnos, ottani kezdésük nem volt jó, két társa megbetegedett, Molnár Gábor egyedül maradt, így kezdett neki 2 éves brazil kalandjainak. spoiler
Erről ebben a könyvben már kevés szó esik, az utolsó pár oldal csapongás a Bakony, az expedíció szervezése, a Feketepusztáról való elköszönés, illetve a Tapajos menti pálmakunyhóban a vadásztársak várása, és a velük való találkozás között. De aki arra kíváncsi, hogy honnan indult egy nagyszerű író pályája, milyen volt gyerekkora és a diákévek, annak ezt feltétlenül ajánlom elolvasni.

cisa >!
Molnár Gábor: A Bakonytól Amazóniáig

Molnár Gábor gyerekkori élményei, pesti szegénység, rossz egészségügyi állapotban lévő édesapa, ebből az „állapotból” ideiglenessen megváltozó bakonyi „nyaralások” , rossz munkahelyek mind megtalálhatóak eme könyvében. Nagyon elszomorítóak a század eleji rossz életkörülmények , a háborúk, egészségügyi állapotok stb…ezt csak tetőzi a sok önfejű önző ember, kikkel sajnos összeakad…nehéz könyv ez is…