A ​kékszemű 209 csillagozás

Molnár Ferenc: A kékszemű Molnár Ferenc: A kékszemű Molnár Ferenc: A kékszemű Molnár Ferenc: A kékszemű Molnár Ferenc: A kékszemű

János és Annuska édesanyja meghalt, öreg Bori Borcsa néni neveli őket. Egy karácsonyi kirakatban felfedeznek egy bábut, egy gyönyörű Kékszemű hölgyet, aki nagyon hasonlít az anyukájukra. Egyre többet álldogálnak a hidegben a kirakat előtt, végül még karácsonyi ajándékot is készítenek a „kisanyának”. Közben az angyal-édesanyjuk az égből nézi őket, és engedélyt kap rá, hogy szeretetének jelét is adja a gyermekeinek. A Kékszemű hölgy először csak biccent a gyerekeknek, aztán a könnye is kicsordul. Végül karácsony napján, mikor János és Annuska a kirakatban átadja az ajándékot, lehajol és megcsókolja a két gyereket. A kirakatrendezők másnap kicserélik a hibás bábut, aminek a feje, majd a törzse is elmozdult…

Felolvassa: Venczel Vera
Szerkesztő-rendező: Varsányi Anikó (2007)

Eredeti megjelenés éve: 1957

A következő kiadói sorozatban jelent meg: POKET ifjúsági POKET Publishing, Kolibri, Móra

POKET Publishing, Budapest, 2020
46 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786158169516 · Illusztrálta: Reich Károly
Móra, Budapest, 2011
46 oldal · ISBN: 9789631190113 · Illusztrálta: Reich Károly
Holnap, Budapest, 2002
42 oldal · ISBN: 9633465435 · Illusztrálta: Reich Károly

Jagika P>!
Molnár Ferenc: A kékszemű

Nem ismertem Molnár Ferencnek ezt a művét, úgyhogy köszönöm @Pistacchio-nak, hogy felhívta rá a figyelmemet. Gyönyörű történet ez, mely az árva Jancsika és Annuska karácsonyi készülődését meséli el. Inkább szívszorítóan megható, mintsem érzelgős a meseregény, nagyon tetszett.

Molymacska>!
Molnár Ferenc: A kékszemű

Bevallom őszintén, Molnár Ferenc nem a kedvenc íróm. Tudom, mindenkinek a Pál utcai fiúk mély benyomást hagyott, de bevallom őszintén, számomra nem volt egy túlzottan nagy élmény (főleg a vége miatt), így vele, mint szerzővel se igazán foglalkoztam mindaddig, amíg a POKEt könyvben ki nem jött A kékszemű. Gondoltam teszek vele egy próbát, nem hosszú, ha nem tetszik, majd legalább röviden nem tetszik.
A kékszemű arról szól, hogy két testvérpár elvesztette az anyukáját, és egyszer egy kirakatban mégis megpillantják az anyukája arcát: kirakati viaszbabán. Elmennek a viasznőhöz, csak csodálni, csak hogy érezzék, milyen lehetett az anyjukkal lenni.
Alapvetően nem egy könnyű történet: már halmozottan hátrányos helyzetből indul a történet, és bár a kicsengése pozitív, szeretetteljes, és nagyon egyezik a karácsony eszményével, azért lehetett volna kicsit pozitívabb szemléletű is… Számomra nagyon nehéz volt úgy olvasni, hogy szegény árvák, miközben ők ehhez, hogy ezt a helyzetet igazán értsék még túlságosan picik.
Maga a történet viszont teljesen elvarázsolt. Mármint tényleg teljesen. Annyira megvolt benne a karácsony, mint a hit és szeretet érzése, hogy a szívem úgy olvadt el, mint a melegben a vaj. Egyszerűen az egész történet szép volt a maga formájában, meghitt, és bár nem túlságosan volt didaktikus, de közben mégis érezte az ember, hogy a szeretről, a szeretteinkkel megélt egymásra fordított időről szól.
Az illusztráció nagyon illett a történethez, egyszerűen csodálatosak voltak, főleg a hatalmas ruhák a viaszbábun. Csodálatosak voltak számomra, nem csak a gazdagság kifejezése miatt, de tényleg megtestesítette azt az esztékikumot, amire jó ránézni. A többi illusztráció is hasonlóan tetszett, kellemesen átadta a karaktereket, és magát a történetet is.
Az egyetlen negatívum, amivel én NEM tudok megbékélni, az a borító. Egyszerűen olyan ronda ezzel a pacás foltokkal, hogy ki lehet kergetni a világból tőle. Bár a kék szín illett a történethez, de így is a borító, és ez a nagyon vékony kiadás egyszerűen nem a legjobb kiadásforma ehhez a történethez.
Nagyon tetszett ez a történetecske. Csodásan átadta a karácsony gondolatiságát, imádtam olvasni, és egyszerűen csodálatos volt számomra olvasni. Nem hosszú olvasmány, így csak ajánlani tudom másoknak is. Molnár Ferenc nem lett a kedvenc íróm, de egy lépéssel közelebb kerültem hozzá, ami szerintem mindenképppen pozitív.

kratas P>!
Molnár Ferenc: A kékszemű

Ez nagyon szép és szívszorongató kis mese volt, az illusztrációk pedig szintén nagyon tetszetősek. spoiler

Milli88 P>!
Molnár Ferenc: A kékszemű

Megható, szomorú, de ugyanakkor nagyon szívmelengető mese. A képzelőerő hatlamas dolgokra képes, a gyermeki vágyak pedig határtalanok. Jó volt így karácsony közeledtével olvasni.

Ibanez P>!
Molnár Ferenc: A kékszemű

Nagyon szép kis karácsonyi történet két árva gyerekről és a nekik életre kelő kirakati babáról, amelyen keresztül édesanyjuk „szól” hozzájuk. Megvallom, izgatottan vártam, hogy a végén, amikor eljött a karácsony este, esetleg lesz-e mágikusabb vége spoiler. Szép kis történet, ráadásul – bár alapvetően szomorú – a két gyereknek mégis jó sorsa van.

Éva_Bátka>!
Molnár Ferenc: A kékszemű

Különleges kis karácsonyi mese csodáról és a szeretet erejéről. Vajon a csoda csak karácsonykor történik meg velünk? Vagy elég nagyon szeretni? Szeretném hinni, hogy akiket elveszítünk is, ha nagyon szeretnek minket, örökké velünk maradnak. Néha talán még érezzük is. :-)

gabiica P>!
Molnár Ferenc: A kékszemű

Nem ismertem korábban A kékszemű történetet. Most azonban nagyon megérintett az olvasása. Megható, szomorú, de ugyanakkor nagyon szép mese ez a képzelőerő hatásáról, fontosságáról, a gyermeki vágyakról.

nope>!
Molnár Ferenc: A kékszemű

Valamelyik figyeltem dicsérő szavai hívták fel a figyelmemet erre a könyvecskére és úgy éreztem, hogy okvetlenül el kell olvasnom. Most kicsit bajban vagyok, mert nem is igazán tudom eldönteni, hogy mit érzek a történettel kapcsolatban.

Varázslatosnak varázslatos, a maga módján egészen bűbájos. Rengeteg hit és szeretet van benne, képviseli azt, amiről a karácsonynak szólnia kellene. Az illusztrációk csoda szépek, tökéletesen illenek a történethez. És mégis, számomra nem tudott akkora élményt nyújtani, mint vártam volna.
Valamit hiányoltam belőle. Persze, nem vagyok már gyerek, meg talán nem is tudtam igazán beleélni magam off, de még ezeket beszámítva sem klappolt valami – bár nem igazán tudnám megmondani, hogy mi. Az biztos, hogy kibillentett, hogy habár a történet elég komoly, a nyelvezet sokkal inkább egészen kicsiknek való. A „kisanyjuk” kifejezés pedig számomra rendkívül zavaró volt, ha még egyszer meglátom valahol leírva, biztosan sikítani fogok.

Összességében tehát a történet tetszett, a nyelvezet viszont nem igazán off, ez a könyv talán nem nekem íródott. Ettől függetlenül viszont vitathatatlanul aranyos mese, egyszer még lehet, hogy próbát teszek majd vele.

bagie P>!
Molnár Ferenc: A kékszemű

Meseszép volt. Olykor összeszorult a szívem, könnybe lábadt a szemem.
Jánoskát és Annuskát láttam magam előtt, éreztem szívük dobbanásait – éreztem a hideget, könnyeiket, örömüket.
Nem tudtam Molnár Ferenc ezen művéről – én is leragadtam a Pál utcai fiúknál; bevallom nem gondoltam róla, hogy ilyen szívet melengetőt is tud írni. (jó a Puf is szívet melengető, de az már olyan nagyfiús )

Boglinc P>!
Molnár Ferenc: A kékszemű

Igazán kedves és megható történet, amit karácsonykor szerettem volna elolvasni, de így egy kicsivel utána is nagyon jól esett. :)

Magvető, Budapest, 1957
42 oldal · Illusztrálta: Reich Károly

Miamona>!

Sietve mentek hazafelé, és mind a kettőnek könny volt a szemében. Nem tudták, hogy ez miért van. Hiszen ők nem szomorúak! Tele volt a szívük meglepetéssel, kíváncsisággal és szeretettel.

Reni07>!

-Kérem szépen… én … én … az örömtől sírok – felelt a kisanya. -Boldog vagyok.

Miamona>!

Este, mikor lefeküdtek a közös ágyba, úgy magukra húzták a nagy paplant, hogy még a fejük se látszott ki alóla. Ott aztán sokáig suttogtak egymással, a paplan alá bújva, a sötétbe. Nagy titokban elhatározták, hogy megint meglátogatják az édes, kék szemű hölgyet.

theodora P>!

Hegyeken és völgyeken túl, egy nagyon nagy városban, egy régi házban, szegényes lakásban lakott két kis árva gyerek.

theodora P>!

Mint tavaly is tették, az idén is karácsonyi ajándékot csináltak Bori Borcsa számára. Ezt nagy titokban kellett csinálni, mert a karácsonyi ajándéknak meglepetésnek kell lennie. Ezt Bori Borcsa is nagyon jól tudta, tehát úgy tett, mintha nem tudná, mit csinálnak a gyerekek, nem zavarta őket titkos munkájukban.

theodora P>!

Ez a különös történet egy télen esett meg Jánossal és Annussal, december havában, éppen karácsony előtt, mikor a városban a szép, gazdag kirakatok már korán reggel ezer fénnyel ragyognak.

Cs_N_Kinga P>!

– Nem volt elég! Nem elég!- kiáltott a kisanya. – Ők még kicsik, ők még nem értik, hogy mit jelent az! Többet érdemelnek! Sokkal többet!