Írók, ​történetek, képek 1 csillagozás

Molnár Edit: Írók, történetek, képek

„Amikor ​1972-ben az Egyetemi Színpadon Surányi Ibolya felkért, hogy íróportréimmal vegyek részt egy általa szerkesztett irodalmi műsorban, igent mondtam.
Miközben válogattam a képanyagot, és gondolkoztam az elmondandó szövegen, akkor döbbentem meg, hogy mindaz, amiről beszélni szeretnék, már többé-kevésbé irodalomtörténet. Amikor Antal Imre kérdezett, olyan lámpalázas lettem, hogy összeszűkült a torkom, és remegett a lábam. Antal Imre átsegített az első percek nehézségein, könnyedén kérdezgetett. Én lassan elfeledkeztem a »színpadról«, és csak az írókra gondoltam, emlékeimre, és meséltem fényképeimről. Amikor vége volt »fellépésemnek«, fellélegeztem. A színfalak mögött ott állt Major Tamás és Huszti Péter, akik végighallgattak.
Major megkérdezte – leírta ezeket az emlékeit? – Ezt, amiről itt beszéltem? – kérdeztem csodálkozva. – Igen – válaszolta. – Nem, de egy-egy lényeges mondatot határidőnaplómba feljegyeztem. – Írja csak le – biztatott –, bár maga még fiatal –… (tovább)

Szépirodalmi, Budapest, 1982

Mariann_Czenema P>!
Molnár Edit: Írók, történetek, képek

Ez a kötet úgy került a látókörömbe, hogy odalent várakoztam a raktárunkban a vízforralóra, és közben körbenéztem, hogy raktárvezetőnk milyen használt könyveket fog kitenni majd eladásra a könyvtárban. Nézegettem a névsort: Füst Milán, Áprily Lajos,Tamási Áron, Tersánszky Józsi Jenő, Dutka Ákos, Kodolányi János, Veres Péter, Szabó Pál, Kassák Lajos, Lengyel József, Németh László, Illyés Gyula, Illés Endre, Déry Tibor, Keresztury Dezső – még a kevésbé ismertebb nevek mellett is irodalomtörténeti csemegének ígérkezett ez a kötet.

És az is, igazából nem is értem, hogy miért nem olvassák többen, hihetetlenül sok személyes, belső információt rejt mindegyik fejezet, az éppen aktuális alkotó kapcsán.
Meg persze a képek, brutálisan hatásos a sok fekete-fehér portré, Németh Lászlóéhoz például elkel a zsebkendő is.

De olvasás közben azon is elgondolkoztam, hogy mennyire nehéz egy JÓ fotós élete, és milyen összetett foglalkozás is, hiszen a nyilvánvaló szaktudás mellett Molnár Edit gyakran kényszerült a néma, és készséges hallgatóságnak is lenni. Érdekes egybeesés, hogy mennyi írót, költőt „sikerült” depressziósan, vagy valamely betegségük előtt lefényképeznie.