A ​szabadságolt lelkiismeret 0 csillagozás

Molnár Attila Károly: A szabadságolt lelkiismeret

A lelkiismeret fogalma és tapasztalata uralta sokáig keresztény erkölcspszichológiát, a modern kor azonban igyekezett megszabadulni tőle és gondjaitól. Legfeljebb kényelmes erkölcsi hivatkozásként maradt meg benne. A Szabadságolt lelkiismeret című munka a lelkiismeret tapasztalata és fogalma történetével foglalkozik. Bemutatja a tapasztalat különféle értelmezéseit és a fogalom különböző jelentésváltozatait, a hozzájuk kapcsolódó vitákat és dilemmákat. Jelen kötet az antikvitástól a reformációig terjedő időszakot tekinti át: miként alakult ki és terjedt el a lelkiismeret fogalma és tapasztalata, jutott uralomra és nőtt meg a jelentősége, lett népszerű az áttekintett időszakban. A lelkiismeret tapasztalatának tömeges elterjedése nemcsak a tapasztalat és a fogalom problémái fordította a figyelmet, hanem arra is, hogy megbízható-e az ítélete, sőt, lehet-e egyáltalán a cselekvő embernek jó lelkiismerete?

Gondolat, Budapest, 2014

Stephen Paul Thomas: Én, II. Péter pápa
Hegyaljai Kiss Géza: Kálvin János
Alszeghy Zoltán – András Imre – Benkő Antal – Szabó Ferenc – Szentmártoni Mihály – Őrsy László – Őry Miklós – Sántha Máté – Szilas László – Vass György – Morel Gyula – Csókay Károly: Kereszténység és közösség
Szabó Ferenc: Napfogyatkozás – kereszténység és modernség
Nemes György: Kommunikáció igazságosságban és szeretetben